Článek
Nákladní železniční dopravce ČD Cargo prodal před rokem a půl za 50 milionů korun 500 svých vagónů slovenské firmě SMK. Ta nemá podle dostupných dokumentů žádné zaměstnance. Státem vlastněný dopravce si následně zmodernizované vozy pronajal za částku, která může přesáhnout 900 milionů, aby si je po uplynutí nájmu koupil zpět za dalších 252 milionů. Seznam Zprávy v minulém týdnu informovaly, že případem se již zabývá policie.
Nyní přinášíme informaci, kdo stojí za dodavatelskou firmou SMK: podle údajů ze slovenského obchodního rejstříku je jím vlivný slovenský finančník a železniční lobbista Ivan Petríček.
Jeho stopy vedou do vysokých pater slovenské politiky, zejména pak k dosluhující vládní straně SMER-SD expremiéra Roberta Fica. Blízko má Petríček podle zjištění Seznam Zpráv i k lidem, kteří udržují či udržovali těsné vazby s poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.
„Pan Petríček nepovažuje za potřebné vyjadřovat se k tendenčním a sugestivním otázkám, které byly formulovány ve vašem dotaze,“ vzkázala za Petríčka jeho mluvčí Petra Jamrichová. Seznam Zprávy se ptaly, jak hodnotí obchodní vztahy s ČD Cargo a také na jeho vztahy s politiky a některými byznysmeny včetně třeba právě Martina Nejedlého.
Odpovědět na dotazy nechtěla ani společnost ČD Cargo.
Kdo je Ivan Petríček? Seznam Zprávy sestavily síť jeho kontaktů.
Linka do Třince
Slovenská média se lobbistovi Petríčkovi rozsáhleji začala věnovat v roce 2014. Tehdy časopis Týždeň upozornil na nestandardní manévry při vyšetřování údajných daňových úniků společnosti Budamar Logistics. V té podle slovenského obchodního rejstříku vlastní Petríček 23procentní podíl. Vedení Národní kriminální agentury (NaKA) na konci roku 2013 nečekaně odebralo případ původním vyšetřovatelům.
Týždeň tehdy uvedl, že manažeři společnosti Budamar Logistics mají blízko k firmám českého podnikatele slovenského původu Tomáše Chrenka. Pojítkem bylo jméno manažera Jozefa Blaška, který šéfoval slovenské plavební společnosti Slovenská plavba a prístavy spadající do skupiny Budamar Logistics. Jozef Blaško je zároveň členem dozorčí rady Třineckých železáren spadajících do Chrenkova impéria.
Kauza kolem jeho bratra Ľubomíra Blaška smetla v roce 2005 tehdejšího ministra hospodářství a bývalého šéfa televize Markíza Pavola Ruska, který musel opustit Dzurindovu vládu po takzvané kauze Směnka. V době své funkce si Rusko za nevyjasněných okolností půjčil 100 milionů slovenských korun právě od podnikatele v energetice Ľubomíra Blaška, který na začátku milénia sponzorsky pomáhal s rozjezdem tehdy nově založené Ficovy strany SMER-SD.
Mimochodem: zmiňovaný Pavol Rusko byl letos v únoru nepravomocně odsouzen na 19 let kvůli údajnému padělání směnek v hodnotě zhruba 1,75 miliardy korun (Rusko vinu odmítá). Spolu s ním vyfasoval trest i Marian Kočner. Slovenská obžaloba má v jiném případu za to, že právě Kočner si objednal vraždu novináře Jána Kuciaka - coby pomstu za novinářovu investigativní práci zaměřující se na jeho podnikání.
Dalíkův napřažený prst
Zpět ale k podnikání lobbisty Ivana Petríčka. Byl to právě novinář Ján Kuciak, kdo se v roce 2016 ve svém článku věnoval majetkovému pozadí logistické skupiny Budamar Logistics, ve které má Petríček 23procentní podíl.
V daném roce propukla celosvětová kauza zvaná Panama Papers. V ní šlo o únik tajných dokumentů panamské společnosti Mossack Fonseca svědčících o zakládání účtů pro bohaté a mocné byznysmeny v zahraničních bankách a vytváření firem v daňových rájích tak, aby jejich majitelé zůstali co nejvíce ve stínu.
Žurnalista Kuciak před čtyřmi lety v dokumentech narazil na linku k Petríčkovi. Skrze seychelskou skořápku Enterprise Solutions LTD jej propojil se slovenským zbrojařem Miroslavem Výbohem. „Pana Výboha znám, příležitostně se potkáváme, máme společné známé. Profesní ani obchodní vztah s ním ale nemám a ani jsem neměl,“ řekl Petríček před čtyřmi lety serveru aktuality.sk. To se však v mezidobí změnilo, neboť loni v prosinci Výbohův investiční fond MiddleCap Group koupil firmu BBF Tech, ve které měl Petríček majoritní podíl.
Výboh patří k nejbližším lidem slovenského expremiéra Roberta Fica. Jeho jméno však rezonovalo i v České republice, konkrétně v korupční kauze Pandur. V ní si pětiletý trest odpykal lobbista a někdejší pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík.
Dalík, který se dostal z vězení loni v listopadu, před nástupem do kriminálu v roce 2016 poskytl serveru Neovlivní rozhovor, ve kterém se bránil, že údajná půlmiliardová provize neměla sloužit jako úplatek, nýbrž jako jakási lobbistická smlouva. Ta měla podle Dalíka jít za Výbohem.
Schůzky jednotlivých aktérů podle lobbisty domlouval poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. „Nejedlý začal zprostředkovávat schůzky s Výbohem a Ficem, kterých bylo několik. Byly to neformální schůzky, kam už jezdil Topolánek jako premiér. Odehrávaly se ve čtyřech: já, Mirek Topolánek, Výboh a Fico. Nejedlý je zprostředkovával proto, že znal Výboha,“ řekl Dalík serveru Neovlivní.
Oslavenec Nejedlý
Kolem inkriminovaného majitele firmy SMK Ivana Petríčka není zbrojař Výboh jediným finančníkem, jenž má blízko k hradní klice Martina Nejedlého. V minulosti Petríček spolupracoval i se slovenským miliardářem a dalším Ficovým člověkem Milanem Fiľem. „Vycházíme spolu dobře, už ale nejsme v kontaktu,“ komentoval Fiľo vztah s Petríčkem pro časopis Týždeň v roce 2014.
V Praze slovenský miliardář staví kancelářskou budovu přímo v centru metropole vedle Divadla Hybernia, které tento papírenský magnát provozuje. Konexe má Fiľo přímo až na Pražský hrad. Před čtyřmi lety jej například fotografové zachytili, jak jde na oslavu 50. narozenin prezidentova poradce Martina Nejedlého.
Jak je patrné, ČD Cargo velký vagónový kontrakt svěřilo firmě podnikatele, který má rozsáhlé konexe jak v politice, tak v byznysu. A to jak v Praze, tak Bratislavě.