Článek
V Bundeslize kvůli zranění v závěru minulého ročníku vůbec nehrál, ale v žebříčku nejvíce vydělávajících sportovců České republiky se vyšvihl až na samý vrchol. Fotbalista Patrik Schick je momentálně nejlépe placeným reprezentantem tuzemského sportu – na špici vystřídal basketbalistu Tomáše Satoranského, který s odchodem z NBA také platově výrazně „zchudl“.
Magazín Forbes letos už podesáté sestavil žebříček 25 nejlépe placených českých sportovců. V letošním ročníku stačilo na prvenství nejméně peněz za celou historii srovnávání, rekordmanem byl v ročníku 2014/2015 Petr Čech s 351 miliony korun. Legendární brankář Chelsea a také trochu Arsenalu si první místo připsal celkem pětkrát.
Top desítce opět dominují výhradně hráči fotbalu a hokeje, na šestnácté příčce se pak umístila tenistka Barbora Krejčíková, která se oproti minulému roku posunula o jedno místo výš. Společně s Petrou Kvitovou jsou jedinými ženami v žebříčku.
Nejlépe placení sportovci
Celý žebříček nejlépe placených českých sportovců a metodiku, jak se jejich příjmy počítají, najdete v magazínu Forbes.
Do top pětadvacítky se těsně nedostala wimbledonská vítězka Markéta Vondroušová, která si svých 65 milionů za vítězství odnesla těsně po skončení sledovaného období. Forbes totiž počítal příjmy z období mezi červencem 2022 a červnem 2023.
1. Patrik Schick – 203 milionů Kč
Výplatní páska nejlépe placeného českého fotbalisty se značně zvýšila poté, co předloni nastřílel čtyřiadvacet branek v německé Bundeslize. Tento sedmadvacetiletý odchovanec Sparty vystřídal za svou kariéru hned několik zahraničních klubů a aktuálně hraje za Bayer 04 Leverkusen. Poslední sezonu mu v hraní ovšem bránilo zraněné tříslo, odehrál tedy pouze 15 zápasů, ve kterých vstřelil čtyři branky.
2. Tomáš Hertl – 181 milionů Kč
Sympaťákovi mezi hokejisty se osobně daří – je lídrem slabého týmu San Jose Sharks, takže nejtučnější výplata mezi Čechy v NHL je logická. Zatímco Hertl se 41 asistencemi odehrál loni své sezonní maximum, Žraloci se stali čtvrtým nejhorším týmem celé NHL. V týmu začal jako nováček již v roce 2013 a nyní, v jeho 29 letech, na něj jeho tým spoléhá.
3. Ondřej Palát – 180,5 milionu Kč
Minulá sezona přála dvojnásobnému vítězi Stanley Cupu Ondřeji Palátovi. Poté, co přestoupil z Tampa Bay Lightning do New Jersey Devils, se mu totiž výrazně zvedla výplata. Dvaatřicetiletý rodák z Frýdku-Místku však ihned ukázal, jakou má pro tým hodnotu: pomohl ho dovést do druhého kola play-off.
4. David Pastrňák – 145 milionů Kč
Až čtvrtý, řeknete si možná. Ale jeden z nejlepších střelců zámořské NHL si finančně významně polepší až od příštího roku, kdy vstoupí v platnost jeho nový kontrakt. S platem 13 milionů dolarů za sezonu podle Forbesu nebude mít problém se vyšplhat v příštím roce na vrchol žebříčku. Dres klubu Boston Bruins obléká již od roku 2014, v NHL si v loňském ročníku připsal 61 gólů a celkem 113 kanadských bodů.
5. Tomáš Souček – 139 milionů Kč
Pátý nejlépe placený sportovec a druhý nejlépe placený fotbalista tohoto žebříčku začínal s fotbalem v Havlíčkově Brodě, brzy si ho ovšem všimla pražská Slavia a Součkovi se rozjela kariéra. V roce 2020 se přesunul do anglického West Hamu United, kde hraje na pozici defenzivního záložníka. Kromě toho je osmadvacetiletý Souček také kapitánem české fotbalové reprezentace a čerstvým vítězem Evropské konferenční ligy.
6. Jakub Voráček – 137 milionů Kč
Voráčkova hokejová kariéra je možná kvůli velkým zdravotním potížím už u konce, po sérii otřesů mozku byl nucen hokejku odložit a oficiálně přejít z Columbusu do Arizony Coyotes. Tam ovšem k žádnému zápasu nenastoupil. Jestli se k hokeji vrátí, zatím jasné není a ani sám „Voras“, jak mu hokejové prostředí říká, neříká, jak to bude dál.
7. Jakub Vrána – 114,5 milionu Kč
Sedmadvacetiletý nadaný hokejový střelec začínal v pražském klubu Letci Letňany, posléze se ale jako patnáctiletý vydal do světa a dostal smlouvu ve švédském Linköpingu. Později se přesunul do USA a aktuálně hraje za klub St. Louis Blues. Svou těžkou životní situaci – podstoupil program NHL pro hráče závislé na návykových látkách – zvládl. Velkou motivací pro něj může být světový šampionát v Praze v příštím roce, protože v národním týmu už na mistrovství světa hrál.
8. Filip Hronek – 98 milionů Kč
Hokejista původem z Hradce Králové nedávno vyměnil klub a z Detroitu se přestěhoval do Kanady, kde hraje za Vancouver Canucks. Poprvé tak ve své zámořské kariéře změnil dres. Ve svých 25 letech je nejmladším sportovcem, který se umístil v první desítce.
9. Petr Mrázek – 92 milionů Kč
Petr Mrázek je aktuálně v bráně hokejového klubu Chicago Blackhawks. Za svou kariéru vystřídal hned několik zámořských klubů, chytání mu však komplikují zdravotní problémy s třísly.
10. Radek Faksa – 87,5 milionu Kč
Kariéra devětadvacetileté hvězdy hokejového klubu Dallas Stars začínala v rodné Opavě. V jeho 16 letech po něm skočil kanadský klub Kitchener Rangers, odkud se později přesunul do Texasu, kde hraje doposud.
Zbylých 15 nejlépe placených sportovců
- Adam Hložek – 83 milionů Kč
- Vítek Vaněček – 77,5 milionů Kč
- Pavel Zacha – 76,5 milionu Kč
- Antonín Barák – 72 milionů Kč
- Jan Rutta – 71 milionů Kč
- Barbora Krejčíková – 69 milionů Kč
- Vladimír Coufal – 68 milionů Kč
- David Krejčí – 65,5 milionu Kč
- Petra Kvitová – 65 milionů Kč
- Pavel Kadeřábek – 65 milionů Kč
- Filip Chytil – 57 milionů Kč
- Alex Král – 56 milionů Kč
- Dominik Kubalík – 55 milionů Kč
- Martin Nečas – 55 milionů Kč
- Tomáš Satoranský – 54,5 milionu Kč