Hlavní obsah

„Na olympiádu kašlu“. Někteří Pařížané se chystají zmizet z města

Foto: Shutterstock.com

Pařížská radnice s olympijským symbolem s pěti kruhy.

Vykoupání se v Seině sice na konec června slíbila pařížská starostka Anne Hidalgová, k níž se možná přidá i prezident Emmanuel Macron, ohledně čistoty řeky ale stále panují pochybnosti.

Článek

/Od zvláštního zpravodaje z Francie/

Do pařížských olympijských her zbývá necelých šest týdnů, při dvacetiminutové procházce ze čtvrti Bonne Nouvelle k Seině by to ale návštěvník nepoznal. Mění se to až na nábřeží, které lemují někde už trochu vybledlé červeno-fialové poutače.

Cestou k Eiffelově věži pak je vidět už i staveniště, kde už za plotem stojí provizorní tribuny – jedna z nich je před Muzeem armády, další na náměstí Concorde nebo na Martových polích pod Eiffelovou věží.

Na celkový názor Pařížanů na blížící se olympiádu by byl potřeba důkladný průzkum, při letmých rozhovorech s lidmi se názory hodně liší: Od hrdosti na pořádání sportovního svátku až po lhostejnost a obavy, co přinesou různá dopravní omezení.

„Mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu je to pro Paříž velká událost, na druhou si nemyslím, že by na ni byla připravená, co se týče ubytování, dopravy nebo bezpečnosti,“ říká čtyřicátnice Jennifer, která provozuje obchod se suvenýry nedaleko Musée d’Orsay.

„Už teď vím, že minimálně čtyři dny před zahájením her budu muset zavřít, protože jsem v červené (tedy té nejstřeženější) zóně. Ty čtyři dny jsou minimum, možná to bude i déle – a to je na vrcholu sezony,“ neskrývá obavy o svůj byznys. Důležité prý hlavně bude, zda během her zůstanou otevřená muzea – většina jejích zákazníků navštěvuje obchod právě po zhlédnutí slavných impresionistických děl poblíž.

Foto: SZ - Milan Rokos

O olympiádě se člověk dozví až poté, co zajde k břehům Seiny.

Čistota Seiny? Velká neznámá

Kdo má z her už teď jistý příjem, jsou ubytovací zařízení. Podle hoteliéra Anthonyho jsou už teď zarezervovány tři čtvrtiny pokojů po celém městě, a to pochopitelně za podstatně vyšší ceny než obvykle.

„Je dobře, že Paříž hry hostí, soutěže budu sledovat,“ těší se. Přiznává ale, že se dají očekávat problémy v dopravě. Na otázku, zda si myslí, že půjde plavat v Seině, kde chtějí organizátoři pořádat soutěže v triatlonu a dálkovém plavání, se rozesměje: „To si tedy nemyslím.“

Lezecké stěny v kostele

Přečtěte si reportáž z Paříže, kde (nejen) pro návštěvníky her chystají nové lezecké centrum vybudované v kostele svaté Rity.

Vyčistit Seinu tak, aby se v ní dalo plavat, je dlouhodobým cílem pařížské radnice (o vybudování obří čističky jsme psali zde).

Starostka Anne Hidalgová dokonce slíbila, že půjde příkladem a na konci června čistotu vody vyzkouší sama na sobě. Dosavadní testy hygieniků příliš dobře nevyšly, hodně ale záleží na počasí – pokud by během soutěží měly přijít vydatné deště, vyplavily by do řeky odpadní vody a organizátoři by měli smůlu.

Při návštěvě olympijského centra se reportér Seznam Zpráv chtěl na čistotu vody ptát organizátorů, ti ho ale odkázali na pařížskou radnici. A ta na zaslané dotazy během dvou týdnů neodpověděla.

Foto: SZ - Milan Rokos

Olympijské suvenýry v informačním centru pod Eiffelovou věží.

Část Pařížanů se před chaosem a omezeními chystá uklidit na venkov, starostka Hidalgová na ně proto před časem apelovala, aby během léta metropoli neopouštěli. Ne u všech ale uspěla.

„Olympiáda? Na to úplně kašlu, vůbec mě nezajímá. Z Paříže samozřejmě zmizím,“ líčí padesátnice Carole cestou z budovy ministerstva zahraničí, kde pracuje.

V Paříži bude lidí jako obvykle

Na dotaz Seznam Zpráv, zda se během léta neobává vylidnění Paříže, odpověděla Inès de Ferranová z komunikačního oddělení olympiády statistikami.

Organizátoři podle ní očekávají, že olympiádu navštíví 11,3 milionu návštěvníků, z čehož budou 87 procent tvořit Francouzi. „Přijede 15 milionů zahraničních turistů, což je ekvivalent počtu, který jezdí v tomto letním období,“ uvedla de Ferranová.

Foto: SZ - Milan Rokos

Informační centrum s výstavou nových olympijských sportů pod Eiffelovou věží.

Spíše pozitivně vidí přípravy her majitel obchodu s alkoholem Sébastian, zdůrazňuje ale nejistotu a měnící se informace, které od úřadů přicházejí.

„Jsme tu v šedé zóně, tak by to nemělo být tak strašné, s dopravními omezeními to ale bude složité. Poslední informace vypadají pozitivně, tak snad to bude dobré a zavírat nebude potřeba,“ svěřuje se s tím, že dělat věci na poslední chvíli je v povaze Francouzů, takže ho měnící se podmínky nepřekvapují.

Asi nejvíce je blížící se akce vidět v bezprostředním okolí Eiffelovy věže – Martova pole pod ní jsou veřejnosti uzavřená, další tribuny stojí přímo naproti na opačném břehu řeky. Přímo pod věží je pak infocentrum k olympiádě, které hostí výstavu nových olympijských disciplín.

Zatímco před vstupem na Eiffelovu věž nebo do Musée d’Orsay se srocují obvyklé davy, na výstavě disciplín potkávám jedinou skupinku návštěvníků.

Osiřele vypadá i krámek se suvenýry uvnitř infocentra, kde si lidé mohou koupit například trička, hrnky, placky nebo plyšové postavičky Phryges, maskota olympiády. Olympijská mánie, která ovládla některá hostitelská města v minulosti, zatím v Paříži vidět není.

Olympiáda 2024 v Paříži

Letní olympijské hry se uskuteční od pátku 26. července do neděle 11. srpna v Paříži. Čekají nás nové sporty, ale i netradiční zahajovací ceremoniál v centru pařížské metropole. Podívejte se na program.

Doporučované