Hlavní obsah
Omlouváme seTuto část stránky se nepodařilo načíst. Zkuste celou stránku načíst znovu.

Bronz z Paříže získal sprinter i s covidem. Tajil to, protože nechtěl paniku

Foto: ProPhoto1234, Shutterstock.com

Noah Lyles získal v Paříži zlato ve sprintu na 100 metrů. Bronz z dvojnásobné trati vybojoval i s covidem-19.

Že měl Noah Lyles před závodem na 200 metrů pozitivní test, odhalil až poté, co v cíli nemohl vstát ze země. Organizátoři ani jeho soupeři s tím nemají problém. Virus tolerují.

Článek

Američan Noah Lyles, vítěz olympijského sprintu na 100 metrů, ve čtvrtek oznámil, že bronzovou olympijskou medaili ve dvoustovce vyhrál, přestože měl covid-19 a necítil se úplně fit. To bylo ostatně očividné i z přenosu závodu.

Sprinter se po proběhnutí cílem svalil na zem, kde lapal po dechu a ani po chvíli odpočinku se nepřidal k oslavám. Trať nakonec opustil na vozítku.

Pozitivní test mu podle pozdějšího vyjádření vyšel už v úterý poté, co se v noci probudil se zimnicí, bolestí krku a celého těla. Běžec se přesto rozhodl podstoupit veškerou dostupnou a povolenou formu léčby včetně antivirotika paxlovid a pak nastoupil do středečního semifinále i čtvrtečního závodu. V mezičase se prý snažil s ostatními atlety stýkat, co nejméně to šlo.

Že je nakažený, záměrně držel v tajnosti. „Nechtěli jsme, aby všichni začali panikařit. Chtěli jsme, aby mohli normálně závodit,“ řekl k tomu. „Druhá věc je, že jsme chtěli být co nejvíc diskrétní. Nikdy nechcete svým soupeřům prozradit, že jste nemocný. Proč byste jim chtěli dávat výhodu?“

Případ strhl pozornost k otázce, zda je v pořádku, aby sportovci nakažení covidem mohli ohrožovat nákazou ostatní. V Paříži jsou nicméně už od samého začátku jasně nastavená pravidla, podle kterých v tom není problém. Na rozdíl od olympiád v Tokiu v roce 2020 a v Pekingu v roce 2022 totiž organizátoři v Paříži nezavedli žádné s covidem spojené povinné restrikce.

Všechna nezbytná opatření

Oficiálně platí, že covidová pravidla si určují sami sportovci, potažmo týmy a jednotlivé národní olympijské výbory.

Organizátoři sice kvůli koronaviru poskytují například oddělené místnosti nakaženým a podporují, aby všichni, kdo cítí příznaky, nosili roušky, ale nic nezakazují nebo nenutí.

Americký olympijský výbor i atletická federace uvedly, že v případě pozitivního testu tým Lylese provedl „všechna nezbytná opatření k ochraně jeho zdraví, blaha týmu a bezpečí ostatních soutěžících“.

„Naším hlavním závazkem bylo zajistit bezpečnost členů amerického atletického týmu a zároveň dodržení jejich práva na účast v závodě,“ stojí v prohlášení. „Po důkladném zdravotním vyšetření se Noah rozhodl, že bude závodit. Respektujeme jeho rozhodnutí a budeme jeho stav nadále blízce monitorovat,“ dodal tým.

Podle amerických médií se tamní olympijský výbor oficiálně řídí pravidly Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To letos podle Washington Postu zmírnilo většinu svých doporučení. Na webu ale přesto nadále vyzývá Američany, aby v případě pozitivního testu zůstali doma do doby, než uběhne 24 hodin od skončení příznaků nemoci.

Nevadí nám to, vzkázali ostatní

Lyles měl před závodem nasazenou ochranu dýchacích cest, závodil ale bez ní.

„Co kdyby nakazil ostatní? Pořád zbývají dva další dny závodů a rozhodovat se bude o mnoha dalších medailích,“ napsal komentátor Washington Postu.

Odpověď ale našel rychle přímo ve slovech ostatních sportovců, kteří s Lylesem sdíleli trať.

„Nemyslím si, že to někoho ohrozilo. Když je vaše tělo slabé, můžete mít těžký covid. My jsme ale Afričani. Jsme silní,“ řekl k tomu novopečený olympijský šampion Letsile Tebogo z Botswany.

„Nevadí mi to. Když onemocním, budu v pohodě,“ vyjádřil se k věci Američan Kenny Bednarek, který skončil na druhém místě. „Nevnímám tyhle věci jako něco zásadního. Jsem zdravý. Dělám vše pro to, aby moje tělo bylo zdravé. Tohle neřeším,“ dodal.

Nakažených sportovců už je přes 40

„Jsou moc tvrdí na to, aby jim to vadilo. Jsou olympionici, takže mají šanci jen jednou za čtyři roky. Nebudou vinit Lylese za to, co by sami udělali také. Když se nakazí a budou se cítit, že závod zvládnou, půjdou do toho taky,“ stojí dále v komentáři Washington Postu.

A odpovídá tomu i dřívější průběh olympiády. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo už před Lylesem zaznamenáno 40 případů covidem nakažených sportovců. Minimálně část z nich přitom do bojů o medaile přesto nastoupila.

Učinily tak například členky australského týmu vodního póla, které přesto postoupily do čtvrtfinále. S covidem měl soutěžit také australský plavec Zac Stubblety-Cook. Pozitivní test měl také nedlouho po závodě například i britský plavec Adam Peaty.

Lyles by se teoreticky mohl zúčastnit ještě štafety na 100 metrů. Nejdřív sice nevyloučil, že tak učiní, ale poté napsal na instagram, že věří, že „tohle je pro něj konec olympiády 2024“. V neděli Lyles vyhrál zlato v běhu na 100 metrů.

Doporučované