Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Koupíte si lístek přes speciální odkaz a dostanete se do unikátního programu. Ve čtvrtek 12. prosince můžete navštívit „Noc ruského dědictví“. Běžný zápas NHL Columbusu s Washingtonem dostává najednou jiný nádech. Klub odpaluje dotazy, že nápad nejde za ním, liga tvrdí, že taky ne.
Jenže odkaz používá doménu Blue Jackets, navíc se v pozvánce píše, že po utkání se můžete přímo na ploše vyfotit s útočníkem Kirilem Marčenkem. K tomu už určitou spolupráci klubu potřebujete. Kontaktní osobou je pak manažer Columbusu.
Na jedné straně pět ruských hokejistů, na druhé tým Alexandera Ovečkina. Grafice na pozvánce dominuje chrám Vasila Blaženého, matrjoška, pěticípá hvězda a medvěd.
Dlouhé roky jsem byl přítomen na různých schůzkách, kde nám dopodrobna vysvětlovali, co a jak máme psát. Dnes už na nich nejsem, ale ty schůzky běží dál.
„Pořád nemohu uvěřit tomu, že takhle otevřeně oslavují Rusko a ještě se snaží, aby to všechno bylo co nejvíc na očích,“ nechápe novinář Slava Malamud, který pochází z Ruska, ale žije v USA. „Nemůžu uvěřit, že to celé není myšleno jako obří ‚naserte si‘ na celou Ukrajinu a všechny její příznivce,“ nebere si servítky na svém profilu na síti X.
Akci má na svědomí podnikatel z Floridy. Seznam Zprávy získaly unikátní pohled novináře Vladimíra Rauše, někdejšího elitního reportéra serveru Sport-Express, který umí vysvětlit, v čem jsou podobné akce zásadní. A proč jsou důležité.
Pro Rusko…
Žádná politika. Kdysi přeci jedna země
Pro kontext je důležité chápat, jak si ruský hokej momentálně stojí. Mezinárodní hokejová federace ho drží stranou, Rusy ze svých soutěží škrtla. NHL je nakonec ze svého nejnovějšího projektu, kdy proti sobě nastoupí nejlepší reprezentace na akci 4 Nations, taky vynechala. Přitom zisky ze zápasů Kanada–Rusko by se dostaly do jiné sféry než měření s Finy nebo Švédy. Bez urážky.
Pro zámořskou ligu jsou dolary na prvním místě, přesto Rusko na turnaj nevytáhla. Udělat to mohla, protože nespadá pod IIHF (Mezinárodní hokejovou federaci). Soutěž přeci jen možná lehce vnímá, jak je situace se „speciální operací“ na Ukrajině citlivá, i když oficiálně se tváří, že vůbec.
Sport na Seznam Zprávách
Sledujeme pro vás velké události, zákulisí a hlavní hybatele sportovního dění.
Fotbal | Hokej | Tenis| Nosiči vody | Sociální sítě
Zápas v Columbusu se silným ruským podtextem dráždí nejvíc v Evropě. Dominik Hašek od začátku konfliktu na Ukrajině upozorňuje ligu, co znamená, když propagujete ruské sportovce.
„Noc ruského dědictví se chápe těžko. Columbus je součástí NHL, takže liga by za normálních okolností měla zakročit. Sice se věc děje jen v jednom klubu, ale stačí, když liga řekne stop a nic nebude. Jenže NHL vystupuje, jak vystupuje. Kritizuji ji už dlouhodobě,“ řekl pro Seznam Zprávy.
Plán na 12. prosince vytočil i ukrajinskou menšinu v Ohiu. Organizace „United Ukrainian Organizations in Ohio“ poslala klubu NHL dopis, ve kterém uvádí, že ji plánovaná akce šokuje a vzhledem k propagaci Ruska, které v jejich zemi páchá genocidu, žádá její zablokování. Viceprezident NHL pro komunikace Gary Meagher odvětil, že soutěž ovšem akci nepořádá. Zprávu prezentoval server The Ukrainian Weekly.
Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že iniciátorem projektu je Alexander Braverman. Jedná se o realitního magnáta, který žije na Floridě a zná se s řadou hokejistů. Narodil se v Moldavsku a studoval na Ukrajině.
„Akce s politikou nemá vůbec nic společného,“ ohradil se na dotaz serveru Ukrainian Weekly. „Jedná se o hokejovou diplomacii, kdysi jsme byli jedna země, mluvili společným jazykem. Nehledejte v tom žádnou touhu po finančním zisku,“ přidal. Nutno dodat, že ruský prezident Vladimir Putin se snaží, aby Ukrajina a Rusko znovu jednou zemí byly. Za dva roky své urputné snahy neuspěl.
Bývalí kolegové píší, že ruský pohled vítězí
Akci v Columbusu tedy přímo nepořádá klub NHL, „pouze“ ji podporuje. Ne úplně nahlas, ale dělá to. Stejný postoj zaujímá NHL. Všude jsou využity symboly a znaky klubů nejlepší soutěže světa. Columbus pak jen ubezpečil, že v zápase není v plánu oslava skupiny „Russian Heritage Network“, kterou zastupuje právě Braverman.
Představit se pod tím dá, že ruská skupina, která si pořídí lístky přes speciální akci, patrně nedostane prostor na kostce.
Server Seznam Zprávy získal exkluzivní komentář novináře Vladimíra Rauše. Zahájení války na Ukrajině a radikální potírání protirežimních názorů pro něj bylo signálem, že musí zemi opustit.
„Když slyším, že sport je mimo politiku, jsem vždycky strašně rozpolcený. Na jednu stranu souhlasím, že hokejisti nebo fotbalisti nemají zodpovídat za rozhodnutí vládních činitelů. Celý svůj život byli učeni střílet na branku a nemohou za to, že teď se někdo rozhodl střílet do živých lidí. Navíc ten ‚někdo‘ se jich ani nezeptal,“ spustil někdejší redaktor serveru Sport-Express.
Vzhledem ke svým zkušenostem s prací ruských médií dovede rozebrat, co „Noc ruského dědictví“ znamená v širším kontextu. „Přesně vím, jak akce v Columbusu bude prezentována v ruských propagačních médiích. Vlastně, prostřední přídavek je naprosto zbytečný. Jiná, nepropagační, média v zemi už dávno nejsou. Už teď mí bývalí kolegové píší o vítězství ruského pohledu na svět, který konečně dorazil i na hnijící Západ,“ líčí pro Seznam Zprávy.
Hokej je kamufláž. Smysl hledejte jinde
V čem je tedy ruský výklad sportovních událostí nebezpečný? Na pohled se jedná o maličkosti.
V hokeji se země neúčastní žádných mezinárodních turnajů pořádaných IIHF, tak si pořádá svoje, kam zve „spřátelené“ země jako Bělorusko nebo Kazachstán. Další turnaj se koná teď v klasickém reprezentačním termínu. Ale objevila se novinka, v akci je i „mezinárodní tým“ složený z cizinců, kteří hrají KHL. Propaganda vítězí, když najednou ukazujete ve vlastní televizi i Libora Šuláka nebo Dmitrije Jaškina, českou vlajku, u Patrika Rybára slovenskou v zápase proti Rusku.
Сегодня матч юбилеев! Дмитрий Яшкин проводит 200-ю игру в КХЛ, а Игорь Ожиганов – 600-ю. И тому, и другому желаем как можно больше успехов, голов и трофеев в составе СКА! pic.twitter.com/5iTxksO6LD
— Хоккейный клуб СКА (@hcSKA) February 23, 2023
Stejné to bylo, když se v Rusku slavilo výročí jednoho roku od vypuknutí války na Ukrajině. Natáhnete cizince v KHL do dresů, které připomínají armádní úbor. Uděláte dobré fotky, zdůrazníte, že se jedná o Čechy nebo Kanaďany. Ano, vzali na sebe vojenský dres! Takhle je svět v pořádku, tedy dle ruského výkladu pravidel.
„Ani akci v Columbusu neberou ruská média jako poctu konkrétním hráčům, například obránci Blue Jackets Ivanu Provorovi nebo jeho spoluhráči útočníkovi Egoru Činachovovi. Nebo aspoň ruskému hokeji jako celku. Ne, podle nich jde o obrovskou ideologickou výhru. A každý, kdo s tou akcí nesouhlasí – jako například Dominik Hašek – je závistivec, štváč a rusofob,“ vysvětluje Rauš.
Ať je akce malá, nebo velká? Tohle není vůbec podstatná věc. Podstatné je, že něco takového může vzniknout, když Rusko útočí na Ukrajinu.
„Články a přívlastky v médiích jsou navlas stejné. Není divu, pochází totiž z jednoho zdroje. Dlouhé roky jsem byl přítomen na různých schůzkách, kde nám dopodrobna vysvětlovali, co a jak máme psát. Dnes už na nich nejsem, ale ty schůzky běží dál,“ je přesvědčený sportovní novinář, který žije v exilu.
V Americe navíc neexistuje veřejný tlak kvůli válce na Ukrajině. Pohled obyčejného obyvatelstva je i logicky jiný. Rusko a Ukrajina? To je daleko. My máme svoje problémy. „Válka je pro ně mnohem dál než pro nás. Ale to nemůže být omluvou pro vedení soutěže,“ nechápe benevolenci ze strany NHL Dominik Hašek. „Ať je akce malá, nebo velká? Tohle není vůbec podstatná věc. Podstatné je, že něco takového může vzniknout, když Rusko útočí na Ukrajinu,“ štve ho.
Určitou míru naivity, kterou mají zámořské sdělovací prostředky, dobře popsal ve svém blogu novinář Slava Malamud. Coby dobrý příklad uvádí text Joea Smithe z webu The Athletic. Autor dal dohromady reportáž, jak je super, že hráči NHL mohou v New Yorku navštívit ruskou restauraci a cítit se tam jako doma.
Na první pohled jen milý text, nic víc. Jenže když provedete krok dál, restaurace má svoje temnější pozadí. „Kdyby se Joe kromě svého přehnaného cíle získat vodku zdarma věnoval alespoň trochu novinařině? Věděl by, že restaurace, kterou tak zářivě propaguje, patří skupině Ginza Project,“ rozohnil se Malamud. „Skupinu vede zase Vadim Lapin z Petrohradu. Právě Lapin je mimo jiné významným donátorem ruských ozbrojených sil a přímo sponzoruje válku,“ zjistil ruský reportér.
Ve válce, které se v Rusku stydlivě říká ‚zvláštní vojenská operace‘, zahynulo hned několik ukrajinských hokejistů.
Pro Seznam Zprávy přidává Dominik Hašek ještě jeden svůj pohled na zápas v Columbusu: „Někteří lidé si tam pořád ještě neuvědomují, že kvůli tomuto a podobným zápasům budou umírat na Ukrajině lidé a jedná se o velkou podporu ruské války. Někteří další lidé to tam dobře vědí, jen všechno ignorují.“ Prý nepřestane vedení ligy psát dopisy a upozorňovat čelní představitele NHL, že by se měli chovat jinak: „Já dělám vše pro to, abych o tom dal vědět co nejvíce lidem a aby za to jednou NHL Ukrajině zaplatila. Aby NHL zaplatila za všechny škody, co Ukrajině způsobila.“
Nejvíc mrazí ze závěrečné myšlenky Vladimíra Rauše. „Moji duši zneklidňuje ještě jedna věc,“ říká pro Seznam Zprávy. „Ve válce, které se v Rusku stydlivě říká ‚speciální vojenská operace‘, zahynulo hned několik ukrajinských hokejistů. Třeba bývalý hráč mládežnické reprezentace Alexander Chmil nebo talentovaný Vladislav Lichošva,“ vypočítává.
„Už se nikdy nedozvíme, jestli by to ti kluci někdy dotáhli až do té samé slovutné NHL. Ale to, že nebýt války, by dnes byli naživu – to víme určitě,“ dodává Rauš.
Ruské dědictví, které se má slavit 12. prosince v Columbusu, není jen kopec legrace a puky v bráně. Média s moskevskou linkou si užijí další malý triumf.