Článek
Mistrovství světa v ragby, které právě hostí Francie, je přehlídkou fyzické odolnosti a síly. Ale i nejtvrdší chlapi občas podlehnou bolesti.
Během prvních dní měsíc a půl dlouhého šampionátu už odpadlo víc hráčů, každému týmu na mistrovství světa chybí podle webu Planet Rugby alespoň jeden.
Obhájci titulu z Jihoafrické republiky se musejí obejít dokonce bez tří hráčů, kteří byli před čtyřmi lety součástí vítězného týmu a obhajují tak titul: Handre Pollard, Lukhanyo Am a Lood de Jager. Velkou ránu utrpěli Italové, protože mladou hvězdu Tomassa Menoncella vyřadilo z turnaje zranění bicepsu. Skotům pak například chybí Dave Cherry, který utrpěl otřes mozku po nespecifikované nehodě v hotelu.
Francouzský kapitán je mimo hru
Francouzská ragbyová federace už potvrdila zranění hvězdného kapitána Antoinea Duponta. Ten utrpěl ve vítězném zápase s Namibií zlomeninu v obličeji - prozatím zůstane s týmem, alespoň do doby, dokud specialisté neurčí přesnou délku jeho absence.
Zatím totiž není jasné, jak dlouho by mohl být mimořádně nadaný 26letý záložník mimo hru a zda do mistrovství ještě zasáhne. Pro Francii je jeho zranění mimořádně nepříjemné.
Francie, která již prohrála tři finále mistrovství světa, stále usiluje o první titul, tentokrát navíc na domácí půdě. Zatím má za sebou tři zápasy, všechny vítězné včetně úvodního zápasu proti All Blacks.
Solidarita All Blacks
I v zápase mezi Namibií a týmem All Blacks z Nového Zélandu došlo k děsivému zranění. Mladý namibijský hráč Le Roux Malan si při obzvlášť brutálním střetu zlomil a současně vykloubil kotník. Zranění bylo natolik vážné, že televizní obrazovky záběry raději ani neopakovaly.
Why we love rugby 🖤
— All Blacks (@AllBlacks) September 18, 2023
Anton Lienert-Brown visited Le Roux Malan in hospital after the Namibia player sustained a serious injury against the All Blacks on Friday.#AllBlacks pic.twitter.com/FOEsaqeF0a
V ragby je obvyklý respekt k soupeři a projevy solidarity. Jeden z hráčů Nového Zélandu, Anton Lienert-Brown, strávil se zraněným Malanem, který se mezitím podrobil operaci, odpoledne v nemocnici.
Tímto gestem však příběh neskončil. Brown daroval Le Roux Malanovi na jeho náročnou cestu za uzdravením dres All Blacks podepsaný všemi svými hráči.
Rizika poranění mozku
Jak napsala agentura Bloomberg, ragby se také potýká s častým problémem jiných sportů, například hokeje - s rizikem zranění hlavy. Ve Francii na šampionátu zatím nikdo kvůli otřesu mozku odstoupit nemusel, ale v Anglii kvůli tomuto nebezpečí zavedli nová pravidla. Ta mají zásadně změnit způsob provádění zákroků a obecně způsoby, jak lze při ragby protihráče zastavit.
Pravidla vstoupila v Anglii v platnost letos pro amatérské hráče a nyní se zavádějí do menších lig po celém světě. Jejich cílem je omezit kontakt s hlavou tím, že hráči budou nuceni se krčit níže a vzájemně se střetávat pod hrudní kostí. Nová pravidla by měla snížit riziko poranění mozku a zatím se nevztahují na profesionální zápasy.
Mohlo by vás zajímat
Na konci 80. let hrál ragby za francouzskou reprezentaci a slavný pařížský Racing. Dnes vede vystudovaný architekt oděvní firmu a v těchto dnech samozřejmě sleduje cestu francouzských ragbistů za vysněným titulem. Přečtěte si rozhovor s Franckem Mesnelem.
Zvláštní obavy vzbuzuje souvislost mezi tímto sportem a chronickou traumatickou encefalopatií, kterou často trpí například boxeři. CTE je neurodegenerativní onemocnění spojené s opakovanými úrazy hlavy. Příznaky - včetně demence, ztráty paměti a problémů s kontrolou impulzů - mohou být závažné a časem se zhoršují.
„Nebude existovat jeden výzkum, který by tuto souvislost mezi opakovanými úrazy hlavy a dlouhodobým poškozením naprosto potvrdil, protože existuje mnoho faktorů. Ale výzkumy silně ukazují, že tato souvislost (mezi hraním ragby a dlouhodobými zraněními hlavy - pozn. red.) existuje,“ řekl pro web Bloomberg Bill Ribbans, profesor sportovní medicíny.
Výzkum: Podkolenní šlachy hráčů ragby trpí
Zranění jsou součástí každého kontaktního sportu, nový výzkum ale ukazuje, že u hráčů ragby existuje značně větší riziko zranění podkolenních šlach a svalů na nohou. Na předchozím mistrovství světa v ragby v roce 2019 bylo zranění podkolenní šlachy druhým nejčastějším zraněním po otřesu mozku.
Nejnáchylnější částí těla na zranění je podle výzkumu u hráčů ragby dolní část nohy. Podle The Conversation jsou nejčastějším místem zranění tzv. hamstrings neboli podkolenní šlachy, které si hráči zraní až v 15 % případů všech zranění v ragby. Zranění měkkých tkání, zejména podkolenních šlach, již z mistrovství světa vyřadila několik hráčů.