Článek
Tour de France je největší. Už jen dostat se na seznam startujících je považováno za čest.
Čechům se zatím povedlo odstartovat do nejslavnějšího cyklistického závodu 39krát. Letos nikomu.
Poprvé od roku 1995 se dokonce stane, že žádný Čech na „Starou dámu“ nevyrazí dvě sezony za sebou. Osm let nikdo nevyhrál etapu a sedm let nedojel do prestižní desítky. Ani v žebříčku UCI to není žádná hitparáda. V první dvoustovce máme jediného závodníka - Mathiase Vacka na 183. místě.
Znamená to, že je česká silniční cyklistika na ústupu?
Odpověď zní: ano i ne. Jedna slavná generace českých cyklistů nedávno skončila (Roman Kreuziger, Leopold König, Petr Vakoč) nebo je u konce (Zdeněk Štybar, Jan Bárta). Další se však zatím specializují nebo jsou nasazováni hlavně na Giro d’Itália (Jan Hirt a Josef Černý). Kombinovat oba po sobě jdoucí tříetapáky je velmi obtížné. Sami jezdci si většinou nemohou vybírat, jakou Grand Tour pojedou. Je to věc strategie stájí.
Vzhledem k výborným loňským výsledkům Hirta na Giru proto nemůžeme šmahem tvrdit, že se české silniční cyklistice nedaří.
Další lepší zprávou je, že ve stínu odcházející gardy zatím číhají nejméně tři velmi silní a nadějní mladíci. Bratři Karel a Mathias Vackové (týmy Corratec a Lidl-Trek) a Pavel Bittner (DSM-Firmenich). Jenže všichni letos přešli do kategorie dospělých a procházejí si prvními tvrdými křty ohněm. Karel je v druhodivizním týmu a jel úspěšně Giro. Mathiase a Pavla zatím jejich silné prvodivizní stáje šetří, až zesílí a budou na Grand Tours plnohodnotnými posilami.
První Čech jel v roce 1987
Prvním českým jezdcem, který se zúčastnil Tour, byl Květoslav „Omar“ Palov v roce 1987. Letos 60letý Brňák závodil ještě za starého režimu za Duklu Brno. A dobře. V roce 1986 po závodech v Itálii emigroval do Austrálie a hned další rok se s československým pasem, ale za britský tým ANC Halfors jako první Čech zúčastnil Tour de France. Dokončil ji na 103. místě a nejlepší umístění zaznamenal v 9. etapě, kde dojel 24.
Za osm let poté přišla první slavná česká éra na Tour, o níž se postarala dvojice Ján Svorada a Pavel Padrnos. Výborný sprinter „Jančí“, jel v roce 1995 poprvé s českým pasem (před tím dvakrát se slovenským). A v roce 1998 jako první Čech vyhrál hned druhou etapu Tour (za stáj Lampre). Za tři roky se mu pak povedl dokonalý majstrštych, když zvítězil ve finiši poslední etapy na Champs-Élysées. Dodnes je to nejslavnější český počin na Tour. Starou dámu zvládl Svorada v českém dresu šestkrát.
Padrnos byl jiným typem závodníka. V řadách proslulého týmu US Postal / Discovery se stal dvorním domestikem Lance Armstronga. Nikdy nezářil ve finiších etap ani v celkovém pořadí, ale odváděl tvrdou práci pro tým. Tour absolvoval osmkrát.
V letech 2002-2004 pak jeli Starou dámu postupně ještě Tomáš Konečný (65. celkově), René Andrle (83.) a Jan Hruška (117.).
Zlatá éra jízd na celkové pořadí
V roce 2008 začala slavná éra Romana Kreuzigera, prvního českého cyklisty, který jezdil Tour de France na pořadí. Výborný vrchař byl v deseti sezonách na Tour mezi lety 2008–2020 hned čtyřikrát v první desítce, nejlépe pátý v roce 2013 (v dresu stáje Saxo – Tinkoff).
Hned v dalším roce si vyšlápl mezi hlavní favority Leopold König z malé stáje NetApp, když dojel senzačně sedmý. 2015 pak Zdeněk Štybar v dresu Etixx – Quick Step vyhrál 15. etapu. Ten rok startovali dokonce čtyři čeští jezdci, nejvíc v historii naší účasti. V další sezoně 2016 přidal Kreuziger 10. místo v celkovém pořadí.
Byla to druhá zlatá éra českých cyklistů. Ještě zajímavější tím, že jsme urvali nejen etapové vítězství, ale rovnou dva borci pronikali do popředí celkové klasifikace.
Do této éry musíme připočítat i další jezdce. Jana Bártu, který jel Tour v letech 2014-2016 třikrát po sobě v dresu NetApp/Bora (2015 skončil na skvělém 25. místě a rok před tím byl třetí v poslední časovce). Také Petra Vakoče, který jel dvakrát - v roce 2016 za Etixx - Quick Step a 2021 za Alpecin Fenix (pokaždé byl 118.). Ondřeje Cinka (stáj Bahrain Merida), jenž v roce 2017 musel po 19. etapě odstoupit pro zranění kolene, ale jednu z horských etap dokončil na výborném 17. místě. A konečně Jana Hirta, který v dresu stáje CCC skončil v roce 2020 na 67. pozici
Kreuziger jakoby svými výkony za sebou vytáhl celou generaci našich jezdců, kteří se začali prosazovat ve světovém pelotonu, což se projevilo i na Staré dámě. V dalších letech bude hodně záležet na tom, jak a zda se do světové špičky protlačí zmínění čeští mladíci.