Článek
Kvůli daňovým únikům a podvodům, které vykonávají jak společnosti, tak jedinci, přichází celý svět o 427 miliard dolarů ročně. Tedy v přepočtu 9,5 bilionu korun, což je zhruba pět českých státních rozpočtů. Vyplývá to z výsledků studie zájmové skupiny Tax Justice Network, o nichž informoval deník The Guardian.
Nezávislá mezinárodní organizace TJN uvádí, že výsledky její studie poprvé v historii ukazují globální rozsah ztracených obchodních výnosů. Údajně více než polovina těchto ztrát - 245 miliard dolarů - vzniká přesouváním obchodních zisků v celkové hodnotě 1,38 bilionu dolarů do zemí označovaných jako daňové ráje, kde jsou sazby daně z příjmů právnických osob minimální nebo nulové.
Fyzické osoby uložily za tento rok 10 bilionů dolarů na offshorových účtech. Tím zaplatily o 182 miliard dolarů v daních méně, než měly.
TJN ve své zprávě o daňové spravedlnosti za rok 2020 uvádí, že byla schopná takto vyčíslit rozsah daňových úniků díky datům získaným od mezivládní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta zveřejnila daňová přiznání od nadnárodních společností poté, co se ujistila, že nebude možné žádný z těchto subjektů identifikovat.
Organizace TJN nyní apeluje na skupinu dvaceti ekonomicky nejrozvinutějších zemí světa G20, jejíž každoroční schůzka se koná tento víkend v Saúdské Arábii, aby na základě těchto skutečností začala zpřísňovat daňové regulace.
Dalším únikům na daních z příjmů by se podle TJN mohlo zabránit zveřejňováním zisků individuálních nadnárodních společností v jednotlivých zemích. Díky tomu by bylo možné identifikovat a dohnat k odpovědnosti jak daňové podvodníky, tak země či oblasti, které jim podvody dovolují.
Podle studie patří mezi nejvíce problematické oblasti Kajmanské ostrovy, zámořské teritorium Velké Británie, kde dochází k 16,5 procenta všech globálních daňových úniků. Velká Británie je zodpovědná za 10 procent úniků, Holandsko za 8,5 procenta, Lucembursko za 6,5 procenta a Spojené státy za 5,5 procenta.
„Globální daňový systém, který ročně přichází o 427 miliard dolarů, není jen porouchaný. Je to systém navržený tak, aby selhal. Naše vlády ho pod tlakem korporátních velikánů a mocných daňových rájů navrhly tak, aby upřednostňoval touhy nejbohatších korporací a jedinců před potřebami všech ostatních,“ řekl Alex Cobham, generální ředitel TJN.