Článek
Uvedla to náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Zhruba před měsícem náměstkyně mluvila o tom, že si pro tyto léky denně přicházejí jen jednotky pacientů, i když jsou v zásobě tisíce dávek.
Léky, kterým se říká také monoklonální protilátky, může dostat každý nakažený, kterému hrozí těžký průběh covidu. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění. Jsou vhodné i pro mladé lidi, kteří mají například vysoký krevní tlak či jsou obézní, byly podány i dětem. Pacient je může dostat asi v 80 nemocnicích, které mají urgentní příjem, na základě žádanky od praktického lékaře či specialisty.
Vzrůstající počet covid pozitivních začíná být alarmující. A přitom i jedna infuze dokáže účinně ochránit.
— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) October 21, 2021
Přijďte včas!
Nenechávejte nic náhodě a kontaktujte svého lékaře – praktika, ambulantního specialistu nebo nemocničního lékaře.
Kompletní informace: https://t.co/Ineyx7gayB pic.twitter.com/jfmqqt4aIJ
Klinická skupina, která je poradním orgánem Ministerstva zdravotnictví, na pondělním jednání podle Vašákové dostala data z Informačního systému infekční nemoci (ISIN). Podle nich bylo za deset dní podáno asi 1 800 dávek monoklonálních protilátek, což je podle Vašákové velmi pozitivní. Pokud by zásoby těchto léků i nadále ubývaly podobným tempem, ministerstvo by objednalo další.
V nemocnicích v pondělí leželo s covidem 1 813 lidí, ve vážném stavu bylo 256 pacientů. Zátěž nemocnic je podle náměstkyně zásadní problém. „Někde už elektivní péče – nechci říct, že je přímo omezena – ale je v konfliktu s plnícími se nemocnicemi,“ konstatovala.
Podle Vašákové klinická skupina debatovala i o zpřísnění protiepidemických opatření. Skupina bude doporučovat, aby se při preventivním testování preferovaly přesnější PCR testy před antigenními. Podle dnešního vyjádření hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se ale k prokázání bezinfekčnosti budou i nadále antigenní testy používat, protože evropské společenství je uznává.
Zátěž nemocnic je zásadní problém. Někde už elektivní péče – nechci říct, že je přímo omezena – ale je v konfliktu s plnícími se nemocnicemi.
Plošné prokazování bezinfekčnosti ve firmách není podle Vašákové možné plošně nařídit či vymáhat. Testování ve firmách by mělo být podle náměstkyně spíše bonusem a dokladem, že jde o bezpečné pracoviště. Plošné testování ve školách nepovažuje klinická skupina podle Vašákové za efektivní nástroj k potlačení epidemie. Podle Vašákové se také zvažovalo doporučení, aby se některých hromadných akcí účastnili jen lidé očkovaní a do půl roku po prodělání nemoci a vstup by nebyl povolen lidem s testem. To ale podle ní zatím není na programu dne.