Článek
Pekelně rychlý, tmavý a kudrnatý chlapík – přezdívka Čert Františku Černíkovi rozhodně seděla. A jako čert straší dodnes i legendárního brankáře Sovětského svazu Vladislava Treťjaka. Černík totiž dokázal to, co už jen dva další hráči v historii – nastřílel nejslavnějšímu ruskému hráči hattrick na světovém šampionátu.
Česká metropole byla v roce 1978 poblázněná úplně stejně jako letos. Možná ještě víc, protože Čechoslováci tehdy mohli vůbec poprvé završit zlatý hattrick, jelikož vyhráli i předchozí dva šampionáty v Polsku a Rakousku. Že se domácí turnaj bude týkat i Františka Černíka, to ale nebylo vůbec jisté.
MS v hokeji 2024
Mistrovství světa v hokeji se konalo od 10. do 26. května 2024 v Praze a Ostravě, Češi na něm vyhráli zlato. Do České republiky se hokejový šampionát vrátil po devíti letech. Aktuální zpravodajství naleznete ve speciálu k MS v hokeji na Seznam Zprávách.
Vítkovický rychlík už sice byl mistrem světa v roce 1976, posléze se zúčastnil i slavného Kanadského poháru, kde Čechoslováci padli až ve finále s domácí Kanadou se všemi hvězdami NHL. Ale v roce 1977 místo mistrovství světa seděl se sádrou na noze doma. A v ročníku 1977/78 se v reprezentaci před domácím mistrovstvím představil pouze jednou, hned v září na Poháru Rudého práva proti Sovětskému svazu. Po první třetině tehdy vystřídal Havlíčka a vzápětí gólem překonal Treťjaka, čímž přispěl k obratu a výhře 5:4.
Jenže od té chvíle jako když utne, reprezentační trenéři Gut a Starší dávali šanci jiným a Černík, který zrovna vojákoval v Dukle Jihlava, objížděl jen zápasy s reprezentačním béčkem. V těch se mu ale poměrně dost dařilo. Z konečné nominace A-týmu před domácím turnajem nakonec překvapivě vypadli Anton Šťastný s Eduardem Novákem a dostal se do ní právě František Černík, což trenéři vysvětlovali jeho větší univerzálností.
Jistě ani netušili, jak dobrý a důležitý krok tehdy udělali. Černík v úvodních zápasech proti NDR (8:0) a Finsku (6:4) nehrál, ale jakmile ho Gut se Starším zařadili ke zbylým bratrům Šťastným v nominaci – Peterovi a Mariánovi –, zrodil se útok, který sbíral gól za gólem. První gól dal Černík proti západnímu Německu při výhře 8:2 a trefil se i v následujícím duelu s USA (8:3). A gól dal i do třetice v zápase proti profíkům z Kanady (5:0). A v tomhle střeleckém rozmaru ho zastihl i následující duel se Sovětským svazem…
Hattrick proti Sovětům
6. května 1978 prožil Čert pekelný den. V osmé minutě to byl právě on, kdo otevřel skóre, když ho Marián Šťastný našel skvělou zpětnou přihrávkou mezi kruhy. V útoku se slovenskými borci hrál Černík bránící křídlo a z druhé vlny se takhle dostával často do střeleckých pozic, které dokázal proměňovat.
Vedení Čechoslováků v zápase ale netrvalo dlouho, Sověti brankami Balderise a Pěrvuchina zápas ještě do konce první třetiny otočili. Ve 23. minutě to byl ale znovu Černík, kdo dokázal překonat legendu v sovětské brance. Peter Šťastný svou střelou neuspěl, ale Černíkova dorážka znamenala srovnání na 2:2. Naděje na otočení stavu žila.
Životní zápas – hokejový speciál Seznam Zpráv
Během mistrovství světa se rozhodně hodí připomenout některé naprosto výjimečné výkony českých hokejistů, které se zapsaly do historie nejen našeho hokeje. Hráčů, kteří prožili v národním dresu zcela výjimečný den, na který se nedá do smrti zapomenout, je spousta. My ve speciálu Životní zápas připomeneme ty notoricky známé, ale i ty už poněkud pozapomenuté.
Jenže o chvíli později domácí tým očekával vyloučení soupeře, přestal hrát a Balderis znovu poslal Sověty do vedení. Tlak Sborné v té době rostl. Pak si vzal ale do třetice slovo ostravský bomber. Po buly si Černík sám nahodil puk o levý mantinel, rozkmital své rychlé nohy, díky čemuž přesprintoval obranu soupeře a padajícímu Treťjakovi pověsil puk pod horní tyč. Takový gól se nevidí moc často, tím spíš proti týmu plnému vynikajících bruslařů, jakým byl celek SSSR.
Další branky pak přidali Ivan Hlinka, Peter Šťastný a Bohuslav Ebermann, za Sověty jen snižoval na konečných 6:4 pro Československo Lutčenko. Hrdinou zápasu byl ale bezesporu střelec tří branek František Černík.
Stal se vůbec prvním Čechem či Slovákem, který nastřílel Sovětům hattrick na světovém šampionátu. Před ním to zvládli jen Pantůček s Golonkou na olympijských turnajích, kde to ovšem nevedlo k výhrám, a Nedomanský s Ebermannem v přátelských zápasech.
Nosiči ledu
Na slavnou éru československého hokeje v 70. letech, kdy reprezentační tým získal dvě zlaté a tři stříbrné medaile na MS, zavzpomínal v podcastu Nosiči ledu i bývalý hráč Milan Nový.
Právě jediný Ebermann vstřelil v roce 1975 dva ze tří svých úspěchů proti Sovětům legendárnímu Treťjakovi, kompletní hattrick ale uznávané legendě žádný Čechoslovák nedal. Až Černík. A vedle něj to zvládli už jen Američan Buzz Schneider na MS 1975 a Švéd Roland Eriksson na MS 1977. Byl to pro Černíka jednoduše životní zápas.
I v dalším duelu mistrovství se František Černík trefil, když rozhodl duel se Švédskem a zaznamenal sedmý gól v pátém zápase. Neskutečná forma! Bohužel turnaj skončil pro Černíka i všechny ostatní Čechoslováky smutně. I když Československo vyhrálo další zápasy se Švédskem a Kanadou a v posledním duelu mohli se sbornou dokonce o gól prohrát, nepovedlo se titul obhájit. I kvůli neuznané brance Vladimíra Martince padli domácí se Sověty 1:3 a zbylo na ně „jen“ stříbro. I to ale na památný hattrick Františka Černíka vrhá dodnes krásné světlo.