Článek
Co si myslíte o současném fotbalovém boomu v Saúdské Arábii? Změní mapu světového fotbalu, nebo půjde o epizodu, jakou zažila dříve Čína nebo Japonsko?
Na tuto otázku odpovídali v seriálu Seznam Zpráv trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek, člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník, trenér jemenského národního týmu Miroslav Soukup a fotbalový reportér a tvůrce podcastu Nosiči vody Luděk Mádl.
Trenér českého národního týmu Ivan Hašek vidí budoucnost fotbalu v Saúdské Arábii optimisticky: „V Saúdské Arábii lidé fotbal milují. Fanoušek tam bude chodit a budou plné stadiony, fotbal se tam jen tak nezastaví. Díky svému bohatství si Saúdská Arábie bude moci dovolit neustálý přísun špičkových hráčů a tamní liga je po těch evropských už jednou z nejsledovanějších. Už teď se vysílá na kanálech, jejichž provozovatelé si vůbec dříve nepomysleli, že by kupovaly práva na saúdskoarabskou ligu. Do budoucna je třeba s ní počítat jako s jednou z nejkvalitnějších.“
Budoucnost fotbalu – porota Seznam Zpráv
Kdo pro vás předpovídá budoucnost světového fotbalu:
- Ivan Hašek, nový trenér české reprezentace
- Petr Zahradník, ekonom z Národní ekonomické rady vlády
- Miroslav Soukup, trenér jemenského národního týmu
- Luděk Mádl, dlouholetý fotbalový reportér a tvůrce podcastu Nosiči vody
Hašek ale nevnímá jako epizodu ani vzestup nejpopulárnějšího sportu světa na Dálném východě: „Já jsem měl to štěstí, že jsem v Japonsku byl, a nemyslím, že by to byla epizoda, fotbal tam jede dál. Pořád tam jsou někteří světoví hráči, zájem o fotbal v zemi nepoklesl. Co se týče Číny, tam vidím problém v tom, že fanoušci až tolik fotbalu nerozumějí,“ myslí si.
Velkým limitem může být klima
Do širšího kontextu vývoje v pouštním království zasazuje fotbalové dění znalec arabského světa Miroslav Soukup: „Saúdská Arábie se již několik let snaží najít cestu, jak se oprostit od závislosti na ropě. Zjednodušila vstupní víza a snaží se mnohonásobně zvýšit turistický ruch v zemi. Poslední roky se pokouší přilákat do ligy velká jména a určité oživení to přineslo. Mapu světového fotbalu to však určitě v nejbližší době neohrozí (třeba LIV Golf vytvořil zajímavou konkurenci PGA Tour). Dalším zajímavým krokem, jak prezentovat zemi, je kandidatura na mistrovství světa,“ připomíná úspěšné snažení Rijádu.
Ekonom Petr Zahradník poněkud brzdí nadšení pro saúdskoarabský boom a připomíná, že v minulosti měl například v Severní Americe vývoj fotbalu spíše podobu vln a různých fází. Rozmach zažíval soccer v 70. letech v éře New York Cosmos s Pelém a nedávno zesnulým Franzem Beckenbauerem. Pak nadšení opadlo, nastala stabilnější fáze v 90. letech a dnes je MLS respektovaná a kvalitní soutěž, v níž hrají i reprezentanti velmi kvalitních národních týmů.
Seriál o budoucnosti světového fotbalu
V minulých dílech jsme se expertů ptali na dopady Green Dealu a udržitelnost financování světového fotbalu:
„Ekonomické možnosti Saúdské Arábie jsou v tomto ohledu neomezené; pokud někomu nevadí politický režim a klima, asi není dalších překážek. Spíše to vnímám jako určitý vývojový stupeň, který se může zpomalit nebo zastavit a který může vést k rozvoji jejich vlastního fotbalu, již ne tak visícího na zahraničních hvězdách,“ předvídá scénář, který by prospěl samotným Saúdským Arabům.
V poslední době přitom z tamní Saudi Pro League přicházejí zprávy o reptajících hvězdách, kterým se poloprázdné stadiony, konzervativní životní styl a možná i obtížné podnebí začínají zajídat. „Pro řadu Evropanů opravdu může být velkým limitem klima (pobíhat tam ve 40 stupních věru není žádná slast); pro některé přemýšlivější a méně bezskrupulózní pak též politický systém,“ připomíná Petr Zahradník.
Ještě ostřejší je fotbalový novinář Luděk Mádl, jemuž vadí rozmach fotbalu řízený vládou: „Pokusy implantovat fotbal do Číny či Indie, kde nemá tradici, příliš vydařené nebyly. Fotbal jako lidová zábava totiž musí vyrůstat odspodu, od zájmu kluků a děvčat hrát fotbal a sledovat ho. Saúdská cesta je opačná, umělá. A fungovat bude tak dlouho, dokud bude saúdskou královskou rodinu tenhle nápad bavit. Předpoklad, že si zbytek planety sedne na zadek z toho, že hraje Al Hilal s Al Nassrem, ať už v jejich útoku nastoupí kdokoli, se zatím nenaplňuje. A pokud se na tom nic nezmění, ztratí celý projekt smysl. Respektive ukáže se, že ho nikdy neměl,“ nastavuje saúdským ambicím nelichotivé zrcadlo.
Saúdové na fotbalovém lovu
Klub Al Nassr:
- Cristiano Ronaldo (Manchester United)
- Marcelo Brozović (Inter Milán)
- Seko Fofana (Lens)
- Alex Telles (Manchester United)
- Sadio Mané (Bayern Mnichov)
- Otávio (Porto)
- Aymeric Laporte (Manchester City)
Klub Al Ittihad:
- Karim Benzema (Real Madrid)
- N’Golo Kante (Chelsea)
- Jota (Celtic)
- Fabinho (Liverpool)
Klub Al Hilal:
- Neymar (PSG)
- Rúben Neves (Wolverhampton)
- Kalidou Koulibaly (Chelsea)
- Sergej Milinković-Savić (Lazio Řím)
- Malcom (Zenit Petrohrad)
- Yassine Bounou (Sevilla)
- Aleksandar Mitrović (Fulham)
Klub Al Ahli:
- Gabri Veiga (Celta Vigo)
- Édouard Mendy (Chelsea)
- Roberto Firmino (Liverpool)
- Riyad Mahrez (Manchester City)
- Allan Saint-Maximin (Newcastle United)
- Franck Kessié (Barcelona)
Klub Al Ettifaq:
- Steven Gerrard (Aston Villa, trenér)
- Moussa Dembélé (Lyon)
- Jack Hendry (Club Brugge)
Stadiony klíčových klubů:
- Al Ahli a Al Ittihad (Džidda): King Abdullah Sports City, 62 345 diváků
Prince Abdullah Al-Faisal Stadium, 27 000 diváků
- Al Hilal (Rijád): Riyadh King Fahd International Stadium, 68 752 diváků
- Al Nassr (Rijád): Al Awwal Park, 25 000 diváků
- Al-Ettifaq (Dammam): Prince Mohamed bin Fahd Stadium, 35 000 diváků