Článek
Nejvyšší státní zastupitelství dostalo podnět k podání žaloby ve veřejném zájmu kvůli sejmutí památkové ochrany teplických Hadích lázní. Státní zástupce si vyžádá podklady a do dvou měsíců o případné žalobě rozhodne.
„Tento podnět jsme obdrželi, zabýváme se jím. Vyžádáme si potřebné podklady k jeho posouzení,“ řekl Seznamu mluvčí Petr Malý.
Kauzou se už několik dní zabývá i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která dostala podnět a má rovněž pravomoc podat žalobu. Vzhledem k vývoji se ale ombudsmanka rozhodla počkat, jak rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství.
Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek při úterním uvádění do úřadu uvedl, že se také bude případem zabývat. „Zajímá mě to, budu se s tím chtít seznámit,” řekl na tiskové konferenci po svém jmenování.
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal poslední den před odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně nejsou kulturní památkou. Navzdory památkářům tak vyšel vstříc majiteli Jaroslavu Třešňákovi. Teplický developer patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana.
Sejmutím ochrany jsem umožnil odblokovat letitou patovou situaci, během níž objekt stále více chatral. Přišlo mi lepší a logické dát Hadím Lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat.
— Antonín Staněk (@StanekAntonin) August 12, 2019
Spor o teplický lázeňský komplex se táhne téměř deset let. Památkáři dosud odmítli vydat souhlas ke všem návrhům Třešňáka na přestavbu památkově chráněných lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.
„Rozhodnutí docenta Staňka je v odborném hodnocení v rozporu s rozhodnutím samotného Ministerstva kultury ze dne 8. července 2019 a v rozporu se všemi stanovisky, která k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány,” uvedl ředitel ústeckého Národního památkového ústavu Petr Hrubý.