Článek
Roger Federer je muž, který v tenisu dosáhl všeho, co chtěl a na co se dá dosáhnout. Dosáhl toho způsobem frajerským, vysoce sportovním, veskrze čestným, a navíc i docela zábavným.
Jeho úspěchy daleko přesáhly rozměry tenisového sportu. Stal se jedním z nejlepších, možná úplně nejlepším sportovcem uplynulých 25 let. Rogera Federera jsme viděli hrát božský celoplošný tenis. Viděli jsme ho třímat poháry, smát se, výjimečně i plakat. Také hrát v reklamách. Vždycky jste mu všechno věřili, mimochodem ty nejlepší reklamy sehrál pro svou zemi. Protože zvaly zábavným způsobem svět na návštěvu do jeho krásné alpské domoviny.
Považuji se za jednoho z nejšťastnějších lidí na Zemi. Dostal jsem zvláštní talent pro tenis a hrál ho na úrovni, jakou jsem si nikdy neuměl představit, a mnohem déle, než jsem kdy doufal, že bude možné.
Roger Federer je sport a sport je Federer. Ten chlapík vlastně nikdy neudělal jako dospělý muž trapný skandál a na dvorci se nechoval jako blbec, i když dával naplno najevo své emoce. Můžete vlastně říci jediné: Chapeau! Bravo pane Federere, to jak jste hrál, jak jste se choval a rytířsky vystupoval, že jste zároveň zůstal normální a lidský, zaslouží tu nejhlubší poklonu.
Ale pojďme si už rychle vypočítat ty největší úspěchy muže, který dotáhl tenis posledních dvou dekád k dokonalosti.
Po dobu 310 týdnů, včetně rekordních 237 po sobě jdoucích týdnů, byl č. 1 na světovém žebříčku ATP. Připomínáme, že rok má 53 týdnů. Vyhrál 103 titulů ve dvouhře na okruhu ATP (je v tom druhý v historii), včetně 20 grandslamových titulů ve dvouhře, rekordních osm titulů ve dvouhře ve Wimbledonu. K tomu vyrovnal rekord pěti titulů US Open ve dvouhře mužů. Za 24 let odehrál na 1 500 zápasů. Jeho posledním velkým vítězným Grand Slamem bylo Australian Open 2018.
Spolu s Rafaelem Nadalem a Novakem Djokovičem tvořil pověstnou Velkou Trojku šampionů, tu nejskvostnější tenisovou a asi i sportovní trojici všech dob. Jejich rivalita a souboje byly naprosto legendární.
Má i dvě zlata z olympijských her v Pekingu 2008.
Dál ho nepustilo tělo
Příští týden tohle všechno skončí jeho posledním turnajem – Laver Cupem. Při vzniku této týmové soutěže mimochodem sehrál zásadní roli.
A proč to skončí? Ještě při letošním Wimbledonu, který sledoval jen jako divák, totiž říkal: „Chybí mi to, cítím se divně…“ Divně proto, že tam nemůže být s raketou a zase bojovat o mety nejvyšší. Jenže v 41 letech Rogera zastavilo zdraví, což je naprosto pochopitelné. Dlouho laboroval se zády a nakonec vše ukončily problémy s kolenem.
„Tohle je hořkosladké loučení, protože mi bude chybět všechno, co mi tohle divadlo dávalo. Ale zároveň je toho tolik, co oslavovat. Považuji se za jednoho z nejšťastnějších lidí na Zemi. Dostal jsem zvláštní talent pro tenis a hrál ho na úrovni, jakou jsem si nikdy neuměl představit, a mnohem déle, než jsem kdy doufal, že bude možné,“ uvedl Federer ve svém rozloučení.
Švýcarský fenomén se narodil v Basileji v roce 1981, celých osm let před sametovou revolucí. Ale pozor není to žádný Švýcar jako poleno. Jeho otec Robert z Bernecku u St. Gallenu na východě země sice ještě ano, ale matka Lynette pochází z JAR a její rodnou řečí byla afrikánština.
Kdysi se vztekal
V pouhých 17 letech, v roce 1998, už byl juniorským šampionem Wimbledonu. Tehdy ještě občas ztrácel sebekontrolu, byl to trochu jiný Federer, než jakého známe. Ten přístup rychle změnil a svůj první dospělý wimbledonský titul získal v roce 2003 ve věku 21 let.
Výbornou koordinaci rukou a očí připisuje široké škále sportů, kterým se věnoval jako dítě, včetně fotbalu, badmintonu a basketu. Ale nezdobí ho jen sportovní talent. Mluví třeba šesti jazyky – švýcarskou němčinou (rodná řeč), standardní němčinou, anglicky, francouzsky a také italsky a švédsky.
Patří mezi deset nejlépe vydělávajících sportovců v jakémkoli sportu. Za celou kariéru vydělal přes 130 milionů dolarů (přes 3 miliardy korun). V lednu 2017 Federera odborníci z londýnské školy London School of Marketing označili za marketingově nejobchodovatelnějšího sportovce roku 2016.
Je také aktivním filantropem. Založil nadaci Rogera Federera, která se zaměřuje na zbídačené děti v jižní Africe.
Vzal si bývalou tenistku Mirku Vavrinecovou (dnes Federerovou) původem ze Slovenska, se kterou se seznámil, když oba hráli za Švýcarsko na olympijských hrách v Sydney v roce 2000. Dnes mají 4 děti (2× dvojčata).
A na závěr jeho poděkování tenisu a tenisové hře: „Miluji tě a nikdy tě neopustím.“