Článek
„Umar Bašír a další byli obžalováni z podněcování a z účasti na zabití demonstrantů,“ uvedl v prohlášení súdánský generální prokurátor. Bývalý prezident je v současnosti ve vazbě v metropoli Chartúmu, kam se dostal krátce po svém dubnovém svržení.
Přechodná vojenská rada už dříve uvedla, že Bašír bude souzen v Súdánu a nebude vydán do Haagu, kde u Mezinárodního trestního soudu (ICC) čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Budoucí civilní vláda ale může toto rozhodnutí změnit.
Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a požadovali rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. V pondělí se vojenská rada podle svého mluvčího s opozičními skupinami dohodla na struktuře přechodných orgánů. Způsob jejich vytvoření a jejich složení by měl být předmětem dalších jednání. Hlavním sporem v dosavadních jednáních byla role armády v budoucí správě země. Vrcholné představitele armády dosadil ještě Bašír.
Podle sdružení lékařů Aliance pro svobodu a změnu, které se podílelo na organizaci protivládních protestů, zahynulo při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince 90 lidí. Oficiální údaje hovoří o 65 mrtvých.