Hlavní obsah

Konec, žádná diskuze, já vyhodil Jalonena! Hadamczik rozjel hokejovou válku

Foto: Profimedia.cz

Prezident Českého hokeje Alois Hadamczik vykopal válečnou sekeru. Pustil se do svého výkonného výboru.

aktualizováno •

Euforie ze zlatého MS v Praze je pryč, český hokej se ponořil do války. Prezident svazu Alois Hadamczik ji vyhlásil lidem, se kterými má vládnout. Pálí, že nic nedělají, blokují jeho nápady a jsou „no name“ tým. Reakce je tvrdá.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Český hokej se minulý týden obnažil. Jeho prezident Alois Hadamczik vytáhl na veřejnost trable hnutí, které vede. První pohled říká, že přeci musí být náramně! Česko slavně vyhrálo velké MS v Praze, dvakrát za sebou získalo medaile na juniorském šampionátu. Temná éra bez úspěchů a radosti je pryč, po šampionátu do svazu navíc nateklo 540 milionů, které by měly sloužit hlavně na rozvojové programy a velké projekty.

Mohlo by být dobře.

Jenže není.

Hadamczik se rozhodl pro palbu do své hokejové vlády, která i s prezidentem svazu čítá jedenáct jmen. Čtyři z nich do vedení českého hokeje vysílá extraliga –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a Hadamczik začal ostřelovat tři její zástupce ve výkonném výboru. Vadí mu generální ředitel Sparty Petr Vosmík, generální manažer Mladé Boleslavi Jan Tůma a výkonný ředitel Třince Marek Chmiel.

Kdo je Alois Hadamczik (72)

  • Prezident Českého hokeje (od roku 2022).
  • Trenér, který se práci věnoval v letech 1984–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2019 a platí za jednoho z nejúspěšnějších v české historii.
  • Jako trenér reprezentace A získal bronz na olympiádě (2006), stříbro na MS (2006), dvakrát bronz na MS (2010 a 2011), s reprezentací U20 získal bronz (2005). Z extraligy má třikrát stříbro (1998, 2002 a 2010) a čtyřikrát bronz (1999, 2001, 2003 a 2004).
  • Spolumajitel fotbalového klubu Baník Ostrava 2000–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2003.
  • Podnikatel v oboru realit.
  • Jeho bratrem byl legendární trenér Baníku Ostrava Evžen Hadamczik, který s klubem dvakrát vyhrál ligu (1980, 1981).

Šéf svazu by s výkonným výborem měl spolupracovat, bez jeho souhlasu se neobejde ve velkých věcech typu jmenování a odvolávání reprezentačních trenérů nebo reformy mládežnických soutěží. O každém kroku českého hokeje rozhoduje právě jedenáctičlenná sestava. Rozhoduje i o maličkostech, které nejsou z pohledu celého hnutí vidět, ale někdo na ně musí dát razítko.

Princip je jednoduchý. Aby návrh prošel, potřebujete pro něj získat ve výkonném výboru většinu.

Papoušci, kteří zvedali ruku

Do roku 2024 svazové volby vypadaly poměrně jednoduše. Plénum zvolilo prezidenta (v letech 2008–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2022 jím byl Tomáš Král), ten si vybral i svůj výkonný výbor. Šéf přednesl vybranou sestavu. „Schvalujete tahle jména?“ V tu chvíli se zvedl les rukou na znamení, že ano –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a šlo se na oběd. Hotovo.

V Králově éře mohl prezident Českého hokeje prosazovat své postoje celkem snadno. Vybral si sestavu názorově bližších spolupracovníků, kteří dokázali zajistit podporu pro myšlenku šéfa.

Postupně se vůči téhle linii stupňovala kritika.

„Myslím, že na tom všem, co se v českém hokeji děje, má vinu pan předseda Král, protože si udělal výkonný výbor jako takové papoušky, kteří jenom zvedají ruku,“ natíral systém, kdy si šéf vybírá sobě blízké, Alois Hadamczik v květnu 2022 v pořadu Za Mantinelem. Tehdy ovšem nebyl v čele svazu.

Když Král rezignoval a on se postavil na jeho místo, s výkonným výborem bývalého prezidenta nakonec dokázal vyjít nad očekávání dobře.

Jenže hokejové hnutí si vyžádalo změnu. Prezident svazu si nově členy nevolí, jsou mu voleni. Poprvé se tak stalo teď v červnu 2024, a minulý týden se na svazové konferenci v tomto duchu změnily i stanovy.

Hadamczikovi se v nových poměrech vede o poznání hůř, než když měl hledat společnou řeč s lidmi, kteří zaštiťovali Královu éru. Delší dobu má problém s extraligou, že o sobě rozhoduje sama. Líbilo by se mu, kdyby prosadil přímý sestup a postup z první ligy, což několikrát veřejně naznačil. Jen k tomu nemá páky.

Hokejový boss tak nejvyšší soutěž na různých místech ostřeluje.

Rýpal do ní v rozhovoru pro časopis Moje Lékárna a text nakonec vyšel s titulkem „Pan Hokej“. Odsud do prostředí přiletělo následující sdělení: „Nový výkonný výbor je zatím velmi nesourodý. Minulý tým byl věcný, jasný a odborně zdatný. Přál bych si, aby nový výkonný výbor byl stejně dobrý. Zatím jsme spíše takový no name tým, ve kterém chybí velké osobnosti z řad bývalých hráčů, a to je škoda.“

I po jeho ofenzivě ovšem konference minulý týden schválila stanovy, v nichž stojí, že do voleb vyšle svoje členy extraliga, první liga, druhá liga s nižšími soutěžemi a krajské svazy. Tedy potvrzení nastolené cesty a žádná volná ruka pro šéfa svazu, jak tomu bývalo za Krále.

Já vyhodil Jalonena

Poslední listopadový týden Hadamczik šlápnul na plyn. Na mimořádné konferenci naložil své sestavě víc. Spustil, že mu lidé ve výkonném výboru nejsou nápomocni, nic nedělají, brzdí jeho nápady a ani neseženou peníze. Prostě „no name“ tým. „Tento výkonný výbor neudělal vůbec nic. Jen dohady, ješitnost,“ pálil.

Výkonný výbor Českého hokeje

Prezident: Alois Hadamczik

Viceprezidenti: Jan Tůma (generální manažer Ml. Boleslav/extraliga), Petr Bříza (viceprezident IIHF, zvolen za výkonnostní hokej)

Členové: Aleš Kmoníček (generální manažer Mountfield HK/extraliga), Petr Vosmík (generální ředitel HC Sparta Praha/extraliga), Marek Chmiel (výkonný ředitel HC Oceláři Třinec/extraliga), Bedřich Ščerban (jednatel Dukly Jihlava/1. liga), Stanislav Tichý (předseda představenstva HC Slavia Praha/1. liga), Milan Urban (místopředseda HK Nový Jičín/2. liga), Petr Vinš (prezident HC Příbram/2. liga), Jan Havlíček (předseda ústeckého krajského výkonného výboru/krajský hokej)

„Řeči, že chci svaz řídit sám, jsou lži,“ rozohnil se.

Ovšem taky připustil, že u spousty zásadních věcí velel sám: „Za minulého výboru jsem podnikl těžká rozhodnutí jako přesun Síně slávy, změnu trenéra reprezentace nebo ukončení spolupráce s BPA. Větší část jsem bral na sebe, ale lidé kolem vycítili argumenty, které dostávali. Ti aktuální nejsou nápomocní.“

Místo „rozhodl výkonný výbor“ několikrát dosazoval „rozhodl jsem já“.

Petra Vosmíka dost zarazila jedna konkrétní scéna z výkonného výboru: „Používá se tam argument, že ‚já vyhodil Jalonena, tak se mnou nebudeš diskutovat‘. Ale tohle panu Hadamczikovi nefunguje, tak se snaží rozstřelit jednotu výkonného výboru. Vidím za tím snahu pana prezidenta, aby poštval malé kluby proti extralize, že je chceme poškodit.“

Na dotaz, zda si Vosmík vybaví aspoň jednu aktivitu, která se dá brát jako poškození menších klubů směrem od extraligy, hned opáčí: „Není to pravda. Nikdy jsme nehlasovali o něčem, co by poškodilo malé kluby, nebo kraje.“

„No name“ tým vytvořil i Jágr

Poprvé v historii samostatného českého hokeje tak šéf svazu vyhlásil válku svým spolupracovníkům, kteří mají sport řídit s ním.

Předchůdce Tomáš Král občas bojoval s médii. Střídavě s nimi komunikoval, nebo nekomunikoval. Jeho éru nakonec ukončila rezignace po kauze, jak reagoval na svoji minulost v StB. Hadamczik následně zadal forenzní audit a výsledky nesmí komentovat, protože na Krále a bývalé vedení hokeje bylo podáno trestní oznámení. Obvinění žádné nepadlo, protože policie vše stále prošetřuje.

S výkonným výborem Král ale nikdy nebojoval, vybral si ho. Hadamczik ne, sám při volbách prosazoval jiné kandidáty za extraligu, například věřil majiteli Pardubic Petru Dědkovi. Jenže ten v obdobě primárek nejvyšší soutěže nezískal dostatečnou podporu a při volbách všichni delegáti dodrželi předepsané dohody, pro koho zvednou ruce.

Hadamczik se zaklíná, že by vedle sebe chtěl mít Martina Straku nebo Jaromíra Jágra, jeho vysněné osobnosti s velkou hokejovou kariérou, a zároveň majitele Plzně a Kladna. Jenže paradoxně oba kluby hlasovaly pro sestavu Kmoníček, Vosmík, Tůma a Chmiel. Tím pádem i Jágr se Strakou dali mandát zmíněné čtveřici, aby je zastupovala.

Výkonný výbor

  • Podle stanov se skládá z 11 členů, které volí konference.
  • Volební období trvá čtyři roky.
  • Všichni členové jsou voleni přímou volbou.
Foto: Krumphanzl Michal, ČTK

Hadamczik při prvních volbách v roce 2022, kdy kandidoval.

  • Konference zvolí prezidenta, čtyři členy za extraligu, dva členy navrhnou kluby první ligy, tři členy navrhnou kluby II. ligy a nižších soutěží a jednoho člena navrhnou krajské výkonné výbory.
  • Současný výkonný výbor má mandát do léta 2028.
  • Dalších voleb se už současný šéf svazu Alois Hadamczik pravděpodobně účastnit nebude, oslaví v tu chvíli 76. narozeniny.

Právě oni vytvořili „no name“ tým.

„V jeho pozici by měl mít nadhled. Ale jsme zpátky u jádra problému, kde chybí argumenty, přicházejí urážky. My to zažíváme i na výkonném výboru,“ přikývne na dotaz Seznam Zpráv Jan Tůma.

Dle zdrojů redakce stačí, když Hadamczikovi někdo začne oponovat, prezident rychle zvyšuje hlas. Nezamlouvá se mu oponentura. „Přichází rétorika stylu, co my vlastně jsme. Přitom pan Hadamczik sám o sobě tvrdí, že je trenér. Celý život trávil na střídačce, najednou se tváří jako jediný manažer, který je schopen řídit hokej,“ potvrzuje i Tůma. „Je to nepříjemné, ale to je tak všechno,“ doplňuje.

Hadamczik může naštvat i mocné

V hokejovém hnutí vládne podle informací Seznam Zpráv názor, že Hadamczik přilil benzin do ohně. Začal napadat zástupce klubů, kteří mají velmi blízko k mocným miliardářům a majitelům velkých značek. Spartu vlastní Karel Pražák (podle týdeníku Euro disponuje jměním 18,5 mld. Kč) a Třinec Ján Moder (21,8 mld.)

„Jeho vystoupení mě obrovsky zklamalo,“ uvědomuje si vážnou situaci Vosmík. „Přišel jsem o poslední iluze, o panu Hadamczikovi jako o prezidentovi, který zastřešuje celý hokej,“ přidává.

Nabízí se pak otázka, proč šéf hokeje tak ostře vystupuje proti trojici Chmiel, Vosmík a Tůma. Pokud připustíte Hadamczikovu tezi, že trio jde naschvál proti němu? Ve výsledku žádný problém, pokud by se jednalo jen o tříčlenný odboj. Pokud by měl Hadamczik své argumenty silné, s ostatními členy výkonného výboru zmíněné trio v klidu přehlasuje.

„Je tam střet touhy po totální autokracii s demokracií,“ myslí si Vosmík. „Používá populistická hesla, že likvidujeme mládež. Víme, že to tak není, nezjevili jsme se tady jako nějací no namové. V prostředí fungujeme všichni dlouho, umíme komunikovat napříč kluby i na ostatních úrovních českého hokeje. Nepřišli jsme jen mávat na hlasování a zvedat ruku, jak on potřebuje. Takovým tlakem se zlomit opravdu nenecháme,“ vypálí generální ředitel Sparty.

Problém je U16

Zásadní rozkol nastal u relativní malichernosti. Hadamczik chtěl reformovat mládežnické soutěže, přál si znovu obnovit kategorii U16, tedy mladší dorost. Jedná se o jedinou větší věc, kterou šéfovi českého hokeje výkonný výbor shodil.

Vosmík pro Seznam Zprávy popsal, jak vnímal celý příběh on.

„V pátek jsme dostali podklady, ve středu se konal výkonný výbor. Když přišel program na tento bod, tak jsme prezidentovi řekli, že před hlasováním máme k předloženému návrhu dotazy. Odpověděl, že není potřeba, protože návrh přepracoval a máme pro hlasování jiné podklady,“ zarazilo následně generálního ředitele Sparty.

Ovšem nové podklady nikdo neobdržel. Během zasedání se členům tedy rozdaly další dokumenty s výzvou, že se může jít hlasovat. „Takhle to přeci fungovat nemůže. Všichni jsme se na sebe dívali, co to má znamenat. Původní variantu jsme komunikovali s extraligou a viděli jsme tam pět problémů. Třeba, že je nejdříve potřeba vyřešit zajištění ledových ploch, trenérů, rozhodčích, hráčů…“ vypočítává Vosmík.

Vím, že pan prezident je Pan hokej. Ale v hnutí pracují kluci, kteří s dětmi pracují celý život.
Jan Tůma

„Ano, nám se tam měnily podklady jak na běžícím páse a pod to se rozhodně podepsat nechcete,“ doplňuje ho Tůma. „Všechno se ušilo horkou jehlou a takhle se změny v hokeji dělat nedají,“ přidává.

„Představte si, že i když jsem chtěl udělat U16 a měl sportovní úsek asi dvanácti lidí, tak ti, kteří přišli z extraligy a sport nedělají, byli proti,“ rozohnil se nad odmítnutím svého návrhu Hadamczik.

„Vím, že pan prezident je Pan hokej. Ale v hnutí pracují kluci, kteří s dětmi pracují celý život. Myslím, že k tématu mají rozhodně co říct, tím pádem by neměl tyhle názory přecházet,“ líčí ovšem Tůma, proč se s kolegy chtěl ptát a ne zvednout ruku pro návrh.

Zavádějící výroky Aloise Hadamczika na poslední konferenci z konce listopadu

1. „Celý hokejový svět má kategorii U16, ale my ne.“

upřesnění Seznam Zpráv: Ve Finsku nebo Švédsku kategorii U16 mají, ale například v Německu nebo ve Švýcarsku danou kategorii nemají, protože zápasí s počtem dětí. Není pravda, že by takto hrál celý svět.

2. „Agenti roznesli, že kdo z mladých nepůjde ven, nebude hokejistou. Z Hlinka Gretzky Cupu nám odejde třeba dvacet hráčů do zahraničí.“

upřesnění Seznam Zpráv: Nenajdete v Česku agenta, který by zastupoval špičkové hráče a přistupoval by k nim výhradně tak, že musí do zahraničí. Všichni mají reprezentanty v cizině i v Česku. Vždy záleží hlavně na přání klienta (hráče) a rodiny. Odchody mladých hráčů nelze svalovat na agenty, problém je hlubší.

3. „Tři z nich ve svém klubu nedělají rozvoj hokeje a když jim řeknu, že mají shánět peníze pro svaz, nedělají to.“

upřesnění Seznam Zpráv: Hadamczikovi vadí, že se pánové Chmiel, Vosmík a Tůma přímo nepodílí na rozvoji mládeže ve svých klubech. Jenže členové výkonného výboru musejí rozumět ekonomice a řízení. Všichni tři mají pozice v TOP managementu extraligových klubů. Jejich prací navíc opravdu není shánění prostředků pro svaz.

Navíc, i kdyby pouze extraliga hlasovala proti Hadamczikovi a ostatním členům výkonného výboru, by materiál připadal jako neprůstřelná vize, jak posunout celý hokej? Hlasování by skočilo 7:4 pro Hadamczika a návrh by prošel.

Jenže on se zasekl.

Na Hadamczikův argument, že extraliga neustále brzdí jednání, má Vosmík svoji odpověď: „Pokud dostanete podklady a nejsou dostatečné, má logiku, že chcete další informace, protože ekonomickým věcem rozumíte.“

Tématem pro něj má být i financování svazu. „Pak třeba zjistíte, že tam létají desítky milionů za právní služby, jedná se o sumy absolutně neadekvátní potřebám svazu. Pohybují se tam i desítky milionů za daňové a ekonomické služby, když máme vlastní aparát. V tu chvíli se ptáte, co to je,“ vysvětluje Vosmík, kam míří jeho dotazy.

Server Seznam Zprávy požádal svaz o upřesnění ceny právních a ekonomických služeb. Mluvčí Aneta Lednová zaslala následující vyjádření: „Stojíme si za tím, že se vedení ČSLH v rámci ekonomické správy organizace chová jako řádný hospodář. Veškeré právní a ekonomické služby odpovídají výši obratu a nezbytným činnostem svazu a jeho dceřiných společností. Pokud má pan Vosmík nějaké pochybnosti, měl by o nich informovat primárně ´Výkonný výbor ČSLH´. Jeho mediální vyjádření odmítáme komentovat.“

Vosmík tvrdí, že místo odpovědi se mu na výkonném výboru vracejí ostré Hadamczikovy výpady: „Oheň je v tu chvíli na střeše. A dostáváme se zpátky, jak prý najednou někoho kontrolujeme.“

Tři konce

Nakonec se může jevit jako problém, že Alois Hadamczik neřeší svoje pocity za zavřenými dveřmi věžáku, kde se schází výkonný výbor. Téma opakovaně vynesl ven a vyrobil kauzu, o které veřejnost i partneři svazu začnou diskutovat.

Najednou se ví, že český hokej netáhne za jeden provaz a prezident nechce respektovat směr, který si delegáti schválili. Ten říká, že do výkonného výboru jsou členové voleni, ne vybíráni.

„Vyhlásil nám válku a marně hledám důvod. Možná má pocit, že by měl řídit celý český hokej, ale tam mu nezbývá nic jiného než respektovat věci, jak jsou. Český hokej není vláda jednoho muže,“ odmítá Tůma, že by ostrá rétorika měla způsobit, že se podvolí nápadům prezidenta bez oponentury.

„Důvod mě nenapadá,“ odvětí generální manažer Mladé Boleslavi na otázku, proč Hadamczik vyostřil vztahy veřejně. „Je to za hranicí slušnosti a kolegiality. Logiku mi to nedává,“ doplňuje svůj dojem z ofenzivy šéfa hokeje.

„Pořád jsem doufal, jak pan prezident pochopí, že takhle to nepůjde a začne respektovat, že někdo jiný má odlišný názor. Bohužel to vypadá, že na tohle připravený není,“ přidává se Vosmík.

Sám čeká, že se situace posune. K horšímu: „Bude to eskalovat, obávám se toho. Pan Hadamczik nás natřel, že nic neděláme. Používá populistická hesla, na druhou stranu, pokud existují zápisy z výkonného výboru, kde jsou zaznamenané desítky udělaných rozhodnutí, jsou to slabé výroky,“ odpaluje nařčení, že výkonný výbor nic nedělá.

Hadamczikovi vadí, že si nemohl vzít svoje lidi do výkonného výboru. Jenže právě konference, která ho zvolila do čela a současně mu dala i mandát, aby stál v čele hokeje, naposledy rozhodla, že se nic měnit nebude.

Ve hře jsou nyní tři scénáře.

První zní, že Hadamczik nakonec couvne, ubere na silných vyjádřeních a pochopí, že potřebuje najít způsob, jak s ostatními členy výkonného výboru mluvit.

Druhý je, že se bude válčit, útočit a křičet až do konce volebního období v roce 2028.

A třetí? Nejradikálnější, ale současně nejméně pravděpodobná: dusná atmosféra jednu stranu sporu tak otráví, že svoji funkci položí.

Doporučované