Další zlatá z Paříže. Kajakář Dostál vyhrál závod na 1000 metrů

Kajakář Josef Dostál, zlatý olympionik z Paříže.

aktualizováno •

Česká olympijská výprava získala v Paříži třetí zlatou medaili. Na trati o délce 1000 metrů se o ni zasloužil kajakář Josef Dostál.

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Josef DostálPaříži zkompletoval sbírku olympijských medailí. Z předchozích her v Londýně, Riu de Janeiru a Tokiu měl český kajakář jedno stříbro a tři bronzy, nicméně zlato mu stále chybělo.

To v sobotu odpoledne již neplatí. Více než dvoumetrový český olympionik ve finále rychlostní kanoistiky na 1000 metrů kraloval a s časem 3:24,07 za sebou nechal všechny soupeře. Další dvě medailové pozice obsadila dvojice maďarských závodníků - stříbrný Adam Varga (3:24,76) a bronzový Balint Kopasz (3:25,68).

Olympiáda 2024 v Paříži

Češi vybojovali 5 medailí – 3 zlaté a 2 bronzové. Zlato získali duo Kateřina SiniakováTomáš Macháč, Josef Dostál, Martin Fuksa. Bronz si vysloužili Nikola Ogrodníková a šermíři Jakub Jurka, Jiří Beran, Martin Rubeš, Michal Čupr.

Letní olympiáda proběhla od 26. 7. do 11. 8. 2024 v Paříži. Soutěžilo se ve 32 sportech a 329 disciplínách, na olympiádu přijelo 111 českých sportovců.

Všichni tři medailisté se ve finále olympijských her na stejné trati potkali již v Tokiu, před třemi lety byl však český kanoista až pátý, zatímco oba Maďaři obsadili první dvě medailové pozice v pořadí: Kopasz a Varga.

Jedenatřicetiletý Dostál, který jel ve druhé dráze, se držel na předních pozicích po celou dobu závodu. V polovině trati byl druhý za Portugalcem Pimentou, tomu však následně výrazně ubývaly síly a skončil bez medaile. Naopak český závodník z tempa nepolevil a odrazil i oba Maďary.

„Nemohl jsem tomu uvěřit, ale CZE tam bylo první. Věděl jsem, že když pojedu to, na co mám, mohu získat medaili,“ sdělil Dostál své první dojmy pro Českou televizi a dodal, že mu přišlo „neskutečné“, když v pátek viděl Martina Fuksu a slyšel českou hymnu.

Česká olympijská výprava díky Josefu Dostálovi získala čtvrtou medaili, třetí nejcennější hodnoty. Před Dostálem vyhrál i český tenisový mix ve složení Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč a v pátek odpoledne i kanoista Martin Fuksa.

První, kdo ji v cíli s českým kajakářem oslavil, byla jeho snoubenka Anežka Paloudová. Ta na kanále ve Vaires-sur-Marne také v sobotu závodila. V osmičlenném finále B závodu kajakářek na půlkilometrové trati dojela sedmá a celkově tak obsadila patnácté místo.