Článek
Nadále platí, že výsledek hospodaření na konci roku bude výrazně lepší než plánovaný deficit, řekla ČTK ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
„Vzhledem k vlivům, jako je zejména přísun evropských peněz, standardně rekordnímu prosincovému výběru DPH nebo skutečnosti, že v letošním roce se daří čerpání investičních výdajů alokovat do celého roku, a jejich nárůst v prosinci by tak neměl být natolik výrazný, předpokládáme, že výsledek bude blízko vyrovnané bilanci,“ doplnila Schillerová
„Ve světle listopadových dat očekáváme, že se udrží poblíž 20 miliard korun,“ uvedl ekonom Komerční banky Jakub Matějů. Podle něj je pravděpodobné, že schodek letošního rozpočtu bude nižší, než ministerstvo financí naplánovalo.
„Ačkoli tak bude deficit proti původnímu nižší, daňově příjmy rostly v letošním roce podstatně rychleji, než jaké bylo očekávání při tvorbě rozpočtu na letošní rok. Celkové hospodaření veřejného sektoru však velmi pravděpodobně skončí opět v solidním přebytku,“ podotkl hlavní ekonom ING Jakub Seidler, podle kterého hospodaření státního rozpočtu skončí v letošní roce v deficitu kolem 20 až 30 miliard korun.
Po očištění o peníze z EU by rozpočet ke konci listopadu skončil ve schodku 17,7 miliardy korun, ve stejném období loni by rozpočet vykázal schodek 13 miliard korun.
Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci listopadu stouply meziročně o 107,9 miliardy na 1249,7 miliardy korun. Celkové výdaje se zvýšily o 117,9 miliardy na 1271,3 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly o 78,2 miliardy na 1109,5 miliardy korun.
Ve srovnání s rokem 2017 výdaje na společné programy s EU stouply ke konci listopadu o 38,6 miliardy korun, uvedlo MF. Investice ze státního rozpočtu celkem meziročně vzrostly o 34,7 miliardy na 102,2 miliardy korun.
Největší objem výdajů rozpočtu jde na sociální dávky. Ke konci listopadu na ně stát vydal 509,3 miliardy korun, meziročně o 24,5 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.
Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 5,9 procenta na 255,8 miliardy korun. Inkaso spotřebních daní se meziročně zvýšilo o 2,5 miliardy na 143,9 miliardy korun.