Článek
Nejvyšší soud částečně změnil pravomocný verdikt v letité kauze, v níž je nejznámější postavou bývalý konkurzní soudce Jiří Berka.
U pěti aktérů případu včetně Jiřího Berky zrušil jeden z bodů rozsudku, který vynesl olomoucký vrchní soud. Podle něho byli vedle trestu odnětí svobody obžalovaní odsouzeni také k propadnutí veškerého majetku.
„Ve zbytku zůstal napadený rozsudek nezměněn,“ potvrdil změnu verdiktu pro Seznam Zprávy asistent soudce Pavel Kumšta z Krajského soudu v Českých Budějovicích, u kterého zpočátku Berkovu kauzu řešili a Nejvyšší soud je o svém nynějším rozhodnutí informoval.
Znamená to, že sedmiletý trest odnětí svobody pro Jiřího Berku platí stejně jako tresty pro další odsouzené.
Jenže právě to, že Nejvyšší soud u pěti odsouzených změnil verdikt o propadnutí majetku, bude mít teď další dopady.
Jiří Berka totiž ve čtvrti Střekov v Ústí nad Labem vlastnil stavební parcelu o rozloze téměř 900 metrů čtverečních s výhledem na Labe a loni v srpnu ji na základě původního rozsudku získal stát a ten ji prodal.
„Byl prodán v elektronické aukci za 498 tisíc korun,“ potvrdil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. „Výnos z tohoto prodeje byl následně odveden na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti pro odškodňování obětí trestných činů,“ doplnil.
Jiří Berka však nyní bude po novém verdiktu Nejvyššího soudu požadovat za prodanou nemovitost finanční náhradu. „Určitě to budeme řešit,“ prohlásil advokát Rudolf Axmann, který bývalého soudce zastupuje.
S žádostí o odškodnění se odsouzení mohou podle Ležatky případně obrátit na Ministerstvo spravedlnosti.
Vedle Berky se rozhodnutí Nejvyššího soudu týká ještě Daniela Thonata, Petra Tuhého, Karla Melichara a Miroslavy Melicharové.
Tuhému už Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podobně jako Berkovi prodal poloviční podíl u rodinného domu v Libkovicích pod Řípem. Za 569 700 korun si ho podle Ležatky koupila Tuhého žena.
Zda i Tuhý bude podávat žádost o odškodnění, není jasné, protože jeho obhájce Aleš Dvouletý nechtěl aktuální rozhodnutí komentovat.
Advokát Zdeněk Kopečný, který zastupuje Daniela Thonata, pak napsal, že nemá informace o tom, že by v mezidobí jeho klient o nějaký majetek přišel nebo mu ho stát prodal.
„Já se k tomu nemohu bez svolení klientů jakkoliv vyjadřovat,“ uvedl pak advokát Milan Štětina, který zastupuje Karla a Miroslavu Melicharovy.
Stát bývalému soudci vyplatil miliony
Jiří Berka byl obviněn, že se jako soudce podílel na zmanipulování konkurzů více než deseti firem. Celková škoda byla podle obžaloby 264 milionů korun. Vše odstartovalo na jaře roku 2003, kdy policie skupinu odhalila v souvislosti s podezřelým konkurzem Union banky.
Po celou dobu, než soud vynesl pravomocný rozsudek, stát vyplácel Berkovi nárok na polovinu soudcovského platu. Celkově mu byla vyplacena hrubá mzda ve výši 8 975 828 korun.