Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ještě než byly hry XXXIII. olympiády vůbec slavnostně zahájeny, odehrál se jejich první velký sportovní skandál. První soutěže totiž započaly již v týdnu – ve středu svůj turnaj zahájili fotbalisti a ve čtvrtek i fotbalistky.
V jednom z šesti čtvrtečních zápasů ženského turnaje porazily obhájkyně zlata z Kanady výběr Nového Zélandu poměrem 2:1. Góly vítězného mužstva daly Cloe Lacasseová a Evelyne Viensová.
Olympiáda 2024 v Paříži
Češi vybojovali 5 medailí – 3 zlaté a 2 bronzové. Zlato získali duo Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč, Josef Dostál, Martin Fuksa. Bronz si vysloužili Nikola Ogrodníková a šermíři Jakub Jurka, Jiří Beran, Martin Rubeš, Michal Čupr.
Letní olympiáda proběhla od 26. 7. do 11. 8. 2024 v Paříži. Soutěžilo se ve 32 sportech a 329 disciplínách, na olympiádu přijelo 111 českých sportovců.
Není to ovšem očekávané vítězství favorita, o čem se v souvislosti s utkáním mluví.
Co se přesně stalo?
Analytik kanadského týmu Joseph Lombardi byl francouzskou policií přistižen, jak přebírá dron, který před zápasem létal nad tréninkovým zařízením týmu Novozélanďanek.
Při dalším vyšetřování pak kriminalisté našli videozáznamy z tréninků reprezentace ostrovní země a také textové zprávy mezi Lombardim a asistentkou hlavní trenérky Jasmine Manderovou. Ty naznačují, že o plánu věděla.
Celá kauza je však zřejmě mnohem hlubší. Stanice TSN na základě svého vyšetřování uvádí, že reprezentace země javorového listu se ke špehovacím technikám uchylovala opakovaně i v minulých letech. Podle informací stanice tak navíc nečinil pouze tým kolem ženského výběru, ale i kolem týmu mužů.
Případy mají sahat minimálně do roku 2021, kdy Kanaďanky olympijský turnaj vyhrály. Dva zdroje blízce obeznámené s činností týmu stanici řekly, že tým používal drony ke špehování uzavřených tréninků soupeřů již tehdy.
Jaké jsou sportovní důsledky?
V tuto chvíli se řeší pouze současný turnaj. Je jasné, že Kanadě bude strženo šest bodů. To jí ve čtyřčlenné skupině, z níž přímo do čtvrtfinále postupují pouze první dva týmy a třetí týmy budou porovnány mezi sebou, výrazně snižuje naděje na další úspěšné pokračování v turnaji.
Odborníci ze zemí, které před třemi lety v Tokiu s Kanaďankami prohrály, nicméně vyzývají k tomu, aby jim byla odebrána jejich tokijská zlata.
Prestižní sportovní web The Athletic spadající pod deník New York Times ale v této souvislosti upozorňuje, že sice existuje celá řada precedentů, kdy jednotlivci přišli o medaile poté, co byli dodatečně shledáni z podvodů – zejména za dopingové delikty –, ale v této fázi prý nic nenasvědčuje tomu, že by podobný osud potkal celý tým.
Jaké jsou důsledky pro kanadský fotbal?
Jak uvádí zpráva TSN, zdá se, že využívání špehování mohlo být v týmu veřejným tajemstvím. V pátek, nedlouho po zveřejnění nařčení, učinila Kanadská fotbalová asociace (CSA) rozhodnutí o trvalém odvolání hlavní trenérky týmu žen Bev Priestmanové z turnaje. Stejný osud postihnul i Lombardiho a Manderovou.
Všichni tři v sobotu dostali i roční zákaz činnosti od světové fotbalové asociace FIFA. Ta rovněž oznámila sankce pro celý kanadský fotbal. CSA musí zaplatit pokutu ve výši 200 000 švýcarských franků (přibližně pět milionů korun).
„Každý z funkcionářů byl shledán odpovědným za urážlivé chování a porušení zásad fair play v souvislosti s použitím dronů ženského reprezentačního týmu CSA v rámci olympijského fotbalového turnaje,“ uvádí se v prohlášení FIFA.
Nastaly právní důsledky?
Drony jsou přísně regulovány francouzskými zákony. Právo v zemi provozovatelům dronů zakazuje létat s nimi nad lidmi. Jakékoli pořízené snímky nebo záznamy nelze sdílet bez souhlasu nahrávaných osob.
Právě z toho důvodu byl Joseph Lombardi, kanadský fotbalový analytik, zatčen a dostal podmíněný osmiměsíční trest.
Věděly o špehování samotné hráčky?
Reprezentantky se ke skandálu se špionáží vyjádřily a jednoznačně popřely, že by během svého působení u národního týmu viděly jakékoliv záběry z dronu.
Dlouholetá kapitánka výběru Christine Sinclairová se důrazně ohradila proti všem, kdo naznačují opak. „Po více než 300 mezinárodních zápasech, včetně čtyř olympijských her, pro mě nebylo větší cti než nosit javorový list a reprezentovat Kanadu na světové scéně,“ napsala na svém instagramu.
„Je nešťastné, že hráčky našeho národního týmu musely při snaze obhájit medaili trpět odsouzeníhodným jednáním některých členů personálu. Jde o jednání, které hráčky nemohou ovlivnit,“ dodala hráčka týmu z amerického Portlandu.
Jak reaguje novozélandský tým?
Generální ředitel novozélandského fotbalu Andrew Pragnell vyzval k přijetí „naléhavých opatření“ k řešení tohoto porušení integrity. „Když se nyní dozvídáme, že kanadský tým natočil tajné záběry tréninku našeho týmu, je to neuvěřitelně znepokojující, a pokud se to nebude urychleně řešit, mohlo by to mít širší důsledky pro integritu turnaje,“ řekl Pragnell.
„Bereme na vědomí, že došlo k určitému přiznání ze strany Kanadského národního olympijského výboru a že přijal vlastní sankce vůči kanadskému týmu,“ reagoval na činy CSA, která realizační tým z her odvolala.
Jak moc je celá situace neobvyklá?
Nepříliš. Příkladů, kdy se týmy snažily nepovoleně získat výhodu nad svými soupeři, je mnoho. Jeden z nejznámějších případů z poslední doby, konkrétně z roku 2019, se týká Leeds United, tehdy v anglické Championship, který před zápasem play-off o postup špehoval Derby County.
Tehdejší manažer Leedsu Marcelo Bielsa, který nyní vede mužskou reprezentaci Uruguaye, se k tomuto činu přiznal a naznačil, že je to ve hře běžné. Špehovací skandály navíc nejsou výsadou pouze fotbalu. Podobný případ se v poslední době řešil například i ve Formuli 1, kdy McLaren získal téměř 800 stran důvěrných technických informací od konkurenční stáje Ferrari.