Článek
Na území Bangladéše udeřily první prudké lijáky. Jde o předehru monzunových dešťů, které přináší vydatné srážky, záplavy a následné sesuvy půdy. Každoročně v oblasti jižní Asie o život připraví stovky lidí.
Podle britského deníku The Guardian letos území Bangladéše obývá na 700 tisíc Rohingů. Drtivá většina z nich nemá kam jít a žije v provizorních stanech z bambusu a plachtoviny. Proti ničivým záplavám a sesuvům půdy tak budou bezmocní.
Jak uvádí zahraniční zpravodaj Guardianu Michael Safi, v příštích měsících se v přímém ohrožení života ocitne až 200 tisíc rohingských uprchlíků. Potřebují rychlou evakuaci. Tu si ale chudý a přelidněný Bangladéš nemůže dovolit.
Rohingům tak nezbývá nic jiného než připravit svá obydlí na to, co přijde. K dispozici však mají jen pytle s pískem, provazy a plastové lahve naplněné hlínou.
Rohingové do Bangladéše utíkají ze sousední Barmy, kde jsou podle OSN systematicky vyvražďováni. Armádní tažení proti této menšině začalo poté, co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie. Barma tvrdí, že jde o legitimní kampaň proti muslimským „teroristům“, podle rohingských uprchlíků ale vojáci při operacích vraždí a znásilňují civilisty a vypalují celé vesnice.