V Afghánistánu přišli o končetinu. Teď si vojenští veteráni vybojovali zlatou

Jaco van Gass slaví vítězství ve stíhacím závodě mužů C3 na 3000 m jednotlivců. Saint-Quentin-en-Yvelines, Francie, 30. srpna 2024.

Jeden z britských vítězů–⁠⁠veteránů téměř nepřežil explozi, která mu vzala obě nohy. Druhý, bývalý výsadkář, přišel o ruku a měl tak vážně poškozené orgány, že jej lékaři museli operovat celkem jedenáctkrát.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dva britští vojenští veteráni, kteří přišli o končetiny na misi Afghánistánu, získali v neděli na paralympijských hrách v Paříži zlaté medaile.

Veslař Gregg Stevenson (39), který přišel o obě nohy při výbuchu v provincii Helmand v roce 2009, vyhrál na své paralympijské premiéře se svou partnerkou Lauren Rowlesovou zlatou medaili v dramatickém finiši závodu PR2 smíšených dvojic ve skifu. Čínské soupeře porazili o dvě sekundy, přičemž je dokázali předjet až v poslední úseku závodu.

„Je to prostě epické,“ citoval jej list Lancashire Telegraph. „Dřív jsem trochu bojoval s nasazením, které je nezbytné mít. Musíte do toho jít a tvrdě makat. Být vzorem pro své děti. Prostě být jako Laura a dělat to, co ona. Dřít, makat a dosahovat svých cílů,“ vysekl poklonu své kolegyni ve dvouskifu.

Lauren Rowlesová je už zkušenou paralympioničkou, zlato vyhrála na paralympiádách v Riu 2016 a Tokiu 2020. Je vůbec první paralympioničkou, která získala tři zlaté medaile ve veslování.

V dráhové cyklistice pak vybojoval hned dvě zlaté pro britské království Jaco van Gass (38).

Bývalý výsadkář přišel o levou ruku v úrovni lokte v důsledku zranění z roku 2009, kdy ho zasáhla raketa vypálená granátometem. Šlo o drtivý zásah, který mu nejen utrhl ruku, ale došlo též k protržení vnitřních orgánů, zhroucení plic, van Gasse poranily střepiny i tlak vyvolaný výbuchem, utrpěl zlomeniny obou nohou.

Podstoupil celkem jedenáct operací, jeho vojenská kariéra byla u konce. Začal tedy hledat nové výzvy. Jedna taková přišla v podobě charitativního pochodu na severní pól, kde byl van Gass členem čtyřčlenného týmu zraněných vojáků, kteří se vydali na nelehkou výpravu bez podpory ve prospěch organizace Walking With The Wounded. Ušli tehdy 305 kilometrů za 13 dní, přičemž po čtyři z těchto dnů je doprovázel britský princ Harry.

Harry, který je zakladatelem sportovních her Invictus Games pro invalidní válečné veterány, jej označil za jednoho „z nejvíc inspirativních lidí“, s nimiž se setkal, připomíná list The Times.

Van Gass získal na pařížském velodromu zlatou medaili jako člen tříčlenného týmu s Kadeenou Coxovou a Jodym Cundym v závodě smíšených týmů ve sprintu v kategorii C1-5.

„A už před tím získal zlato také v individuálním stíhacím závodě na 3000 metrů v kategorii C3 mužů, přestože ho týden před hrami během tréninkové jízdy srazilo auto,“ upozornil britský deník.