Článek
Indonéský ostrov Sulawesi se týden po ničivém zemětřesení musí kromě destrukce způsobené živlem potýkat i s rabováním.
„Pokud někoho přistihneme, jak krade, rychle vystřelíme varovný výstřel a další střelbou ho imobilizujeme,“ řekl indonéský plukovník Ida Dewa Agung Hadisaputra agentuře AFP.
Mrazivé záběry z dronu. Z pobočky KFC na pobřeží zbyl jen sloup:
Vojáci v prvních dnech po pátečním zemětřesení rabování tolerovali, lidé si tak z obchodů mohli beztrestně vzít nezbytné zásoby, kterých byl žalostný nedostatek. Stát postiženým obchodníkům za vzniklé škody slíbil finanční náhradu.
„Ale třetí den lidé začali rabovat například i elektroniku,“ řekl Hadisaputra. Vojáci a policisté tak proti zlodějům museli zakročit a úřady ve městě Palu, které bylo zemětřesením a tsunami zasaženo nejsilněji, vydaly před rabováním varování.
Policie už v Palu za rabování zadržela 92 lidí. Kradlo se například palivo, pneumatiky, keramické dlaždice nebo zemědělská technika.
Zemětřesení a následná vlna tsunami na ostrově Sulawesi připravila o život přes 1 550 lidí. Počet obětí bude velmi pravděpodobně ještě stoupat.
V zasažené lokalitě je asi 70 000 vysídlených lidí, celkem 80 % všech budov je poškozených nebo kompletně zničených. Těžce zasažená oblast byla před katastrofou podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN domovem pro zhruba 200 000 lidí.