Článek
Odměny na Tour de France jsou jen špetkou oproti penězům, které se točí na tenisovém Wimbledonu.
Pojďme nejdříve k odměnám na Tour. Vingegaard si odnesl za vítězství 500 000 eur a jeho tým 50 000 eur. K tomu počítejme i peněžní odměny za umístění v etapách, body a vrcholy King of the Mountains.
Celkově druhý tým UAE Team Emirates s Tadejem Pogačarem (200 000 eur) a Adamem Yatesem (100 000 eur) na druhém a třetím místě – plus bílý trikot Slovince pro nejlepšího mladého jezdce (25 000 eur) – vydělal 455 260 eur. Třetí byla stáj Ineos Grenadiers se 132 910 eury.
Odměnu dostal i poslední tým DSM-Firmenich, ale bylo to jen 12 180 eur. Mimochodem, i poslední jezdec na Tour – Michael Morkov si odvezl odměnu 1000 eur.
Jak se peníze rozdělují? Neexistují pro to žádná psaná pravidla, ale týmy obvykle dělí finanční odměnu mezi jezdce a určitý podíl obdrží také zaměstnanci.
I vítězové cenných trikotů často sdílejí odměny se spolujezdci a dalšími zaměstnanci svých týmů. Někteří mohou rozdávat i různé dárky, které během závodu obdrželi, luxusní hodinky, auta nebo placené dovolené.
Jezdci špičkových týmů tak mohou získat pěticiferné prémie, zatímco členové týmů na spodním konci žebříčku jen několik tisíc eur. To je zmíněný příklad stáje DSM-Firmenich, kde zůstalo k rozdělení pouhých 12 180 eur.
Ale pozor, něco z odměn ještě ukrojí daně, něco jde na boj proti dopingu a něco pro unii cyklistů.
Tour de France na Seznam Zprávách
- Tour de France 2023 přehledně: Výsledky, trasy etap, favorité letošního ročníku
- Vychytávky na kolech: Srovnejte si, co umí vaše a co závodní kolo
- Smutný konec legendy: Mark Cavendish si zlomil klíční kost, rekord nepřekoná
- Pogačar vs. Vingegaard: Hlavní souboj letošní Tour de France
- Připínáčky na Tour: Byl to šílenec, ozývá se z pelotonu
- Ďábelský kopec: Přehled horských etap a detailní popis výjezdu na Puy de Dôme
- Cavendishův nástupce: Říkali mu Pohroma, ale teď vyhrál už tři etapy. Jasper Philipsen
- Historické fotky: Podívejte se, jak se na Tour jezdilo v minulém století
A teď srovnejme odměny na třítýdenní Tour s již zmíněným Wimbledonem.
Zatímco celkový rozpočet odměn pro nejslavnější Grand Tour světa činí 2 295 200 eur, jen vítěz/vítězka Wimbledonu - Španěl Carlos Alcaraz a Češka Markéta Vondroušová - brali o dost vyšší částku – každý po 2 750 000 eur. Celkový rozpočet na odměny ve Wimbledonu je potom závratných 52 300 000 eur (1,25 miliardy korun).
Zdá se to nespravedlivé? Proč je ten rozdíl tak závratný?
Tenis jako globální sport je prestižnější a výrazně populárnější než cyklistika. A i když má Tour vyšší sledovanost než Wimbledon, rozdíl v oblíbenosti mezi oběma sportovními gigantickými podniky se přirozeně odráží i v oblíbenosti hlavních sportovců. Více světové pozornosti mají tenisté.
Je to například viditelné z čísel na sociálních sítích.
Navzdory tomu, že Pogačar a Djokovič pocházejí ze stejné oblasti Evropy – Slovinska a Srbska –, rozdíl v jejich sledování na sociálních sítích je obrovský. Pogačara sleduje na instagramu 890 tisíc lidí, zatímco Djokovič má 13 milionů sledujících.
Právě tato oblíbenost sportů a jednotlivých sportovců se nakonec promítá i do odměn.