Článek
Testování na koronavirus není rozhodně příjemný zážitek, dostat tyčinku do nosohltanu způsobuje řadě lidí vážný problém. Chystané testy společnosti Diana Biotechnologies používají stejnou metodu jako ty z nosohltanu, tedy tzv. RT-PCR metodu, ale jsou mnohem jednodušší.
„Jsme velmi optimističtí, že máme v ruce něco, co bude velkou pomocí pro testovací trh,“ popsal finanční ředitel a spoluzakladatel firmy Martin Dienstbier.
Vývoj nyní postoupil do závěrečné fáze. „Pohybujeme se v oblasti klinické diagnostiky a předtím, než se test uvede na trh, proběhne ještě velká studie na tisíci vzorcích, která porovná obě metody, tedy výsledky stěrů z nosohltanu i ze slin,“ vysvětlil.
DIANA Biotechnologies
Česká biotechnologická společnost zabývající se výzkumem a vývojem léčiv a vysoce citlivých diagnostických metod.
Založena v roce 2018 Václavem Navrátilem, Martinem Dienstbierem a Jiřím Schimerem jako spin-off Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd s investicí soukromého kapitálu společnosti BTCZ Ventures s.r.o.
Má 20 zaměstnanců a sídlí ve Vestci u Prahy.
Samotný odběr by měl být podstatně jednodušší než současné vyšetření. „Člověk by ho bez problémů zvládl sám,“ říká Dienstbier. Využití předpokládá u zaměstnanců velkých firem, ohrožené populace, především seniorů, nebo zdravotníků, u nichž je potřeba průběžně sledovat zdravotní stav.
Firma předpokládá, že na trh se testy dostanou v listopadu. Do konce roku pak počítá s výrobou milionu kusů měsíčně, a to přímo ve Vestci u Prahy, kde sídlí.
Diana Biotechnologies momentálně zásobuje zhruba čtvrtinu trhu s testy na stěr z nosohltanu, využívá je například Nemocnice na Bulovce nebo Zdravotní ústav Ostrava a řada soukromých laboratoří.