Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Cílová fotografie při 134. ročníku Velké pardubické nebyla vůbec pořízena, přiznal v prohlášení pro média Jockey Club ČR.
„Při doběhu dostihu došlo chybou člověka obsluhujícího cílovou kameru k tomu, že cílová fotografie doběhu nebyla pořízena. Při absenci cílové fotografie musela dostihová komise posuzovat doběh na základě všech ostatních dostupných fotografických a video materiálů. Proto definitivní schválení výsledku dostihu trvalo nestandardně dlouho,“ popisuje Jockey Club.
Tento spolek je při Velké pardubické zodpovědný mimo jiného za fungování cílové kamery. A při letošním ročníku byl právě tento přístroj nejvíc potřeba v celé historii legendárního závodu.
Těsný doběh dvou koní měl za následek, že Velká pardubická měla poprvé dva vítěze – Sexy Lorda s Jaroslavem Myškou a Godfreyho s Janem Faltejskem.
Seznam Zprávy kontaktovaly Jockey Club s otázkami na těsný doběh už dopoledne. Generální sekretář Jockey Clubu Martin Pecka ale na otázky po telefonu odpovídat nechtěl, prohlášení vydal spolek až v pondělí odpoledne.
Dostihová komise se musela při dlouhém rozhodování o vítězi Velké pardubické obejít bez cílového snímku. K dispozici měla kamerové záběry z jiných zdrojů, na jejichž základě nakonec rozhodla o současném doběhu koní. „Proto definitivní schválení výsledku dostihu trvalo nestandardně dlouho,“ vysvětlil Jockey Club.
„My jako pořadatel toto rozhodnutí dostihové komise respektujeme,“ dodala mluvčí Nohavová.
Jockey Club ČR dále uvádí, že verdikt o konečném pořadí ze 134. Velké pardubické sdělila dostihová komise prostřednictvím cílové rozhodčí dostihovému tajemníkovi vysílačkou pouze jednou a zcela správně, včetně informace o současném vítězství obou dvojic. „Tato informace však nebyla zpočátku přímo mezi účastníky dostihů a diváky přesně interpretována a po jistou dobu všeobecně panovaly otázky o skutečném pořadí dostihu,“ dodává Jockey Club.
„To byl jeden velkej bordel. Mě zarazilo, že tak dlouho to nevěděli,“ řekl v cíli žokej Myška.
Bezprostředně po doběhu blahopřál Janu Faltejskovi k jeho sedmému triumfu. „Myslel jsem si, že mě zas někdo fiknul. Měl jsem pocit, že jak tam přilétl rychle, že to bylo v tom mžiku, že tam stihl dát tu hlavu nebo nos,“ líčil Myška, který byl před tímto triumfem desetkrát ve Velké pardubické od druhého do pátého místa. Faltejsek však v cíli nevěděl, jak to dopadlo. „Já jsem měl hlavu dole, ale nakonec jsme se podělili,“ dodal.
Podělí se rovněž o prémii za triumf. Oba vítězné týmy Velké pardubické vydělají o 450 tisíc korun méně, než kdyby slavný překážkový dostih jejich kůň vyhrál samostatně. Místo dvou milionů obdrží 1,55 milionu korun. „V případě současného doběhu se sčítá dotace pro prvního a druhého v pořadí a rozdělí se na půl. Dotace se nenavyšuje,“ uvedla Nohavová. Pokud by oba vítězové brali plnou prémii dva miliony korun, znamenalo by to zvýšení pětimilionové dotace o 900 tisíc korun.
Netradiční dva vítězové se dotkli také sázkařů. V případě takzvaného mrtvého doběhu, jak se nedělní situace z Pardubic označuje, se kurzy na oba vítěze dělí dvěma. Vyplaceny jsou tedy sázky na oba – ovšem v poloviční výši.