Hlavní obsah

Tři dravci na vlně. I rivalita tenistů posouvá Česko mezi velmoci

Foto: ČTK, Profimedia.cz

Jiří Lehečka, Jakub Menšík a Tomáš Macháč tvoří osu daviscupového týmu, který sní o salátové míse.

Tenisté zůstávali doma ve stínu báječných tenistek. Avšak kurážní mládenci Jiří Lehečka, Jakub Menšík a Tomáš Macháč na sebe strhávají pozornost. Všichni letos vyhráli turnaj ATP a jsou ve třicítce světového žebříčku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Tenisový trenér Tomáš Josefus nezapomene, co mu říkali na studiu licence na Univerzitě Karlově. „Skupinový názor tam byl, že my v Česku umíme vyrobit škodovku, že žena oproti mužskému tenisu není tak náročná. Tudíž umíme vyrobit opakovaně škodovku, ale neumíme vyrobit Ferrari, což je mužský tenis. Tohle bylo prezentováno hráčům v kurzu trenérské jedničky,“ zakroutí hlavou.

Kouč Jakuba Menšíka to pro Seznam Zprávy zmiňuje jako ukázku nastavení, kterou je potřeba dostat z myšlení nejen proto, že může dámy pohoršovat, ale především, že nikoho neposouvá. „Kdybych měl tento názor, vychovávám průměrné hráče. Když mají průměrný cíl, ani nemohou být dobří. Je to krásná ukázka nastavení. Když si řekneme, že na mužský světový tenis nemáme prostředí, vědomosti, tak to je cesta do pekel,“ říká.

I proto je nadšený ze současného stavu, hřejivého pohledu nejen na ženský světový tenisový žebříček, ale rovněž na mužský, ve kterém české vlaječky stoupají výš. Hned tři čeští vyslanci jsou v elitní třicítce, což je báječný počin, dlouho nevídaná věc.

Nová vlna kurážných mládenců Tomáše Macháče (20. na světě), Jakuba Menšíka (23.) a Jiřího Lehečky (26.) vybízí fanoušky v tuzemsku k radosti a očekávání úspěchů příštích. Josefus, trenér devatenáctiletého bombarďáka Menšíka, jenž na sebe strhl pozornost triumfem na Masters v Miami nad Novakem Djokovičem, si to dobře uvědomuje.

„Makáme dál,“ hlásí.

Top ten ATP | Sport SZ

1. Sinner (It.) 9930 (bodů)

2. Alcaraz (Šp.) 7720

3. Zverev (Něm.) 7595

4. Fritz (USA) 5280

5. Djokovič (Srb.) 4120

6. Draper (Brit.) 3870

7. De Minaur (Austr.) 3535

8. Rubljov 3490 (Rus.) 3490

9. Medveděv (Rus.) 3290

10. Ruud (Nor.) 3215

20. Macháč 2250, 23. Menšík 2032, 26. Lehečka 1795, 95. Kopřiva (všichni ČR) 619.

Jen USA mají mezi třiceti nejlepšími tenisty světa větší –⁠⁠⁠ pětinásobné –⁠⁠⁠ zastoupení.

„Je to úplně úžasné,“ smekne před svými následovníky česká legenda Jiří Novák, který se nejvýše vydrápal na šesté místo na světě.

Připomene, že také Lehečkovi je teprve dvacet tři let a Macháčovi pouze o rok víc. „Výjimečná generace to teprve bude, ti kluci jsou mladí. Nejlepší léta mají před sebou, půjdou výš. Tři hráče ve třicítce máme po strašně dlouhé době. Pamatuji si, kdy nás bylo ve stovce osm.“

Střídání cyklů

Rovněž Josefusovi naskakují dobré časy Jiřího Nováka, Bohdana Ulihracha, Petra Kordy, nebo Michala Tabary. „Počet hráčů v top sto ATP, což je považováno za velmi solidní level, který veřejnost vnímá, že to má úroveň, byl tehdy vysoký,“ uznale kývne. „Jediná Česka ve stovce tenkrát byla Jana Novotná. Byly debaty, co se děje, že máme chlapy a jedinou ženu.“

Než se to zase po odcházení tahounů Tomáše Berdycha s Radkem Štěpánkem otočilo a v mužském tenise nastal povážlivý propad. „Byl útlum, ve stovce jsme měli jen Jirku Veselého,“ připomíná ještě ne tak dávnou nouzi Novák.

„To byla relativně dlouhá nadvláda ženského tenisu v top sto, okořeněná tituly Kvitové, Vondroušové, Krejčíkové, Muchové, obrovský výčet. Čas ale neúprosně běží dál,“ přibližuje další změnu cyklu Josefus.

Jsou tady tři čeští mušketýři, kteří si na dvorcích počínají tak, že dávno odehnali soumrak. V úvodu sezony všichni tři vyhráli turnaj ATP –⁠⁠⁠ Macháč v Acapulcu, Lehečka v Brisbane a teď je doplnil Menšík, nejmladší z dravců, co nechce zůstat pozadu.

„Kluci se dostali do popředí zájmu naprosto spravedlivě. Jsou na koni, co se týče aktuální formy,“ těší Josefuse.

Složitějším obdobím si teď procházel Lehečka. U únoru hrál semifinále v Dauhá, ale pak v Dubaji, Indian Wells i v Miami prohrál svůj úvodní duel. Když však uvážíme, že loni se dostával z únavové zlomeniny bederního obratle, zvládá comeback velmi solidně. Nyní v Monte Carlu ukončil sérii porážek postupem přes Kordu, ve druhém kole však prohrál s šestnáctým hráčem světa Italem Lorenzem Musettim 6:1, 5:7 a 2:6.

Macháč rovněž skončil ve druhé kole, když podlehl desátému tenistovi žebříčku Australanovi Alexi de Minaurovi 6:3, 0:6 a 3:6. I tak drží pozici české jedničky. Do elitní dvacítky pořadí ATP Tour se berounský rodák dostal jako první český tenista od současného daviscupového kapitána Tomáše Berdycha v červnu 2018.

Josefus se zamýšlí nad příčinami střídání slabších a silnějších ročníků. „Existuje na to odpověď, ale to je na hodiny a hodiny. Nejde to shrnout bodově. Mohou být v České republice cykly, málokdo si to uvědomuje.“

Novák, který trénuje reprezentantku Marii Bouzkovou, pro Seznam Zprávy zdůrazní: „Historicky jsme tenisová velmoc, ale malá země. Podívejme se na okolní státy. Němci mají osmkrát větší populaci než my. Produkujeme obrovské množství kvalitních tenistů a tenistek. Nebral bych to jako automatické, ale neskutečné. Teď tam máme dravé mládí. “

Jinými slovy –⁠⁠⁠ současné vlny si je potřeba považovat a užít si ji, třebaže jsou tady oprávněné optimistické vyhlídky delšího trvání nové éry zastoupené usměvavým bohémem Machačem, pracovitým pedantem Lehečkou a zdravě sebevědomým Menšíkem. Pojí je vysoké ambice, povrchová univerzálnost.

„Všichni tři mohou hrát na všech površích, jsou to komplexní hráči. Mohou uhrávat body celý rok. Mohou hrát i čtyrhru,“ porovnává Novák.

Rivalita, co pohání

Zmíní tuze vítaný vedlejší účinek krásného umístění –⁠⁠⁠ navzájem se budou díky přirozené rivalitě předhánět, posouvat. „Kdyby tam byl tak vysoko jen jeden, může ho to trošku uspokojit, řekne si: Jo, jsem nejlepší Čech. Ale teď se navzájem budou předhánět, mají zdravou konkurenci. To je pro sportovní vývoj strašně dobře,“ podotýká Novák.

V rozhovorech pro Seznam Zprávy tuhle tezi před časem potvrdili i samotní hráči.

„Jsem rád, že se Jirkovi i Tomášovi daří. Pro český tenis to je skvělé. Po Tomáši Berdychovi a Radkovi Štěpánkovi jsme strašně dlouho nikoho ve stovce neměli. Tím, že tam jsou kluci, dodává mi to obrovskou motivaci jim dýchat na záda. Máme mezi sebou zdravou rivalitu,“ řekl Menšík. „Můžeme se předhánět a postupně se vrátit na špičku. Všichni jsme mladí, máme dobře našlápnuto.“

Lehečka s respektem doplňuje: „Oba hrají famózní tenis. Můžeme se tahat nahoru, zahrát si spolu čtyřhru. Jejich kariéry sleduju, jsem za ně rád. Český tenis jde na výsluní.“

Ostatně vrstevníci Lehečka s Machačem to tak mají od žákovských let. „Zdravá rivalita tam vždycky byla a bude, to je jen dobře,“ připustil Lehečka. „Vnímám to také u Američanů nebo Italů, kterých je ve stovce dost. Ti, co jsou na vrcholu, motivují ostatní. Pro celý český tenis je důležité, že mladí tenisté vidí, že tam jsou tři kluci od nás, co poráží největší jména.“

Hlavně se tam udržet

Největší humbuk naposledy vyvolal v tenisové říši příběh Menšíka, kterak kurážný učeň zdolal svého mistra Djokoviče. „To je bomba, celý turnaj, koho všechno porazil, to klobouk dolů. Před sebou má úžasnou budoucnost. Vyhrát v devatenácti letech tisícovku, být 24. na světě, to je něco úžasného,“ žasne Novák. „Hlavně se tam udržet.“

Recept na to nemá, i když zkušenosti ano. „Na to neexistuje recept. Snad jen zůstat pokorný a pracovat,“ povídá. „Je to o každodenní práci, aby pořád přidával body. Nelétat ve výšinách. Je potřeba vyhrát strašně moc zápasů, aby se dostal do desítky. Přeju mu hodně štěstí.“

Dosud posledním krajanem, který vyhrál turnaj kategorie Masters, byl v roce 2005 v Paříži Tomáš Berdych. „Srovnávání se vždy nabízí. Za mě je ale hezké, že se tu můžeme bavit o mužském tenise, kde máme tři kluky, kteří jsou ve třicítce,“ uvedl Berdych pro ČTK. „Kuba má ale velké cíle. To je hrozně důležité, aby měl pořád hlad a vůli stoupat. Jak sám po utkání napsal na kameru ‚Jeden z mnoha‘, tak věřím, že to tak bude a bude to začátek jeho úspěšné cesty.“

Nyní čeká tenisty přechod na antuku, což je sice největší změna, ovšem pro české hráče ne tak složitá, oranžovým pískem jsou odkojeni. Mimochodem, do elitní stovky pronikl rovněž sedmadvacetiletý pravák z Bílovce Vít Kopřiva, což je také povzbudivá zpráva. Není to zase tak dávno, co Česko mělo na grandslamu v hlavní fázi jednoho zástupce mezi muži, teď by na Roland Garros mohli být i čtyři.

Bitva s USA. Davis Cup je lákadlo

Těžit z formy českých fachmanů s raketou může i daviscupový tým, který se s výběrem USA střetne v září ve druhém kole o postup do finálové části. Zámořská velmoc má z čeho vybírat –⁠⁠⁠ Fritz, Tiafoe, Paul, Shelton nebo Korda, syn českého tenisty.

„Menšík porazil Djokoviče, Drapera, Fritze. Proč by to nemohl zopakovat na Davis Cupu? Také Lehečka s Machačem porazili top hráče. Když se to sejde, můžeme kohokoli postavit do čtyrhry,“ kvituje Novák. „Musí přelézt přes Ameriku, ale i do budoucna jsou vyhlídky dobré. Mohou uhrát velké věci.“

Kapitán Berdych se usměje: „Mám z toho velkou radost. Kluci si vybojovali hezkou pozici, ale mohou si ji ještě vylepšit. Mají toho ještě hodně před sebou a prostor posunout to dál. V září to může být hodně zajímavé. Těším se na to o to víc, že se to posouvá tímto směrem.“

Teenager Menšík za všechny zdravě sebevědomě, –⁠⁠⁠ jak jinak –⁠⁠⁠ hlásí: „Věřím, že s kapitánem Tomášem Berdychem můžeme Davis Cup vyhrát.“

Ferrari jsou připravená rozdunět motory.

Doporučované