Článek
Televizní reportér byl v pátek během živého vysílání v Pekingu odvlečen ze záběru bezpečnostním pracovníkem olympijských her.
Sjoerd den Daas zrovna vysílal pro nizozemskou televizní stanici NOS a informoval o zahájení zimních olympijských her, když do záběru vstoupil muž s červenou páskou na paži a nápisem „bezpečnostní dobrovolník“.
S novinářem se dohadoval a postrkoval ho pryč od kamery. Den Daas se snažil ve výstupu pokračovat, po chvíli už to ovšem nebylo možné. „Táhnou nás odsud,“ říká podle serveru Insider v záběru novinář. „Právě nás vyhnali z další oblasti, obávám se, že se k vám budeme muset vrátit později.“
Další bezpečnostní pracovník se pak objevil těsně před kamerou a nejspíše se snažil kameramanovi zabránit v natáčení. Televizní stanice krátce na to záběr utnula a zamířila zpět do studia.
Onze correspondent @sjoerddendaas werd om 12.00u live in het NOS Journaal door beveiligers voor de camera weggetrokken. Helaas is dit steeds vaker de dagelijkse realiteit voor journalisten in China. Hij is in orde en kon zijn verhaal gelukkig een paar minuten later afmaken pic.twitter.com/GLTZRlZV96
— NOS (@NOS) February 4, 2022
Chvíli po nečekaném dramatu televizní stanice diváky ubezpečila, že je novinář v pořádku. Do vysílání se po několika minutách vrátil a svůj výstup dokončil.
„Náš zpravodaj (den Daas) byl ve 12:00 během přímého přenosu v NOS Journaal ochrankou odvlečen od kamery. Bohužel tohle se pro novináře v Číně stává čím dál častěji každodenní realitou,“ uvedla stanice na twitteru.
Jaký byl důvod zásahu čínského bezpečnostního pracovníka, není z konfrontace zjevné. Podle listu Independent reportér natáčel na veřejném prostranství před stadionem Ptačí hnízdo, kde se konal zahajovací ceremoniál zimních olympijských her. Není jasné, zda například nebyl pohyb v místě omezen z bezpečnostních důvodů.
Bolestivá ilustrace
Šéfredaktor stanice NOS Marcel Gelauff incident označil za „bolestivou ilustraci“ toho, jak se v Číně zachází se zahraničními novináři.
„Sjoerd často říkal a ukazoval, jak těžké to mají v Číně novináři,“ uvedl pro nizozemský list Algemeen Dagblad. „Je zde dalekosáhlá tendence omezovat svobody, kvůli covidu-19 může být ještě silnější,“ řekl Gelauff.
„Se Sjoerdem jsem zatím nemluvil, ale z toho, co jsem viděl na záběrech, nemám pocit, že by tam překážel,“ dodal.
Zahraniční média, která z místa informují o zimních olympijských hrách, musí dodržovat přísná pravidla. Každý den musí povinně podstoupit PCR test na covid a používat aplikaci pro sledování zdravotního stavu.
Někteří zaměstnavatelé novináře vyzvali, aby si s sebou do Pekingu nebrali své běžné mobilní telefony a používali pouze přístroje na jedno použití. Obávali se totiž toho, že by Čína mohla sledovat jejich aktivity.
S podobným varováním přišla také Komise na ochranu novinářů. Ta reportérům doporučila, aby si pro účely zimních olympijských her vytvořili speciální e-mailovou adresu a aby se po návratu z Číny zbavili elektronických zařízení, které v zemi používali.
„Pokud cestujete do Pekingu, počítejte s tím, že vaše přístroje a online aktivita budou monitorovány,“ uvedla novinářská organizace. „Čím více před cestou připravíte své účty a zařízení, tím bezpečnější budou vaše data.“