Článek
První zápas nově vzniklé profesionální soutěže žen sledovalo v roce 2024 v televizi tři miliony diváků. Projekt s nejlepší ženskou ligou světa začal střídmě, jen se šesti kluby. Ale daří se mu, brzy by měla PWHL expandovat. Zájem o ni v Americe je, v březnu liga oslavila miliontého návštěvníka, který si koupil lístek.
Zatím zámoří ukázkově spolupracuje s IIHF. Ale až se úroveň posune ještě výš, to znamená přiteče do soutěže větší množství peněz, lze očekávat stejný scénář, který je vidět u NHL. Tam dnes nikoho ani nenapadne, aby se kvůli turnaji v Evropě zastavovala soutěž.
Vývoj ženského hokeje míří k metě, že i PWHL začne sílit a získá vliv. V tu chvíli si začne žít víc pro sebe, aby dál bohatla, rostla. Jednou se i zavře směrem evropským akcím, přestane být tak otevřená. „Ano, to se stane. Musíme se připravit na to, že jednou taková věc nastane,“ ví i generální manažerka české reprezentace Tereza Sadilová.
Jiný sport než NHL
Na MS do Českých Budějovic dorazilo Česku devět hokejistek z PWHL, tedy kompletní sestava, která za mořem nastupuje. V Evropě jsou nejlepší podmínky pro ženský hokej ve Švédsku. Právě tady by mohla fungovat nejlepší alternativa k PWHL. „Ve Švédsku jsou na to podle mě připravené. Ženský hokej se rozvíjí, hráček je víc a víc. V zámoří se třeba dva týmy teď přidají, ale ani osm jich nepojme všechny z těch nejlepších. Pro nás to určitě nebude konec příběhu. Naopak, bude tady něco, o čem si řeknete, že to funguje, takže se ženský hokej chytil,“ vysvětluje Sadilová, že se vlastně jedná o přirozený proces, až se Amerika trochu odtrhne od Evropy.
Puck-off předsudkům | Sport SZ
Společnost Fortuna plánuje ve spojení s Českým hokejem upozorňovat na stereotypy kolem ženského hokeje. „Ženský hokej má ohromný potenciál. Chceme s ním pracovat jinak a využít jeho silných stránek, které mužský sport nenabízí,“ říká Marek Janoušek, manažer sponzoringu Fortuny.
Ženský hokej doma bojuje s nerovnými podmínkami a předsudky. I to je důvodem, proč 86 % hráček odchází do zahraničí, protože jim v Česku chybí odpovídající zázemí.
Fortuna chce pomoci vytvořit pro ženský hokej podmínky, které sport doma zvednou. Symbolem projektu je puk, který váží 4,6krát víc než obyčejný puk. Poukazuje tak na to, že v Česku je 4,6krát víc registrovaných hokejistů než hokejistek.
Zásah zámořského trhu je cítit víc a víc. Na jaře si to rozdaly Jill Saulnierová a Tereza Vanišová v první bitce v historii PWHL. Najednou o zápase psaly i servery typu Daily Mail, které o ženském hokeji běžně nereferují. „Myslím, že nás oslovilo více lidí, než když jsme vyhráli zlatou medaili na olympiádě,“ trefně poznamenala pro The Athletic Saulnierová.
Není to vyloženě cesta, kterou by se zámořská soutěž chtěla ubírat. Nicméně reklamu jí to udělalo velkou. Obě hráčky vyfasovaly menší trest, až následně liga upřesnila, že každá rvačka se bude trestat pěti minutami, navíc může přijít i disciplinární trest za opakované prohřešky. Na bitky žen PWHL táhnout nechce.

První velkou bitku v historii PWHL měla na svědomí i Češka Tereza Vanišová, která se poprala s Jill Saulnierovou.
Cílem celého hnutí totiž je, aby se fanoušci nedívali na ženský hokej tak, že vlastně mají dostat to samé, co čekají od New York Ragers s Coloradem Avalanche. „Tohle je asi zásadní věc, když se bavíme o nějakých stigmatech. Pro nás je asi nejhorší, když přijde na zápas fanoušek a myslí si, že přišel na NHL. To bude vždycky zklamaný, jestli čeká mužský hokej,“ říká Sadilová.
Ženský hokej je odlišná kategorie. „Pro nás je důležité, aby fanoušek chápal, že jde na jiný sport. Uvidí tam vášeň, lásku k hokeji a že holky položí za Česko život. To chci, aby z toho vyzařovalo. Věřím, že tohle v Budějovicích probouzíme,“ přeje si manažerka českého týmu.
Profesionální liga dává sebevědomí
Profesionální liga za mořem je pro ženský hokej zlomová událost. „Umocňuje myšlenku a vizi, že ženský sport může fungovat na nejvyšší úrovni a holky se tím mohou živit, udělat velkou kariéru,“ vysvětluje Tereza Sadilová.
Každá hráčka cítí pokrok, jestli sezonu odehrála v klubu, kde se ještě dopoledne musí chodit před tréninkem do práce, nebo na úrovni, kde trénujete s nejlepšími na světě, je nutná fyzická příprava, regenerace, strava. Standard se najednou posouvá o třídu výš. „Další věc je sebevědomí. Když si vybavím, jak holky vypadaly před třemi lety a teď? Nám chybělo sebevědomí extrémně. Teď je to jako den a noc,“ všimla si Sadilová.
Když měla vysvětlit, v čem udělaly hráčky největší progres, nepřemýšlela vůbec dlouho: „Holky mají čas se sobě věnovat po fyzické i mentální stránce. Strava je extrémně důležitá, odpočinek to samé. Začínají to celé chápat.“
Minimálně tady je vidět extrémní posun, jak PWHL působí na celé prostředí. Vrací do něj profesionálky, které se musí o sebe velmi dobře starat, aby si obhájily svoje místo za mořem. „Nerada porovnávám ženský a mužský hokej. Podle mě to není správně, ale po téhle stránce do našeho sportu dávají teď holky stejné úsilí jako kluci,“ dodává pevně česká manažerka.