Hlavní obsah

Ovečkinův rekord s temným pozadím. Jak se rodil hluboký vztah s Putinem

Foto: Profimedia.cz

Alexander Ovečkin se stal nejlepším střelcem v historii NHL. Vymazal „nepřekonatelný“ rekord Waynea Gretzkyho (vlevo).

aktualizováno •

Alexander Ovečkin je historicky nejlepším střelcem NHL, zlomil výkon Waynea Gretzkyho. Nový rekord má hodnotu 895 gólů a bude se patrně posouvat dál. Velký kousek má ale vadu na kráse v podobě silné politické angažovanosti hrdiny.

Článek

Padl rekord, který nikdy padnout neměl, zdál se nepřekonatelný. Nejlepší hokejová soutěž na světě přepisuje historické tabulky. Z místa pro nejlepšího střelce všech dob se maže Wayne Gretzky a nahrazuje ho Alexander Ovečkin. Je to velký milník, kdy jeden výjimečný sportovec střídá druhého. Je to i milník, který má daleko větší přesah než jen sportovní.

Dobře je na něm vidět, že věta „sport se nemá míchat s politikou“ nefunguje, pokud samotní politici míchat chtějí. Ovečkin je ambasadorem Vladimira Putina, obhajoval jeho záměry na Ukrajině, teď se stal nesmrtelným hokejovým hrdinou.

Existují tři možnosti, jak s 895 góly naložit.

Slavit.

Tiše přejít a hlavu odvrátit jinam.

Zuřit.

Ochozy arény New York Islanders bouřily. Z tribun znělo mohutné „Ovie, Ovie, Ovie“. Web Sport-Express v tu chvíli vydal zprávu, jak frontman kapely „Rukki Vverh!“ Sergej Žukov svému nejslavnějšímu fanouškovi gratuluje a přezpíval speciálně pro něj jeden song. Žukov vystoupil v roce 2022 v Lužnikách na shromáždění „Svět bez nacismu“, které oslavovalo osmileté výročí anexe Krymu. Žukov má zakázáno vystupovat v Evropské unii.

Tahle informace je klasicky „ovečkinovská“, dá se říct jen polovina a zatleskáte. Kontext pak původní prostá fakta posouvá zase o trochu dál.

Kdyby byl Alexander Ovečkin z Finska, patrně neexistuje žádné ale. Maximálně by jen někdy během kariéry vadilo, že útočník vypije víc piv, než by profesionální sportovec asi měl. Ale v tuhle chvíli by šlo spíš o historky pro zasmání. I když hrál NHL s „bříškem“, stejně byl a je geniální.

Nejlepší střelci historie NHL |Sport SZ

895 Alexandr Ovečkin

894 Wayne Gretzky

801 Gordie Howe

776 Jaromír Jágr

741 Brett Hull

731 Marcel Dionne

717 Phil Esposito

708 Mike Gartner

694 Mark Messier

692 Steve Yzerman

Čtrnáctkrát za kariéru pokořil hranici 40 gólů. Jaromír Jágr se na metu vyšplhal šestkrát, Wayne Gretzky třináctkrát. Celou kariéru měl Ovečkin své oblíbené místo v levém kruhu. Od roku 2005 se tam usadil a nikdo nedokázal přijít na to, jak zabránit, aby ze své kanceláře sázel góly. Zatímco Sidney Crosby začínal v NHL jako zákeřný žalobníček, který sem tam někoho sekne zezadu, Ovečkin byl rovný chlap, který rozdával tvrdé hity.

Občas někoho naštval gólovými oslavami, třeba předváděl, že má extrémně horkou hokejku a nejde se jí dotknout. Ale to tak nějak patřilo k bláznivému uragánu. Létal všude, pořád střílel, sázel góly. Dlouho čekal na Stanley Cup, ale v roce 2018 se dočkal.

Velký hokejista, jeden z nejlepších, které NHL poznala, a kdo ho viděl na vlastní oči, může to brát za štěstí. Patří do stejné kategorie jako Bobby Orr, Wayne Gretzky či Jaromír Jágr. Z velkého respektu odmítl překonat střelecký rekord do prázdné brány, počkal si na další šance ze hry.

Jenže on není Fin. Alexander Ovečkin je Rus. Rus s vřelým vztahem k Vladimiru Putinovi, což situaci posouvá dál.

Ovečkin splnil zadání, spojil politiku se sportem

Stokrát může zaznít, že sport se nemá spojovat s politikou a je potřeba obě složky oddělovat. Problém ovšem je, když sportovec do politiky aktivně vstupuje. Pak se totiž stává politicky činným a sám svoji profesi, tedy sport, s politikou spojuje. Nelze ji oddělit. Svým sportovním výsledkem podporuje svoji politickou myšlenku.

A sem přesně pasuje Ovečkinova problematická role. Jeho profilová fotka s Vladimirem Putinem na instagramu je jen výsledek celého kolotoče, na který nasedl.

„Napadlo vás, jak by NHL uvažovala, kdyby měla superstar profilovou fotku s lídrem Ku Klux Klanu nebo s Harvey Weinsteinem (sexuální delikvent)? Liga by jednala za pět sekund,“ cituje švédská tisková agentura TT Szymona Szemberga, jenž dřív působil ve vrcholných funkcích Mezinárodní hokejové federace. „A tohle je tisíckrát horší,“ přidal.

Foto: Profimedia.cz

Alexander Ovečkin předává se spoluhráči Zaripovem (vlevo) a Kuljominem (vpravo) reprezentační dres.

NHL se vypořádala se spojením Ovečkina s Putinem podle učebnice krizové komunikace. Vydá se prohlášení, takže problém registrujete a postavíte se k němu. Ale tak, aby se nijak nepoškodila vaše organizace, a současně dáte jasně najevo, že další vyjádření už nepřijdou. Uzavřená kapitola. „Hraje za Washington Capitals, to je pro nás důležité. Nehraje za Rusko, tady je to celé jeho dědictví a Capitals. To je vše, na čem záleží,“ pronesl první muž NHL Gary Bettman.

Jenže záležet by mohlo třeba i na souvislostech. Protože i jako hráč Washingtonu Capitals může Ovečkin vynakládat poměrně velkou energii, aby se zapojil do politického života v Rusku. Nejlepší střelec historie NHL se doma aktivně politicky angažoval v letech 2014 a 2017, což Bettman přešel.

Vladimir Putin hokej miluje, v Rusku si ho přivlastnil. Jeho režim využil popularitu sportu k tomu, aby se přes úspěchy a známé tváře dostal blíž k obyčejným lidem, kteří nejeví o politiku až takový zájem.

Linie, jak se Ovečkin stal jedním z nejlepších hokejistů světa, je dobře známá, ale pro kontext je důležité ji připomenout. Jeho matka Taťána vyhrála dvakrát olympiádu v basketbalu, jako věhlasná sportovkyně Sovětského svazu měla velmi dobrý vztah se starostou Moskvy Jurijem Lužkovem. Ten investoval prostředky do basketbalového Dynama, které Taťána Ovečkinová trénovala.

Putin jde po lidech, kteří jsou buď bezmocní a nemají nikoho, kdo by je bránil. Nebo jde po svých politických oponentech, kteří jsou pro něj legitimní hrozbou, jako byl Alexej Navalnyj.
Slava Malamud pro CBC

Lužkov patřil mezi klíčové osobnosti Putinovy strany „Jednotné Rusko“ a matka hokejisty se pyšně hlásila k tomu, že se starostou řešila každý důležitý detail kariéry malého Saši.

Jakmile začal být Ovečkin dominantní, režim si ho přitáhl k sobě. S Putinem se měl útočník potkat poprvé někdy kolem roku 2007, následovaly balónky typu narozeninových přání, vzkazů přes média, svatební dar s osobním dopisem.

Nikdo kromě jeho rodiny, propagandistů a ruských politiků neví, jak moc se pouto, které začalo kdysi s Lužkovem, propojilo a zapletlo. Ovečkin se k Putinovi hlásit musí, nemá na výběr. Jinak bude zle. Tohle je asi nejčastější obrana postojů ruského útočníka.

„Bylo mi řečeno, že Washington Capitals požádali Ovieho, aby to odstranil. Požádali ho, aby deaktivoval svůj účet na instagramu,“ uvedla redaktorka ESPN Emily Kaplanová. „On jim pokaždé řekl, že pokud obojí udělá, má pocit, že to doma vezmou jako znamení odporu proti Putinovi. A v tu chvíli bude mít strach o rodinu doma,“ přidala své zjištění.

„Ano, to je něco, co by Ovečkin chtěl, aby si lidé mysleli. A je to i směr, který zvolili Washington Capitals,“ řekl pro CBC bývalý novinář a dnes učitel Slava Malamud, který se narodil v Sovětském svazu. „Ale nic nemůže být dále od pravdy. Putin takto nefunguje, nejede po celebritách. Věří svým loajálním propagandistickým lidem, že je pošpiní, a to je vše,“ přidal svůj argument.

Nejlepší střelci NHL mezi aktivními hráči | Sport SZ

895 gólů/ 1487 zápasů Alexander Ovečkin

619/1346 Sidney Crosby

579/1158 Steven Stamkos

513/1207 Jevgenij Malin

492/1177 John Tavares

Dříve psal pro velký ruský web Sport-Express o NHL, zaměřoval se na dění kolem Ovečkina ve Washingtonu. Jenže v roce 2014 nastal zlom. Rozhodl se pídit po pravdě a Washington mu sebral akreditaci.

„Putin jde po lidech, kteří jsou buď bezmocní a nemají nikoho, kdo by je bránil. Nebo jde po svých politických oponentech, kteří jsou pro něj legitimní hrozbou, jako byl Alexej Navalnyj,“ vysvětloval dál svoje zkušenosti Malamud. Za příklad dával story zpěvačky Ally Pugačevové a jejího manžela Maxima Galkina, kteří emigrovali, vyhranili se proti válce velmi silně, a jejich rodinám se nic nestalo.

Na Ukrajině vraždí děti. Ovečkin se chytil

Existují dvě silné linie, jak se Ovečkin nechal vtáhnout do her Kremlu. První se váže k roku 2014. Když v roce ruská armáda anektovala Krym, Ovečkin se okamžitě zapojil taky.

Ruské celebrity se nechávaly nafotit s hashtagem „Zachraňte děti před fašismem“. Ovečkin má svoji fotografii taky. Cílem kampaně bylo, aby lidé doma naskočili na narativ, že režim na Ukrajině vraždí nevinné děti a je potřeba je zachránit.

Tady byl ostatně i důvod, proč Malamud přestal psát o NHL. Velmi ostře postoje ruského útočníka kritizoval na tehdejším Twitteru. Ovečkina před jedenácti lety tak rozzuřil, že se klub rozhodl novináři odmítnou jeho akreditaci. To znamená, že mu znemožnil přístup na zápasy, k hráčům a sebral mu možnost se ptát.

„Capitals mě úplně zavřeli. Poslali mi dopis, ve kterém říkali, že kritika Ovečkina je za hranicí. Označili mé jednání za neprofesionální a že nejsem v jejich aréně vítán,“ řekl Malamud pro CBC.

Druhé velké Ovečkinovo politické angažmá přišlo v roce 2017, kdy se útočník postavil do čela Putinova týmu. Oficiálně hnutí na podporu prezidentské kandidatury vymyslel sám. Dnes se ale už ví, že kampaň rozjela marketingová agentura napojená na Kreml.

Nicméně tehdy Ovečkin vydal následující věty: „Nikdy jsem se netajil svým postojem k našemu prezidentovi, vždy jsem ho podporoval. Jsem přesvědčen, že je nás mnoho, kdo podporujeme Vladimira Putina. Pojďme se tedy spojit a ukázat všem jednotné a silné Rusko!“

Tím pádem ho zkrátka nelze vidět jako někoho, kdo by se chtěl politice velmi silně vyhnout, ale okolí ho neustále do něčeho tlačí. Sám se s ní spojil. Sám se spojil s Putinem a sám by měl umět vysvětlit, jak se věci mají, nakolik je do nich zapojený nějaký rodinný dluh, nakolik jde o opravdové sympatie.

Nicméně slova do světa vypustil, svého prezidenta v jeho plánech podpořil.

Po útoku mrtví, v Americe sláva

Těžkou ironií pak je, že ve Washingtonu nosí číslo osm. Má ho na počest své matky, která s ním reprezentovala Sovětský svaz. Mají spolu pořád velmi pevný vztah a vždycky jí volá před každým zápasem. Tři hodiny před utkáním si popovídají a Ovečkin si jde udělat další rituály.

Ale posledním velkým hráčem s osmičkou na zádech byl před ním Dmitrij Christič, jeden z nejlepších ukrajinských hokejistů všech dob, který nyní trénuje ukrajinský národní tým a kvůli ruským raketovým útokům musel opustit svůj domov.

Z poslední symboliky mrazí. V neděli 4. dubna evropská média sdílela šílené scény s mrtvými dětskými těly na sídlišti ve městě Kryvyj Rih. Dopad ruské rakety mezi civilní obyvatelstvo způsobil podle agentury Reuters smrt nejméně 18 lidí, mezi nimiž mělo být devět dětí.

No a 4. dubna Alexander Ovečkin dorovnal rekord Waynea Gretzkyho v počtu gólů, které hráč nastřílel v NHL. „Vím, že v Rusku tohle všechno velmi pozorně sledují. Jsem velmi šťastný, že se něco takového povedlo,“ jásal Ovečkin nad svým střeleckým milníkem.

Válka pro něj není téma, vytěsnil ji. NHL zase svým přístupem vytěsnila z novinářského okruhu všechny, kdo by o ní chtěl nějakým způsobem v souvislosti s Ovečkinem psát. Útočník vystoupil zhruba na tři minuty po útoku na Kyjev, když jeho výpověď zněla tak, že hlavně chce mír.

Když se ho server Washington Post snažil na věc doptat, tiskový mluvčí dal jasně najevo, že téma skončilo. A tak web pouze citoval člověka z Ovečkinova blízkého okolí, který mluvil pouze pod slibem anonymity: „Myslí si o sobě, že je patriotický Rus, který miluje svou zemi. Doufejme, že si v posledních měsících uvědomil, že se Putin vymkl kontrole a možná změnil svůj názor. Ale stál za Putinem tak dlouho, že je v prekérní situaci. Je pro něj lepší neříkat nic.“

NHL se uspokojila s tím, že Ovečkin hraje hokej za mořem. A sport je něco jiného než politika, která se vede v Rusku.

Liga má nového rekordmana, nejlepšího střelce historie.

Liga má nejlepšího střelce historie, který spojil sport s politikou.

Liga má jako svoji tvář Alexandera Ovečkina, který výrazně pomáhal Vladimiru Putinovi k legitimizaci jeho plánů.

Doporučované