Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po mediálním humbuku po životním triumfu ve finále Masters v Miami nad Novakem Djokovičem se devatenáctiletý tenista Jakub Menšík vrátil do turnajového kolotoče. Náročný přechod na antuku nadanému mládenci z Prostějova nevyšel; v Mnichově vypadl v prvním kole. Česká dvojka a šestý nasazený hráč podlehl domácímu držiteli divoké karty Yannicku Hanfmannovi 6:7, 6:4, 3:6.
„Mediální zájem a povinnosti byly, jsou a budou součástí života profesionálního tenisty. Vždy se snažíme co nejvíce oddělit mediální povinnosti od přípravy, nejinak tomu bylo i po turnaji v Miami. Návrat tak nebyl nikterak náročnější, než kdyby Kuba v Miami prohrál v prvním kole,“ nehledal alibi Menšíkův trenér Tomáš Josefus.
Hanfmann na okruhu ATP porazil Menšíka podruhé za sebou po loňském triumfu na Masters v Římě. Předtím první vzájemný duel vyhrál rovněž na antuce v Madridu český talent. „Jeden zápas je velice malý vzorek, ale nehledě na to, jestli se jedná o výhru nebo prohru, je důležité vzít si z něj ty věci, které vás jako hráče mohou zase posunout o kousek dál. Zápas proti Hanfmannovi v tomto nebyl výjimkou,“ řekl Josefus Seznam Zprávám.
Would’ve loved to stay longer. Thanks, Munich, short but sweet. Going brick by brick 🧱 I’ll be back!💪 pic.twitter.com/u4FV5XlFVE
— Jakub Mensik (@mensik_jakub_) April 15, 2025
Vysocí hráči s drtivým servisem
Vypíchl zajímavý fakt – na mnichovské antuce se hrál ještě větší počet krátkých výměn než na tvrdém povrchu v Miami. „Domněnka, že se na antuce hrají delší výměny než na jiných površích, tak prokazatelně není pravdivá, alespoň ne vždy.“
V souvislosti s Menšíkem se délky výměn začaly rozebírat především po triumfu v Miami, kde se opíral o svůj dělový první servis. Nasbíral celkem 111 es a šest z deseti podání nedokázali soupeři returnovat zpátky do dvorce.
Zatímco Djokovič ocenil Menšíkovo vypilované podání, známý trenér Patrick Mouratoglou zveřejnil video, kde reaguje na slova Toniho Nadala, který v minulosti navrhoval, aby se tenisové povrchy ještě zpomalily a hrálo se více výměn. „Já s ním souhlasím. Hlavně v tom, že máme v tenise až příliš es a vítězných míčů z podání. Přicházejí vysocí hráči s drtivým podáním. Tenis tím trpí, více a více servismanů mu škodí,“ uvedl někdejší kouč Sereny Williamsové, který nyní cepuje Japonku Naomi Ósakaovou.
Menšík se vytáhl na 198 centimetrů. Podobnou výšku v elitní společnosti má Hubert Hurkacz nebo Alexander Zverev. První podání je Menšíkova největší zbraň, kterou většina expertů v branži vyzdvihuje, neboť vědí, kolik je za tím úsilí, drilu i umu. Přitom servis musel Menšík před rokem předělávat, aby předešel dalšímu zranění ruky a prodloužil si fantasticky rozjetou kariéru.
„Když je technika ve vysokém počtu opakování na takové úrovni a rychlosti, způsobuje bolest. Nebylo o čem se bavit,“ líčil Josefus.
Úpravu podání konzultoval také s předním americkým odborníkem na servis i s doktorem Kolářem. „Byla to komplexní věc. I Kubovi jsem říkal, že mu to přinese nejen pokračování kariéry, ale že jeho servis bude ještě efektivnějším úderem. Mám velkou radost, že se tomu tak stalo,“ dodává kouč.
Šlo o kosmetické změny, ovšem v tenise, technicky velice náročném sportu, hraje každý centimetr důležitou roli. Hlavní úpravy začaly od nohou. Menšík změnil práci přisouvající nohy, nadhazující paže, jde pohybem více do strany, ne tak dopředu. Z toho pak dál vyplývá nadhoz na odlišném místě, tudíž odlišný kontakt s míčem.
„To jsou hlavní atributy, které mají vliv na odchozí míč,“ vysvětloval Josefus Seznam Zprávám.
Když má někdo přednost servis, tak se vyrojí názory, že to škodí atraktivitě tenisu. To stejné se ale řeší, když někdo vyhraje díky středně dlouhým a dlouhým výměnám, to je pak zase dlouhé, a tím pádem neatraktivní.
Nejde zdaleka jen o výšku, která je nespornou výhodou.
„Tenis je hra otevřených dovedností, každý se snaží uplatnit své zbraně. Profesionální tenis se hraje na efektivitu, a ne na krásu,“ zdůrazňuje Josefus. „Když má někdo přednost servis, tak se vyrojí názory, že to škodí atraktivitě tenisu. To stejné se ale řeší, když někdo vyhraje díky středně dlouhým a dlouhým výměnám, to je pak zase dlouhé, a tím pádem neatraktivní. Mimochodem, když byl na výsluní Novak Djokovič, tak ho někteří nazývali pindilem. Ale i Djokovič dominoval především díky kvalitním úvodům do výměn, ne díky tomu, že někoho upindil. Je to jako vždy dokazatelné i číselně.“
Trenér Josefus to nevnímá jako kritiku
Povzdechy o neatraktivní hře si nebere Josefus osobně. „Já to ani nevnímám jako kritiku, ale jako něčí názor, konstatování.“
Jako vždy přidává fakta: „Na všech turnajích je poměr krátkých výměn (0–4 výměny přes síť) přibližně 70 procent ze všech odehraných fiftýnů, středně dlouhé výměny (5–8) pak 20 procent a dlouhé výměny (9+) deset procent. Suverénně nejčastější délka výměny je jedenkrát přes síť, tedy přímý bod ze servisu.“
Podotýká, že tyto statistiky platí pro všechny věkové kategorie i úrovně tenisu. „Realita tenisu je jedna jediná a neměnná. Změnit se dá pouze tím, že se změní pravidla. Pokud je změní, tak budeme první, kdo na to zareaguje.“
Mouratoglou to už zkouší. Patří k nejhlasitějším příznivcům inovací v tenise. S podnikatelem Alexem Popyrinem vymyslel sérii exhibičních turnajů Ultimate Tennis Showdown, kde se hraje pouze na jedno podání.
„Rázem ubylo es a vítězných míčů ze servisu a přibylo delších výměn, které všichni tak rádi sledujeme,“ míní francouzský kouč.
Přitom neustálé zpomalování tenisu (zpomalují se míčky i povrchy) vadí hráčské asociaci PTPA, jejímž spoluzakladatelem je Novak Djokovič. Podle ní kvůli zatraktivňování hry pro fanoušky se nemyslí na zdraví sportovců.
Práce na druhém podání
Právě úspěšnost druhého servisu je něco, co potřebuje Menšík výrazně zlepšit, aby se přiblížil první světové desítce. Už před Mnichovem to zmínil na síti X uznávaný tenisový analytik Jeff Sackmann. Dodal rovněž, že se Menšíkovy báječné statistiky z Miami nedají v příštích týdnech udržet.
„Na okruhu hrál už 43 tie-breaků a 30 z nich vyhrál. Má neuvěřitelně chladnou hlavu a monstrózní servis,“ vypíchl expert. „Menšík míří do desítky, může to dokázat, ale s lepším druhým podáním, než má teď.“
Z druhého servisu Menšík vyhrává sotva polovinu bodů, což se potvrdilo také proti Hanfmannovi. Nasázel mu sice 13 es, ale také udělal čtyři dvojchyby.
S Josefusem na druhém podání usilovně pracují. „Ano, bylo to jedním z hlavních témat přípravy před sezonou. Na jeho zkvalitňování neustále pracujeme,“ kývne kouč.
Zdůrazní, že nejde zdaleka jen o průměrnou rychlost druhého servisu. „To může být velice zrádné. Uvedu příklad: Kuba zaservíruje v zápase s naprosto stejným švihem slice (boční rotace) v rychlosti 165 km/h, se stejným švihem pak dá kick (kombinovaná rotace) 140 km/h. Celkový průměr je tak často spíše odvislý od taktického záměru, než že se jedná o rychlostní deficit. To by pak ale každý musel vědět, jak rychle je schopen servírovat jednotlivé typy servisu, což se neděje, a navíc neznají hráčův taktický záměr,“ podotýká Josefus.
Ještě je prostor vyladit formu před antukovým grandslamem v Paříži. Menšík je přihlášený na turnaj Masters v Madridu, kde se loni probojoval přes Hanfmanna a Dimitrova do třetího kola. Následovat bude podnik v Římě.
„Obhajoby bodů jsou díky systému bodování také neodmyslitelnou součástí profesionálního okruhu. Ke každému zápasu ale Kuba nastupuje naplno bez jakéhokoli rozdílu, jestli nějaké body obhajuje, či nikoli,“ předesílá Josefus. „Když má nějaký hráč výkonnost, tak při systému turnajů body vždy uhraje a pak už je jedno, ve kterém je to turnajovém týdnu, městě a na kterém kontinentu.“
A zda díky podání, forhendu či bekhendu. Ostatně Josefus zastává tenisovou pravdu, že hráč nemusí být dobrý ve všem, musí být dobrý v něčem. „Když bude hrát někdo na průměrné úrovni ATP, ať už je to rychlost, přesnost, ale bude mít jako Kuba vynikající servis, bude se vymykat, tak má šanci vyhrát největší turnaj,“ nepochybuje.