Článek
„Ano! #Mars2020 se buduje ve stejné laboratoři NASA, kde jsem byl stvořen a testován já. Máte k misi nějaké otázky?" ptá se na sociální síti Twitter vozítko Curiosity, které pod vědeckým dohledem brázdí už několik let Mars.
Umělá inteligence sond a robotů NASA je sice na velmi vysoké úrovni, vlastní osobnost si ale zatím stále neuvědomují. Jak ovšem ukazuje citát, mluví o sobě v první osobě.
Sondy a roboty tímhle způsobem před lety zlidštila Veronica McGregor, šéfka nových médií americké vesmírné agentury. „Když jsme o nich psali ve třetí osobě, zájem byl minimální, proto jsem to zkusila v první. Najednou to hned přitáhlo velkou spoustu lidí," vysvětluje Veronica.
#HappyNewYear from #Mars! I hope your next trip around the sun is full of exploration & discovery. pic.twitter.com/waI7dXbnkU
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) January 1, 2017
Na Marsu dřív než SpaceX
Skrz tradiční i nová média odhaluje NASA prakticky všechny informace o sobě i svých objevech a zjištěních. Agentuře to nařizuje zákon.
Pro fanoušky vesmíru chystá ale ještě jednu perlu. Zpřístupní jim virtuální realitu, kterou teď používají vědci NASA. „Každý týden se schází na Marsu a zkoumají ho. Všechno kolem nich jsou skutečná data," říká Veronica.
Na celý rozhovor s šéfkou nových médií NASA, která naučila mít ráda vesmír řadu mladých lidí, se podívejte ve videu nad článkem.