Článek
Malé San Marino, které ze všech stran obklopuje Itálie, eviduje kolem 34 000 obyvatel, z nichž více než polovina již byla plně naočkována. Převážná většina očkovaných obdržela látku Sputnik V, která hranice země překročila v únoru tohoto roku poté, co původně očekávané dávky jiných vakcín z Itálie do státu nedorazily.
S příznivým vývojem situace, který přinesla jak míra proočkovanosti, tak nízké denní přírůstky nakažených, se San Marino rozhodlo podpořit svůj turismus a odstartovalo vakcinační nabídku pro jiné než italské návštěvníky. Ti tak mohou za 50 euro obdržet plné očkování ruskou vakcínou.
Možnost takové vakcinace s sebou však nese podmínku v podobě povinné rezervace pobytu v některém z 19 do akce zapojených hotelů. Pobyt musí být vždy alespoň na tři noci, a to v případě cesty pro první i druhou dávku. Akci tamní vláda spustila 17. května, a pro Sputnik tak mohou vyrazit všichni, kterým Itálie otevřela své hranice.
„Věříme ruské vakcíně. Když jsme se dozvěděli zprávy o San Marinu, ihned jsme rezervovali,“ uvedl pro britský list The Guardian devětadvacetiletý Artjoms, který do země přijel spolu s dalšími třemi kamarády z Lotyšska. Ti za očkováním jeli 26 hodin a stali se vůbec prvními, kteří „dovolenkový balíček“ využili.
Do San Marina se skupina vydala navzdory tomu, že samotné Lotyšsko vakcinaci nabízí. Země však používá pouze látky firem Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson, které na rozdíl od Sputniku schválila k nouzovému použití Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Jeden z účastníků zájezdu byl tak nadšený, že si po vakcinaci dokonce schoval prázdnou lahvičku od vakcíny jako suvenýr. Skupina po absolvování dovolené plánuje odjet zpátky domů a pro druhou dávku se vrátit za tři týdny.
San Marino již obdrželo více než 100 emailů od lidí z celého světa, kteří se o „vakcinační balíček“ zajímali, a to i z těch států, kde je očkovací program na dobré úrovni. Na pátek má prostřednictvím hotelu očkování domluveno 16 turistů a na pondělí 21.
„Lidé považují Sputnik za dobrou vakcínu,“ nechal se slyšet Roberto Ciavatta, tamní ministr zdravotnictví. On sám ruskou látku označuje za efektivní a své tvrzení podkládá nízkými čísly nakažených i aktuálně hospitalizovaných.
Sputnik je již delší dobu ošemetným tématem, a to zejména v Evropě. Určitá část lidí však preferuje očkování právě jím, jak zjistil například průzkum bratislavského think-tanku Globsec, který v březnu tohoto roku shromáždil data z deseti zemí střední a východní Evropy.
Kromě ochoty k očkování byly výsledkem výzkumu právě i preference jednotlivých zemí ve spojení s dostupnými vakcínami. Pomyslné první místo si v tomto případně odnesly „západní vakcíny“ jako Pfizer a Moderna, druhé pak připadlo obecně těm, které schválí EMA.
Svá procenta získal i Sputnik, přičemž vůbec největší zájem o něj projevili do průzkumu zapojení Slováci. Druhý nejvyšší zájem o ruskou vakcínu pak vyslovili lidé z Lotyšska, ze kterého do San Marina přijela i již zmiňovaná čtveřice. Think-tank upozorňuje, že roli v preferencích hraje pohlaví, věk i vzdělání.
Sputnik ovšem hýbe také politickými vodami. Na Slovensku kontroverzní dohoda o nákupu ruských dávek stála premiérské křeslo bývalého předsedu vlády Igora Matoviče. V Česku zase ministr vnitra Jan Hamáček čelí obvinění ze zamýšleného pokusu vyměnit mezinárodní skandál související s explozemi ve Vrběticích za milion dávek Sputniků.