Článek
Aktuální průtoky se pohybují pouze okolo 15 až 25 procent dlouhodobého dubnové průměru, řekl dnes ČTK Karel Zelenka, dispečer závodu Berounka státního podniku Povodí Vltavy. Největší přehradní nádrže v regionu jsou naplněné dostatečně.
„Nejnižší průtoky jsou aktuálně v povodí Úslavy, kde už se to blíží hranici sucha,“ uvedl. Na ostatních tocích je situace mírně lepší, ale také špatná, což je v podstatě na většině řek v povodí Berounky.
Největší vodárenské nádrže v kraji jsou dostatečně plné, podle Zelenky typicky pro toto období. Největší přehrada Hracholusky na Plzeňsku je naplněná z 93 procent, stejně jako Žlutice na Karlovarsku, nýrská přehrada na Klatovsku z 92 procent a Lučina na Tachovsku na 91 procent. „Zajišťuje to veškeré povolené odběry,“ uvedl Zelenka. Povodí snižuje odtoky z nádrží podle hydrologických prognóz.
Díky alespoň mírně zvýšeným průtokům po oblevě doplnilo Povodí nádrže na běžné stavy. „A teď tam hladiny stagnují. Držíme určitou hodnotu naplnění a odtok odpovídá přítoku tak, aby zásoba vody v nádrži výrazně neklesala,“ uvedl Zelenka. Tam, kde jsou přítoky nízké, tak vodohospodáři odtok snížili a pouštějí pouze nezbytné minimum vyplývající z vodoprávního povolení a manipulačního řádu.
„Deficity srážek jsou významné,“ uvedl Zelenka. Například v dubnu pršelo v regionu jenom jednou, což pomohlo pouze krajině, kam se srážky vsákly, ale na průtoku v řekách se to projevilo jen minimálně. Podle meteorologů by mělo v regionu pršet v pátek a sobotu. „Ale reakce toků nebudou nijak výrazné,“ řekl.
Ve středních a nízkých polohách regionu letos sníh vlastně nenapadl, nějaká zásoba byla jen na Šumavě nad nýrskou nádrží. „Naštěstí byl potom srážkově bohatý únor, hodně nadprůměrný. V únoru spadlo v Plzeňském kraji 250 procent dlouhodobého průměru. Takže únor tu situaci zachránil, jinak by to bylo špatné. Díky tomu se nádrže podařilo naplnit na stávající úrovně. A oproti dřívějším letům jsme je naplnili dříve,“ dodal.