Hlavní obsah

Stojí za tím udavač, část psali čeští lidé a nic se vracet nebude. Andrej Babiš hodnotí audit, který prý nečetl

Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu Evropské komise.Video: Seznam Zprávy

Andrej Babiš i tváří v tvář konkrétním závěrům auditorů odmítá střet zájmů i to, že by „jeho“ Agrofert měl vracet dotace.

Článek

Ve čtvrtek dorazila na české Ministerstvo financí a na Ministerstvo pro místní rozvoj očekávaná zpráva auditorů, kteří posuzovali, zda a jak je premiér Andrej Babiš kvůli svým vazbám na Agrofert ve střetu zájmů a zda tento vztah zpochybňuje rozdělování evropských dotací.

Výsledek? Auditoři popsali, že Andrej Babiš má na své firmy stále vliv, i když jsou formálně uloženy ve svěřenských fondech a požadují proto vrátit celkově až 450 milionů korun vyplacených Agrofertu.

Přestože české úřady odmítaly zprávu zveřejnit s tím, že je důvěrná, byla v plném znění zhruba 70 stránek zveřejněna v médiích.

I Seznamu se podařilo ji získat, a stejně tak reakci samotného premiéra. Jeho postoj je i po zveřejnění detailů zprávy velmi podobný tomu, jak reagoval na samotnou informaci, že je audit hotov.

K tomu, že se závěry nesouhlasí (byť říká, že zprávu osobně nečetl) a že Česko žádné peníze vyplacené Agrofertu vracet nebude, zpochybňuje audit samotný.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodu textu, protože se v něm Andrej Babiš opakovaně vrací ke stejným motivům, vybrali jsme hlavní okruhy jeho odpovědí a publikujeme celé pasáže.

O zjištění, že je ve střetu zájmů

„Určitě to odmítám a zásadně s tím nesouhlasím.“

„Tady přece všichni udělali lex Babiš a já si podle lex Babiš najal renomované právníky a svěřil to do svěřenských fondů. Nic s tou firmou (Agrofertem – pozn red.) nemám, nejsem s ní v kontaktu, takže pokud tady někdo mluví o tom, že tady České republika má něco vracet, tak určitě nebude vracet, protože čeští právníci mají zásadně odlišný názor o střetu zájmů než teď má Evropská komise, která to okopírovala pravděpodobně od té zkorumpované Transparency a od Pirátů.“

„Já jsem i na základě dopisu pana Oettingera vlastně udělal všechny ty věci, které on požadoval. Odešel jsem z rady ESIF. A tady jde o výklad, kde Evropská komise mluví o českém zákonu, že tím vložením do svěřenských fondů, že jsem kvazi neodešel z firmy, což je samozřejmě nesmysl. Není to pravda, odmítám to a znovu opakuji, žádná korekce nebude. Česká republika nemá důvod vracet peníze.“

„Není důvod, že by na to auditoři přišli, protože moje bývalá firma se ucházela o dotace transparentně jako všichni, protože pro všechny platí stejná pravidla.“

O dotaci 100 milionů pro pekárnu Penam

„Ta pekárna stála 617 milionů a Agrofert na ni dostal 100 milionů, na základě rozhodnutí nějaké komise. Za úřadování ministra za ČSSD Mládka. Takže Agrofert tam dal 517 milionů, dostal dotaci 100 milionů podle pravidel. Bylo to kritizováno. Zaměstnal lidi, odvádí daně, takže tady je vždycky dvojí metr. A je to úplně normální.“

„Na to tady jsou ty evropské fondy, abychom je čerpali. Ne na semináře a chlebíčky a různé workshopy, ale na investice. A to se děje. Nechápu, proč v mediálním prostoru jsou stále takhle účelové informace.“

„Bude dobré, abychom zveřejnili všechno, co se tady za ta léta stalo. Kvůli Agrofertu za ta léta Česká republika nikdy nic nevracela, ani nebude vracet. O tom jsem přesvědčený.“

O auditu

„Je zvláštní, že ten audit je důvěrný, ale mají ho všechna česká média a poslanci. Já jsem ho nečetl, ale kolegové ho předběžně prohlédli.“

„Celý ten audit je podivný v tom, že pokud v prosinci 2018 zas velice nestandardně unikl nějaký audit Evropské komise a hned to dostal levicový Guardian a Le Monde, také náhodička, tak tam se mluvilo o tom, že mám střet zájmů kvůli bruselským předpisům. Tento audit vlastně mluví o střetu zájmů v České republice. A ta část o střetu zájmů má víceméně stejné argumenty jako Piráti a ta zkorumpovaná neziskovka Transparency International.“

(Reakce ředitele TI Davida Ondráčky: „My jsme proces zahájili naším podnětem, který vyústil v předběžné závěry komise. Útoky premiéra nejsou podložené.“)

„Takže ta část (o střetu zájmů – pozn. red.), my si myslíme, že to auditoři vůbec nepsali a že to psali nějací čeští lidé, protože ten celý audit pojednává o českém zákonu.“

„Ten audit přišel teď a všichni ho dostali. Já ho ale například nemám ani nechci mít.“

Proč se peníze nebudou vracet

„V tom auditu se také píše, že zpracovatelé auditu upozorňují, že konečné závěry se mohou od předběžných lišit. A to se přesně stalo 21. března 2017, kdy všude byly titulky, že kvůli tomu, že Faltýnek sedí v dozorčí radě Státního zemědělského intervenčního fondu, bude Česká republika vracet 22 milionů. No a Evropská komise to šetřila a 31. 8. 2018, rok a půl poté, konstatovala, že nenašla pochybení a žádný střet zájmů nebyl. Takže Česká republika nic nevracela.“

„Teď máme měsíc na to, abychom dostali českou verzi, a potom jsou dva měsíce na to, aby se Česká republika vyjádřila – a já jsem o tom přesvědčen, že to bude v pořádku a celý ten postup Evropské komise a auditorů je velice podivný a určitě opozice a všichni o tom budou mluvit, protože všichni jsou šťastní, že údajně Babiš má nějaký problém. Nemám problém. Nic se nebude vracet, není důvod.“

„Agrofert nemá důvod nic vracet, protože tam byli úředníci a jsou úředníci, kteří posuzovali ty žádosti, a pokud Česká republika něco vracela, pokud vím, jsou zastavené ještě peníze na MPO, kde ten náměstek postupoval velice pochybně.“

O tom, že jde o kampaň

„Ten český aspekt tam je. Já jsem přesvědčen, že za tím stojí ten udavač, který mě udával do Bruselu a kvůli kterému na základě jednoho udání jsme měli korekci 800 milionů – a to byla skutečná korekce za IT software na MMR.“

„Možná by bylo zajímavé, aby se občané také seznámili, kolik korekcí, proč a kdo to způsobil – od vstupu do EU Česká republika neobdržela peníze z Evropy a věřte mi, že to budou miliardy.“

„Pokud váš server (Seznam Zprávy – pozn. red.) před volbami publikoval 37 negativních zpráv a vy jste známí jako antibabišovský server…“

Projděte si kompletní zprávu bruselských auditorů:

Související témata:

Doporučované