Hlavní obsah

Animace: Paříž viděla nejrychlejší stovku historie. Boltův rekord i tak odolal

Noah Lyles (v dráze sedm) vyhrál v Paříži běh na 100 metrů.

Všech osm závodníků finálového běhu na 100 metrů doběhlo v Paříži pod hranicí deset vteřin. O vítězi rozhodlo 0,005 vteřiny. Zlatou medaili získal Noah Lyles z USA. Podívejte se na animaci nejrychlejšího závodu v historii.

Článek

Pět tisícin vteřiny. Tolik dělilo v nedělním olympijském finále mužského běhu na 100 metrů prvního sprintera Noaha Lylese (USA) a druhého Kishane Thompsona (JAM). Zhruba dvacetina času, co zabere jedno mrknutí.

Lyles zaběhl stovku za 9,79 vteřiny a získal pro Spojené státy na této trati první olympijské zlato po dvaceti letech.

Olympiáda 2024 v Paříži

Češi vybojovali 5 medailí – 3 zlaté a 2 bronzové. Zlato získali duo Kateřina SiniakováTomáš Macháč, Josef Dostál, Martin Fuksa. Bronz si vysloužili Nikola Ogrodníková a šermíři Jakub Jurka, Jiří Beran, Martin Rubeš, Michal Čupr.

Letní olympiáda proběhla od 26. 7. do 11. 8. 2024 v Paříži. Soutěžilo se ve 32 sportech a 329 disciplínách, na olympiádu přijelo 111 českých sportovců.

Všech osm finalistů doběhlo do 0,12 vteřin od zlatého Lylese. Je to poprvé v historii, co všichni sprinteři doběhli pod hranicí deset vteřin. Na sto metrů dlouhé trati se tak odehrál nejrychlejší závod v historii olympijských her.

Animaci spustíte tlačítkem v levém dolním rohu. Z technických důvodů je trasa pro sprint oválná.

Lylesův vítězný čas 9,79 doplňuje ještě jedna zajímavá statistika. Americký sprinter vyvinul nejvyšší rychlost v závodu. A to 43,6 kilometru za hodinu. Olympijský rekord nadále drží Jamajčan Usain Bolt s časem 9,63 s. Pusťte si animaci, která v jednom závodu srovnává nejvýraznější olympijské výkony ve sprintu mužů.