Hlavní obsah

Stavba u pražského Intercontinentalu získala územní rozhodnutí

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Majitelé pražského hotelu Intercontinental získali zatím nepravomocné územní rozhodnutí pro projekt úprav jeho okolí včetně novostavby na piazzettě pojmenované po Miloši Formanovi.

Článek

Rozhodnutí vyvěsil stavební úřad Prahy 1 na úřední desce, je možné proti němu do 15 dní podat odvolání. Třípatrovou stavbu na piazzettě odmítají někteří místní obyvatelé, politici i Česká komora architektů.

Hotel Intercontinental v lednu 2019 přes svůj fond R2G koupili podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučer a Pavel Baudiš. Následně představili projekt, který počítá s komplexní úpravou okolí hotelu včetně nových veřejných prostranství a staveb. Odpor vzbudil plán prosklené novostavby na rohu Pařížské a Bílkovy ulice. Podle kritiků má piazzetta zůstat nezastavěna.

Stavební úřad ale považuje projekt včetně novostaveb za přínosný a v souladu se všemi požadavky a předpisy. „Stavební úřad konstatuje, že předloženým návrhem revitalizace dojde k rozšíření veřejného prostoru v území záměru na téměř 6000 metrů čtverečních, což považuje za přínos z hlediska urbanistického a architektonického,“ stojí v územním rozhodnutí.

Proti záměru podalo námitky hlavní město prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje (IPR) a desítky fyzických osob. Námitky podala i Praha 1, požadovala však pouze ověření, že se celý proces uskutečnil tak, jak měl. Nesouhlas se stavbou radnice nedeklarovala.

IPR namítal například to, že investor o záměru dostatečně nekomunikoval s veřejností. To úřad odmítl s tím, že „otázce komunikace s veřejností byla věnována maximální pozornost“. Na námitku, že stavba na piazzettě není v souladu s územním plánem, se úřad odkázal na kladné stanovisko odboru územního rozvoje magistrátu, které je podle zákona závazné pro rozhodování. Úřad odmítl i ostatní podané námitky, například že stavba není v souladu s Pražskými stavebními předpisy nebo s požadavky Pražské památkové rezervace.

„Stavební úřad městské části Praha 1, jako příslušný správní orgán, posoudil soulad záměru se stavebním zákonem, posoudil námitky a ztotožnil se s již dříve vydanými souhlasnými stanovisky dotčených orgánů státní správy,“ komentoval rozhodnutí ředitel nových investic fondu R2G Jakub Dyba.

Majitelé již začali s rekonstrukcí hotelu, který bude po přestavbě provozovat řetězec Fairmont Hotels & Resorts pod jménem Golden Prague Hotel.

Hotel InterContinental vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Ministerstvo kultury nicméně loni neschválilo jeho zařazení mezi památkově chráněné budovy.

Související témata:

Doporučované