Článek
Neformální summit představuje pro zástupce členských zemí příležitost k diskuzi bez účasti Velké Británie. Britský odchod z unie na jaře 2019 bude znamenat každoroční propad příjmů rozpočtu o možných 13 miliard eur (325 miliard korun), který – jak dříve upozornil komisař pro rozpočet Günther Oettinger – nepůjde spravit jen úsporami.
Pro vyšší příspěvky členských zemí do rozpočtu Evropské unie po roce 2020 se již před začátkem summitu vyslovil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Politici, včetně českého premiéra v demisi Andreje Babiše, v rámci summitu absolvují první orientační diskuzi o dlouhodobém rozpočtu společenství po roce 2020.
Babiš kritizuje volbu předsedy EK
Dalším z velkých témat summitu je i to, jak se Evropská rada postaví k systému takzvaných „vedoucích kandidátů“, tedy lídrů kandidátek v eurovolbách. Právě z těchto „vedoucích kandidátů“ by měl vzejít nový předseda Evropské komise.
Politická uskupení v europarlamentu se tímto způsobem snaží o co největší vliv na rozhodování v této volbě. Český premiér před svým odletem do Bruselu prohlásil, že Praha tento systém odmítá. „Logické by bylo, že 27 členských zemí má své komisaře a z nich vyberou toho nejlepšího premiéři či prezidenti,“ poznamenal Babiš.
Český premiér zahájil den v Bruselu snídaní s osmi dalšími premiéry zemí EU, kteří patří do evropské liberální politické skupiny ALDE. Poté se zúčastnil konference k podpoře zemí Sahelu, tedy zemí na jižním okraji Sahary. Česká vláda těmto státům nabídne celkem 100 milionů korun. Ty mají pomoci s bojem proti pašerákům migrantů.