Hlavní obsah

Komentář: Jágr zaslouží potlesk. Za to, že Kladno konečně prodal

Pavel Ryšavý
Sportovní redaktor
Foto: Profimedia.cz

Jaromír Jágr dál pokračuje ve své neuvěřitelné hokejové kariéře. Jako majoritní akcionář Kladna ale končí.

Skončila rezavá kladenská éra, která se měla původně blýskat. Jaromír Jágr byl magnet na peníze, sponzoři se na něj lepili. Zachránil klub před krachem, ale v maléru Rytíři skončili stejně. Nový majitel začne rokem jedna.

Článek

Smutná pravda říká, že majitel profesionálního klubu v Česku musí být buď filantrop, nebo kouzelník. Pokud se rozpočet klubu obejde bez vkladů majitele, hospodaření skončí černou nulou a vlastníka sezona nic nestojí, mohou se všichni v organizaci pokřižovat. Stal se zázrak.

V drtivé většině případů majitel svůj klub dotuje. Musí, jinak by nepřežil. Pak záleží, jak moc chce být úspěšný a jak hodně tlačí na pilu.

Tomáš Drastil kupuje od Jaromíra Jágra organizaci, kde se moc není čeho chytit. Legendární útočník klub zachránil v roce 2011 od krachu, ale nakonec jeho éra majitele dopadla úplně jinak než hráčská. Za výkon mezi mantinely zaslouží potlesk vestoje. Za roli vlastníka klubu potlesk, že majoritní podíl konečně prodal.

Hokej klidně zvládne hrát do šedesáti a suše zboří další mýty. Jako majitel a šéf klubu se ale nenarodil, tohle hřiště nebylo a není jeho.

Kladenský hokej má teď jednu výhodu. Hraje v hale, do které neteče, je opravená a aréna snese extraligové parametry. Město navíc patrně bude chtít s provozem pomáhat. Vztahy s Jágrem se nakonec totálně pokazily. Ale pokud bude platit dál linie, že město uhradí kompletní provoz zimního stadionu i s platy pro zaměstnance v celkové výši 30 milionů? Pro Drastila jde o první dobrý bod jeho mise. Jen je jediný. Zbytek si bude muset postavit a vybudovat.

Rodina Jaromíra Jágra do kladenského hokeje sypala desítky milionů korun, aby se naplnil rozpočet. Celkově půjdou příspěvky nejlepšího hokejisty české historie určitě nad 100 milionů.

V roce 2011 vstoupil do vlastnické struktury, když koupil 70 % akcií klubu. V roce 2017 dokoupil i zbytek za 60 tisíc, což odpovídalo hodně 30 % ze základního kapitálu.

Až do roku 2018 klub zaštítil hlavně jménem, fakticky ho neřídil, hrál NHL, koncentroval se hlavně na kariéru hokejisty.

Zodpovědnost samozřejmě nese za výběr lidí, kteří ho na místě měli zastupovat. Ale současně v téhle éře je namočené i město, když Kladno vedli dva jednatelé – Jágr a jeden stanovený městem. Kočkopes se zrovna nechytil.

Jaromír Jágr klubu vládl sám až od definitivního návratu ze zámoří.

Podmínky se pro něj celkově rýsovaly přitom slušné. Díky báječné kariéře i díky tomu, že ve druhé půlce kariéry pravidelně objížděl akce národního týmu, se stal hrdinou většiny hokejových fanoušků v zemi.

Tím pádem jeho jméno mělo i vysokou marketingovou hodnotu a nebyl problém pro Kladno získávat silné partnery. Spojit se s Jágrem lákalo a vlastně láká pořád, i když jeho jméno už tak mocně na marketingovém poli nezáří. Svázala se s ním Sazka, ČEZ, Huawei, nejnověji Kaufland.

S nadsázkou (ale jen malou) měl výhodu, že kam by ostatní chodili po kolenou, on mohl přijít, rozrazit dveře, rozvalit se do křesla, nahodit úsměv a podepsat smlouvu. Jen proto, že je Jágr a že toho hodně dokázal jako hráč.

Jenže vést svůj klub nezvládl.

Mládež mířila do většího a většího maléru, až juniorka nakonec spadla z extraligy, v roce 2023 málem i z 1. ligy. Rozvoj talentovaných hráčů tak nakonec přešel pod město.

V hokejovém prostředí si můžete vyslechnout desítky historek, že když měl Jaromír Jágr jako majitel něco rozhodnout, nešlo se mu dovolat, takže kolikrát i naháněný hráč podepsal jinde. Majitel se nevyjádřil. Jeho blízcí ho museli dokopávat, aby si pročetl různé smlouvy a podepsal důležité dokumenty.

Na druhou stranu se ale i věnoval malichernostem typu textů na klubovém webu.

Chtěl být dobrý majitel, stálo ho to hodně peněz, ale na tuhle pozici neměl buňky ani vnitřní disciplínu, aby seděl u počítače a ve volném čase, když mu skončí příprava, odbavoval jednu důležitou věc za druhou.

Samozřejmě se dá pochopit, když celý život hrajete hokej, pracujete na sobě, abyste byli nejlepší na světě, že vám chybí elán, abyste se zabývali přízemními věcmi, jako je papírování.

Jeho největší chybou bylo, že nikdy nenašel silného hokejového funkcionáře, kterému by řekl: „Já hraju, ty se mi o všechno starej a každé pondělí v deset dopoledne mi řekneš o všem, co se stalo. Domluveno? Díky.“

Vždycky chtěl mít to klíčové slovo on.

Kladno zachránil, ale nakonec mu nepomohl tak, jak asi sám čekal. Je dobře, že klub prodal.

Tomáš Drastil bude muset najít linii, jak klub vykopat z hrobu, do kterého se zvolna ukládá.

Naoko sice všechno vypadá relativně solidně. Kladno vyhrálo ve Vítkovicích, tradiční poslední místo je 14 kol před koncem extraligy ve vzdálenosti šesti bodů. Slušný vklad, se kterým se dá pracovat.

Ale Rytíři potřebují rychle vyřešit zásadní problémy. Nejlepší útočník Eduards Tralmaks odejde patrně do Karlových Varů, nejlepší bek týmu Jiří Ticháček by mohl mít podle informací Seznam Zpráv namířeno do Finska a velký zájem je o Jaromíra Pytlíka, klíčového obousměrného útočníka.

Na novou smlouvu nejspíš kývne reinkarnovaný střelec Radek Smoleňák. Jinak? Začíná velká práce.

Jaromír Jágr postupně začne být zase hokejista, byť zůstane i minoritním akcionářem. Zní to bizarně, když mu za chvíli bude 53 let, ale je to tak.

Na ledě byl největší a pořád je. Nikdo v jeho věku si neudrží takovou výkonnost, aby dokázal hrát mistrovské zápasy se soupeři, kterým je o 30 let méně. Ale jako šéf klubu dobrý nebyl.

Doporučované