Článek
Pád českého hokeje do šedivého průměru pokračuje. Tým trenéra Filipa Pešána skončí na olympijských hrách až za Slovenskem, Dánskem a Švýcarskem, tedy za týmy, které čeští hokejisté v minulosti pravidelně poráželi.
Rozhodla o tom prohra se Švýcarskem v osmifinále turnaje v Pekingu, do čtvrtfinále se muži – na rozdíl od ženského hokejového týmu – nepropracovali.
Rozhodly přesilovky
První gól zápasu dal v úvodní třetině dorážkou Sedlák, ale rozhodčí už předtím příliš brzy přerušili hru, takže branka neplatila. Švýcaři, kteří vsadili na hokejovou jednoduchost, stříleli z každé pozice a brankář Hrubec měl víc práce než jeho protějšek Genoni. Do vedení v zápasu ale šli Češi, gól vsítil obránce Klok.
Pak přišla zlá minuta pro český tým. V přesilovce vyrovnával na 1:1 švýcarský veterán Ambühl a za dalších 13 vteřin poslal Mottet Švýcary do vedení. Kapitán týmu Roman Červenka po zápase označil tento moment za rozhodující. „Kdybychom udrželi déle vedení, bylo to jiné,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.
V druhé třetině už byla situace kritická poté, co soupeř využil další přesilovku. Útočník Curychu Denis Malgin prostřelil Hrubce a převaha, kterou do té doby měli Češi v prostřední části, se rozplynula.
Závěrečný díl zápasu, pro Čechy posledního na olympiádě, už na celkovém výsledku z českého pohledu nic nezměnil, i když góly padaly. Švýcarský obránce Raphael Díaz zvýšil vedení soupeře na 1:4, pak Červenka snížil v přesilovce na 2:4.
Češi tedy v Pekingu uspěli jen dvakrát: porazili Rusko 6:5 v prodloužení, ale v zápase, v němž soupeř o nic nehrál, a pak jeho dresy označil prestižní sportovní deník Theathletic.com za nejpůsobivější v historii olympiád.
Od Nagana skoro nic
S českým hokejem, který po desetiletí mezi zimními sporty kraloval v popularitě i úspěších, to v mezinárodním srovnání vůbec nevypadá dobře. Výsledek z Pekingu totiž není nějaké ojedinělé, náhodné selhání.
Od zlatého Nagana v roce 1998 hokejisté přivezli z olympiád jedinou medaili: bronzovou z Turína 2006, kde ji vybojoval se svým týmem trenér Alois Hadamczik. Jinak nic. Umístění na dvakrát sedmém místě, jednou na šestém a jednou na čtvrtém místě.
Ale i na poslední úspěch ze světových šampionátů už pomalu sedá archivní prach. Růžičkův tým získal titul v Německu 2010, v následujících dvou letech národní tým ještě přivezl vždy bronz a pak – tedy už celé desetiletí – vůbec nic.
A nezáleželo přitom na tom, kolik v reprezentaci nastoupilo hráčů z NHL, tedy z nejlepší soutěže na světě, kde Češi mají rok od roku stále nenápadnější zastoupení.
Oficiálním žebříčkem IIHF Češi klesají níž a níž, před Pekingem byli šestí, ale po olympiádě je pravděpodobně předstihnou nyní sedmí Švédové.