Článek
Kniha vyjde na konci října pod názvem Robot 100. „Povídky zpracovávají Čapkův odkaz po sto letech,“ řekl za nakladatelství Richard Klíčník.
Autory povídek jsou podle Klíčníka význační čeští i zahraniční spisovatelé převážně fantaskních literárních textů. Patří mezi ně dvojnásobný držitel Magnesie Litery Emil Hakl, autor literatury faktu a biografií význačných českých osobností Pavel Kosatík nebo autor sci-fi Ondřej Neff. Původní povídku pro knihu sepsal také britský spisovatel a scénárista Ben Aaronovitch, mimo jiné autor série městských fantasy s policejním konstáblem a čarodějovým učněm Peterem Grantem. Doslov je dílem již nepublikujícího spisovatele Roberta Silverberga, který je však podle Arga jedním z nejvýznamnějších představitelů angloamerické fantastiky.
Autorkou obrazové formy komiksového zpracování divadelní hry Karla Čapka R.U.R. je kreslířka a animátorka Kateřina Čupová. Podle edičního plánu by měla být kniha vydaná 30. října.
„Oslavou stého výročí slavné divadelní hry R.U.R. je nový autorský komiks. Kateřina Čupová je kreslířka a animátorka, která se úkolu zhostila s bravurou a představuje Čapkův text ve svěžím pojetí určeném o sto let mladšímu publiku. R.U.R. je tedy zpět v jasných barvách a podání, kterým může po sto letech opět dobýt svět,“ stojí v edičním plánu nakladatelství.
Komiks je mezi českými čtenáři stále populárnější. Úspěch měl například Sál komiksů otevřený před dvěma lety na festivalu Svět knihy Praha. Loni v červnu v Praze vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku rozšířil natolik, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství.
Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal právě slovo robot, které se prvně objevilo v divadelní hře R.U.R. Čapek je autorem poezie, prozaických textů, cestopisů i pohádek. V esejích se věnoval politickým a filozofickým úvahám, v nichž se zvláště vyhrazoval proti fašismu a nacismu.