Článek
Na čerstvě plnoleté maturanty totiž těsně před závěrečnou zkouškou spadnou dluhy za nezaplacené školné, k němuž se na začátku studia zavázali jejich rodiče.
„Za děti na začátku rozhodují rodiče. Někdy - možná neuváženě - je dají na soukromou střední školu, aniž promyslí, zda budou mít na školné," říká Ludvík Medřický, jehož společnost řeší řadu pohledávek, které vzniknou na poplatcích v soukromých středních školách.
Případů, kdy se osmnáctiletí maturanti nečekaně dozví o svých dluzích, řeší Medřický čím dál víc.
Koneckonců dlužníky jsou ve značné míře také vysokoškoláci, i když v jejich případě jde o potíže, které si způsobili sami. Nicméně jsou takových tisíce a často jde i o částky v řádu desítek tisíc korun.
Video: Proč mají studenti vysokých škol dluhy.
Jak začal dospělou životní a studijní dráhu s dluhem v řádu desítek tisíc korun, popsal Seznamu jeden ze studentů pražské soukromé střední školy - z pochopitelných důvodů chtěl zůstat v anonymitě.
Jeho problémy začaly už na začátku studia. Školné na soukromé střední škole je 33 tisíc korun ročně. A už v prvním ročníku student požádal o splátkový kalendář. Mylně si myslel, že školné bude moci platit postupně i ve druhém ročníku. Splátkový kalendář ale automaticky neplatil i ve druhém ročníku. Škola studenta na problém upozorňovala.
„V prvním ročníku školy jsem měl splátkový kalendář na čtyři splátky ročně a automaticky jsem si myslel, že bude platit i ve druhém ročníku. To se ale nestalo, a tak jsem najednou měl na školném dluh 30 tisíc korun a k tomu bylo třeba platit dalších 8 tisíc," popsal nepříjemnou situaci student.
Případ škola předala společnosti, která se zabývá vymáháním pohledávek. Ke školnému tak student zaplatil navíc 8 tisíc korun.
„Je to vlastně chyba, kterou si člověk neuvědomuje," uzavírá student, který navzdory potížím hodlá studium dokončit.
Podle odborníka na školství a mluvčího společnosti EDUin Bohumila Kartouse se takové případy stanou, když rodiče neberou smlouvu se školou vážně.
„Rodiče musí myslet na to, že v konečném důsledku se to pak může projevit na životě jejich vlastních dětí," varuje před riziky Bohumil Kartous.