Hlavní obsah

Zákulisí cesty Pardubic do Davosu. Spengler Cup je slavná značka za miliony

Foto: SZ

Pardubice podruhé za sebou reprezentují Česko na Spengler Cupu. Před rokem skončily druhé.

Pardubice do konce roku v extralize neuvidíte, podruhé v řadě vyrazily na Spengler Cup. Vánoční turnaj v Davosu má velkou historii. Ale hlavně se z něj stal za poslední roky velký byznys, který generuje miliony.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Spengler Cup je výjimečná značka, která generuje pořádajícímu klubu z Davosu každý rok velký zisk. Suma se pohybuje v desítkách milionů korun. Davos si každý rok pozve do Alp pět hostů, jedním z nich jsou podruhé v řadě i extraligové Pardubice.

Akce se tak blýská, že pokud vás Davos osloví, dopředu víte, že v žádném případě neproděláte. „Dá se říct, že účastník turnaje neplatí nic,“ potvrzuje pro Seznam Zprávy tiskový mluvčí a PR manažer Dynama Jan Mroviec. „Davos vám hradí leteckou přepravu pro hráče a realizační tým. Tím pádem jde za nimi nějakých 40 lidí. Kluby mají i hrazené ubytování v luxusních hotelech, které se stanou na týden od 25. prosince vždycky hotelem konkrétního klubu,“ přidává Mroviec.

Turnaj ve Švýcarsku je nejstarší hokejovou bitvou na světě, hraje se už od roku 1923. Od konce 80. let začal vydělávat. Vyloženě zajímavým byznysem se stal někdy kolem roku 2000. Nyní by si měl klub přes vysoké výdaje na organizaci vydělat vždy přes dva miliony švýcarských franků (to znamená přes 50 milionů korun).

Samotný turnaj generuje daleko větší příjmy, ale peníze se rozpouštějí do víc stran. Klub má například smlouvu se švýcarskou ligou, podle které se zastavuje domácí soutěž. Důvodem je, že se pozornost upře jen do Davosu. Za to pořadatel uhradí všem celkům švýcarské ligy v součtu 500 tisíc franků (přes 13 milionů). Pak dostane taky každý švýcarský klub od Davosu 10 tisíc franků (270 tisíc korun) za hráče, kterého si domácí klub půjčí. K tomu je potřeba započítat náklady na hotely, letenky, zaměstnance, provoz stadionu.

A to pořád není všechno. Každý účastník se může těšit na tučné prize money. „Dostáváte peníze podle umístění. Pokud jste úspěšní sportovně, ve výsledku na účasti klub ještě vydělá,“ říká Mroviec. „Ale sumu říct nemohu,“ je vázán smluvní mlčenlivostí.

Foto: SZ

Ikonická trofej, o kterou se hraje v Davosu.

Finance podniku je téma, které Davos nechce veřejně otevírat. Například i proto, aby švýcarským klubům nemusel vyplácet podíly ze zisku, ale jen fixní sumu. „Šéf Davosu účetní knihy nezveřejní. A na rovinu, to by se ďábel radši vykoupal ve svěcené vodě, než aby klub rozdělil své zisky po lize,“ uvedl například přední švýcarský novinář Klaus Zaugg, který nyní pracuje pro portál Watson.ch.

Odměny pro účastníky jsou odstupňovány, o čemž mluvil i Mroviec. Takže pokud je klub úspěšný, odveze si z Davosu hezké zážitky, když na to přijde i trofej, a sumu, která by se podle informací Seznam Zpráv měla pohybovat v řádu jednotek milionů korun.

Domů přiletí Pardubice v roce 2025

Vánoce mohli hokejisté Pardubic oslavit doma. Ve středu 25. prosince se ale hlásili na zimním stadionu, aby zabalili věci a vyrazili směr letiště na kraji města. Klub znovu opakuje akci, že do Davosu mohou vyrazit i rodiny.

Přemístění do Alp není taková šichta, jak by se mohlo na první dobrou zdát. „Hráči si vezmou výstroj, za 15 minut jsme od naší haly v odletové hale. Tam máme díky vztahům s naším letištěm přednostní odbavení. Zkrátíme tím čas cestování,“ říká tiskový mluvčí a PR manažer Dynama Jan Mroviec.

Z Pardubic letadlo nabralo směr Curych, následovala dvouhodinová cesta autobusem do Davosu. Ještě večer byl pak v plánu trénink. Turnaj se totiž koná v nadmořské výšce 1560 metrů nad mořem. Tím pádem je potřeba, aby si organismus začal hned zvykat na zátěž.

Zpátky Pardubice vyrazí až v roce 2025. „Tady jsme udělali změnu. Před rokem byl plán, že poletíme 31. prosince, takže po finále nezůstávalo zase tak moc času všechno vstřebat,“ vzpomíná si Mroviec. „Teď chceme mít úplně čistou hlavu, ať nikdo neřeší balení. Pokud bychom šli znovu do finále, tak se bude balit až po zápase. Transport chceme ladit až po skončení turnaje, Silvestr oslavíme v Davosu,“ dodal

Celkový balík peněz, který se kolem Spengler Cupu točí, je extrémní. Kdo by si chtěl třeba týden před Vánoci zkusit objednat hotel v Davosu od 25. prosince do 1. ledna pro dvě osoby, tedy na celou dobu turnaje? Musí vytáhnout z peněženky zhruba 100 tisíc za ubytování. Samozřejmě i víc, pokud je prioritou luxusnější hotel.

Lístků na finále se dalo koupit velmi omezené množství v cenovém rozmezí 233–⁠⁠⁠⁠⁠⁠320 franků (6500–⁠⁠⁠⁠⁠⁠8600 korun). Jednotky vstupenek na další zápasy ještě bylo možné pořídit, ale zájemce by musel mít štěstí, aby trefil klub, na který si přeje jít.

Hala má kapacitu 6795 míst a odehraje se v ní jedenáct zápasů. Do prodeje tedy míří cca 70 000 vstupenek. Odhadem se tak dá jen na vstupném počítat se ziskem přes 12 milionů franků (přes 300 milionů korun).

Jistým příjmem pro Spengler Cup jsou i sponzorské peníze. „Dokážou monetizovat hodně věcí,“ přikývne Mroviec. „Od organizátorů například klubům dorazí vyrobený dres. Upravit se dá maximálně drobnost, žádné velké zásahy ale povolené nejsou,“ vysvětluje pardubický PR manažer.

Důvod, proč ze Švýcarska dorazí pro hokejisty trikot, spočívá v tom, že i dres generuje peníze. „Zásadní je, že všechny kluby na Spengler Cupu mají svého přiděleného partnera. Takže na každém dresu je zpravidla i unikátní sponzor, který se pro turnaj sváže s konkrétním účastníkem,“ přidává Mroviec.

Fanoušci pak utratí ve městě další peníze v obřích fanzónách a na luxusních sjezdovkách. Hokejisté na lyže většinou nesmí, pouze domácí Davos je má povoleny. Ostatní dávají svým hráčům červenou. Pardubičtí si zpestří případné volno například výletem lanovkou na nějakou z úžasných vyhlídek.

Před rokem se Dynamo dostalo do finále, ve kterém prohrálo s Davosem. Nestává se moc často, aby zahraniční účastník dostal pozvánku třikrát v řadě. Leda by musel vyhrát.

Doporučované