Článek
Podporu k vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze vyjádřila dnes britská vláda. „Spojené království plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě,“ uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Vyjádřil také soucit rodinám obětí výbuchu ve Vrběticích. „Ministerstvo zahraničí odsuzuje bezohledné a nebezpečné akce ruských zpravodajských služeb v České republice,“ uvedla dále britská vláda na svých webových stránkách.
UK supports Czech efforts to expose Russian malign activity - https://t.co/Odj6hotkd1 https://t.co/P2em93T4nA
— Nick Archer (@NickArcherFCDO) April 18, 2021
Podporu vyjádřil i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Zdůraznil přitom, že „Ukrajina ví, jak to vypadá, když Rusko používá zlomyslné metody až moc dobře“.
Ukraine supports Czech Republic’s response as Czech law enforcement confirmed Russia's involvement in the massive ammunition depot explosion in 2014 which caused loss of life. We in Ukraine know Russia's malicious methods all too well. Such acts should not go unpunished.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 18, 2021
Stanovisko na Twitteru vydala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, jež zdůraznila, že Slovensko podporuje kroky, které Česko ve zmíněné kauze přijalo.
#Slovakia is closely following the suspected foreign-led subversive actions that resulted in a loss of life and massive damage in Vrbetice. We stand by #Czechia and support the steps taken.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) April 18, 2021
České vládě vyjádřili podporu za Slovensko i nově ustanovený premiér Eduard Heger a slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.
„Plně podporuji Andreje Babiše za rozhodnutí vyhostit 18 členů ruské ambasády v reakci na vrbětický incident,“ uvedl Heger na sociálních sítích.
Korčok zase odsoudil podvratné aktivity proti bezpečnosti České republiky. V telefonátu s pověřeným šéfem české diplomacie Janem Hamáčkem Korčok vyjádřil podporu diplomatickým krokům a opatřením k zajištění bezpečnosti občanů ČR v souvislosti se zjištěními ohledně okolností exploze.
„Důrazně odsuzuji podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka - našemu nejbližšímu sousedovi a spojenci. Musíme dále posilovat naši spolupráci a odolnost v zájmu zajištění bezpečnosti našich občanů,“ napsal Korčok na Twitteru.
I strongly condemn subversive activities directed against the security of Czechia 🇨🇿 - our closest neighbor & ally. We must further strenghten our cooperation & resilience in order to ensure security of our citizens. @CzechMFA
— Ivan Korcok (@IvanKorcok) April 18, 2021
Pred malou chvíľou som telefonoval s mojim českým kolegom, ministrom zahraničných vecí ČR Jan Hamáček. Tlmočil som mu...
Posted by Ivan Korčok on Sunday, April 18, 2021
Vyhoštění osmnácti diplomatů se věnuje i britská BBC, která dává nová zjištění do souvislosti s otravou Sergeje Skripala nebo turecké A News, které informaci řadí mezi jedny ze svých hlavních článků. Investigativní server Bellingcat přes Twitter oznámil, že připravuje o dalším vývoji událostí podrobnější informace.
Ruská agentura TASS se věnuje Janu Hamáčkovi a jeho rozhodnutí o plánované pondělní schůzce s dalšími ministry zahraničí EU. Podobně i ruská agentura RIA Novosti.
Ruský Interfax přináší krátký rozhovor s jedním z honorárních představitelů ruské Federální služby bezpečnosti, Sergejem Goncharovem, který zmiňuje, že by Česká republika k obvinění měla předložit důkazy. „Je to jen další provokace, podvod, aby to vypadalo, že se takhle chováme - že trávíme, že zabíjíme,“ uvedl Goncharov.
Ruský poslanec a předseda zahraničního výboru Dumy Leonid Sluckij uvedl, že jednání ČR bude mít seriózní vliv na bilaterální vztahy Česka a Ruska. Uvedl také, „že dojde k odvetě, jak je v takovýchto případech obvyklé“, cituje ho polská televize TVN24. Pro TASS Sluckij uvedl, že se Česká republika vydává společně se Spojenými státy rusofobním směrem.