Hlavní obsah

Statisíce lidí v dluhové pasti ovládá těžká frustrace. Pokud jim nepomůžeme, otřese se naše společnost v základech, tvrdí Hůle

Výzva - Daniel Hůle.

Co potvrdily prezidentské volby? Česká mapa chudoby se kryje s mapou voličské podpory pro politiky hrající s protievropskou a protiimigrantskou kartou: Miloše Zemana, Tomiu Okamuru či KSČM.

Článek

Pohraniční regiony, charakteristické vyšší nezaměstnaností, vysokým podílem lidí v exekuci a nižším vzděláním, se v prezidentských volbách staly oporou Miloše Zemana. Lidi tu ovládá frustrace a frustrovaní lidé snáz podléhají strašákům. Například strašáku migrace, z něhož zemanovská předvolební kampaň učinila své hlavní téma.

Tak alespoň situaci analyzuje Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který se specializuje na problematiku zadluženosti a sociálního vyloučení.

Podle Hůleho jsou hlavním zdrojem frustrace v zaostávajících regionech České republiky neřešené exekuce. „Máme u nás více než 830 tisíc lidí v exekuci a skoro pět milionů exekučních řízení. Na mnoho dlužníků tak připadá i pět a víc exekucí najednou. Rozložení ale není rovnoměrné. Jsou regiony, kde je v dluhové pasti pět šest procent populace, a regiony, kde se to týká 35 a více procent lidí. Život v exekuci se tam stává normou. A postihuje to lidi od skutečně chudých až po střední třídu,“ říká Hůle.

Dluhy, z nichž není možné vybřednout, berou lidem perspektivu i motivaci k práci. Podle Hůleho je obrovský podíl exekucí důsledkem zanedbané legislativy, nižšího vzdělání a parazitních obchodním modelů zneužívajících lidskou důvěru. „Musíme se vypořádat s miliony exekucí, vzniklých na základě nemravných vztahů. Dokud si elita neuvědomí, že necháváme miliony lidí vystavené nespravedlivému systému, bude to kontaminovat politické prostředí. Pokud těmto lidem nepomůžeme, začne se naše společnost otřásat v základech,“ varuje ve Výzvě Daniel Hůle.

Rozhovor s analytikem Člověka v tísni sledujte ve videu nad tímto článkem.

Doporučované