Článek
NASA přitom už několikrát start vozítka odložila. Pokud by i dnes byl start rakety odložen, znamenalo by to podle serveru Space.com posunutí celé mise až o 26 měsíců.
Vozítko má na Marsu za úkol hledat známky možného života a zároveň vyzkoušet nové technologie pro případné další průzkumné lety. Se svou třímetrovou délkou jde o největší a nejtěžší zařízení typu rover, které konstruktéři NASA sestrojili. Perseverance je oproti svým předchůdcům nejen větší, ale také vybavenější. Sonda ponese celkem 23 kamer, tedy více než kterákoli vesmírná mise. Část z nich má sloužit pro zkoumání povrchu, další mají pomáhat při přistání a navigaci.
Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Důvtip), která je prvním vrtulníkem, jenž by měl vzlétnout v řídké atmosféře na Marsu. V rámci prvního letu se nejdříve vznese jen pár metrů nad zem. Po úspěšném letu má zkoumat blízké okolí vozítka, a to vždy jen po několik minut.
O průzkum Marsu je v posledních letech stále větší zájem. Jen tento měsíc k němu vyrazily dvě sondy.
Z japonského vesmírného střediska Tanegašima odstartovala raketa se sondou Al-Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů, která je první arabskou meziplanetární misí. K Marsu by měla sonda dorazit v únoru, zkoumat ho ale bude jen z oběžné dráhy.
Minulý týden odstartovala k druhé nejmenší planetě sluneční soustavy také čínská raketa Dlouhý pochod 5, která má k Marsu nasměrovat družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem. Půjde o první pokus Číny o přistání na Marsu.