Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká chce v nové sezoně startovat na obou světových šampionátech – ve sjezdovém lyžování i ve snowboardingu. Je potěšená, že se konečně obě vrcholné akce termínově nekříží. Nadšení však nesdílí někteří experti z branže, kteří se domnívají, že pokud by se devětadvacetiletá Češka soustředila jen na alpské lyžování, mohla by v něm patřit k absolutní špičce.
Tento názor má i Jan Hudec, bývalý alpský lyžař, bronzový z olympijských her v Soči za Kanadu, vicemistr světa a vítěz dvou závodů Světového poháru, který na hrách startoval na závěr kariéry i za rodné Česko.
„Snowboard je pro ni láska, myslím, že ho opravdu srdečně miluje, to jí nikdo vzít nemůže, ale měla by se rozhodnout, už žádný plán B. Možná jí to takhle stačí. Ale pokud má touhu být nejlepší v lyžování, musí se plně soustředit na lyžovaní. Pak může být pravidelně na stupních vítězů,“ řekl Seznam Zprávám Hudec. „Je to o přístupu, ten potom změní výsledky. Duchovní cíl sportovce, který má na to být nejlepší, by měl být přesně takový. Jinak vyhazuje svůj boží dar a talent.“
Hudec v minulosti spolupracoval s českou reprezentací jako konzultant. Ledeckou a její tým poznal zblízka. „Ester sleduju delší dobu, byl jsem přítomný u hodně věcí. Rozhodně nemůžu říkat, jak to myslí, mohu říct jen svůj názor. Mám pocit, že její snowboardování pokračuje také proto, že je to jistý zdroj peněz. Přifrčí na závod, vyhraje, sponzoři na to pořád slyší,“ zmíní finanční aspekt obojživelnosti Ledecké. „Nemusí jít do risku, že to pustí a bude trénovat jen lyžování, kde je dvacet holek, které mohou vyhrát. Výdaje jsou velké. Peníze v lyžování nechodí tak často, myslím, že i to je důvod, proč snowboardu ještě nenechala.“
Do nové sezony vstoupí Ledecká na snowboardu ještě před prvním Světovým pohárem v rychlostních disciplínách. V čínském Mylinu se konají 30. listopadu a 1. prosince závody Světového poháru. „Ty se chystáme objet. Bude to náročné. Poletíme z Evropy do Číny a pak do Ameriky. Ten jet lag bude přísný. Doufejme, že nebudu na závodech usínat, že to odjedu se ctí,“ přeje si.
Rozklížený program a náročné cestování se podle Hudce nutně podepisují na výsledcích Ledecké na svahu, kde je větší konkurence. V konečném pořadí seriálu obsadila v minulé sezoně 23. místo se ziskem 374 bodů, za což ovšem mohly i výpadky kvůli zranění a nemoci. Až v závěru ročníku se dostala do formy. V březnu skončila třetí v super-G v norském Kvitfjellu a v posledním Světovém poháru v Saalbachu stejnou disciplínu ovládla. Úspěchy přidala i na snowboardu; opanovala všechny tři závody paralelního slalomu, do nichž nastoupila.
Kdyby snowboard pustila, měla by úspěchy na lyžích
V roce 2018 uchvátila sportovní svět zlaty na olympijských hrách v Pchjongčchangu ve dvou sportech. „Když dokázala na olympiádě vyhrát v super-G a ve snowboardu, tak to pak měla skrečnout, být zapsaná v historii a mít takový krásný, neskutečný titul, který se možná v životě už nepřekoná. A soustředit se na lyžování,“ míní Hudec. „Může být na špičce. Nebo ona tam je. To, že nevyhrává pořád, je o tom, že nemá konzistenci a nemaká na lyžování jako ostatní holky. Ty nejlepší na světě makají šest nebo sedm dní v týdnu na lyžích. Ona přejíždí a dělá snowboard. Pak se ale nemůže divit, že výsledy na svěťáku jsou nahoru dolů.“
Na lyžařských svazích by Ledecká ráda znovu závodila i v obřím slalomu, do něhož ve Světovém poháru nastoupila naposledy v Söldenu v roce 2021. Leč závody Světového poháru v obou jejích sportech se v kalendáři často překrývají. Jak by vypadal ideální svět podle Ester, která se nehodlá vzdát prkna ani lyží?
„Dala bych snowboardové závody v týdnu a lyžařské na víkend,“ usmívá se.
Navzdory sportovní rozklíženosti má v alpském lyžování řadu úspěchů: V celkovém pořadí Světového poháru skončila druhá ve sjezdu (2020) a dvakrát třetí v superkombinaci (2020) a ve sjezdu (2022).
„Opravdu věřím, že kdyby snowboard pustila a soustředila se stoprocentně na lyžování, měla by velké úspěchy,“ zopakuje Hudec. „Mohla by být na vrcholu. Aby to udělala, musí mít sebedůvěru a chtění, vášeň. Je tam riziko, že se může zranit, že třeba nebude hned vyhrávat, ale momentálně má sponzorů dost. Už je jedna z nejlepších. Záleží na ní, jestli se hecne a bude se soustředit na lyžování.“
Třiačtyřicetiletý dobrodruh Hudec se po konci kariéry usadil v Olomouci. I když ne tak úplně. Šumperský rodák pořádá po světě freeride kempy jako instruktor, trénoval také sjezdaře Klinského a Bendika a nyní má nový projekt: Slovák Matej Prieložný se po dvou letech pauzy rozhodl, že by chtěl na olympiádu, tak oslovil trenéra Hudce.
„Velká výzva. Ale talent má,“ těší se Hudec do práce.