Článek
Od soboty 1. prosince do neděle 9. prosince v Praze proběhne vrchol dvouletého reprezentačního cyklu. Český tým do něj povede finský trenér Petri Kettunen, kterého vedení Českého florbalu angažovalo v březnu loňského roku. „Ukázal nám všem, jak náročný může být reprezentační trenér. Má nesmírně vysoké nároky na hráče i na sebe. Jeho dopad na náš sport je obrovský, samozřejmě je znát, že je ze Skandinávie. Jeho trenérská odbornost je obrovská a troufám si říct, že je to špička napříč všemi sporty,“ myslí si prezident Českého florbalu Filip Šuman.
🇨🇿 Nominační video národního týmu pro #Prague2018 Jméno každého hráče oznamuje právě člověk, který významně ovlivnil to, že hraje florbal na tak vysoké úrovni. #floorball @iffwfc @IFF_Floorball https://t.co/s9eq4tXD8Z
— Český Florbal (@ceskyflorbal) November 13, 2018
Česká reprezentace vybojovala na světových šampionátech celkem tři medaile, kromě památného stříbra z roku 2004 také dva bronzy z let 2010 a 2014. Po stejné medaili sahal český výběr také na domácím mistrovství světa v roce 2008. V souboji o třetí místo však Češi podlehli v prodloužení Švýcarům. „Tenhle turnaj řadím mezi nejsilnější vzpomínky z O2 areny. A nejenom po sportovní stránce, ale zejména po té emocionální. Tehdy jsme dokázali české fanoušky vtáhnout do florbalového dění a například finále sledovalo přes 14 tisíc diváků. A i letos to bude zejména o nich. Je to největší česká sportovní akce roku,“ doplňuje Šuman.
Pro florbal bude nadcházející šampionát rovněž zkouškou toho, kam se za posledních deset let posunul. Stále poměrně nový sport se pyšní bohatou členskou základnou a dostává v médiích čím dál větší prostor. To se zejména konzervativnějším sportovním fanouškům příliš nelíbí. „Jsme v pozici vyzyvatele tradičních sportů a myslím, že jsme s tím zatím naprosto spokojení a chceme ji hrát i dál. Zároveň ale s ostatními sporty velmi často spolupracujeme a troufám si říct, že některé z nich jsme i inspirovali. Věřím, že to v následujících dnech potvrdíme,“ dodává nejvyšší muž florbalu v Česku.