Hlavní obsah

Hokejová kauza otřásla dopingovými mantinely. Proč nepadly tvrdší tresty

Foto: Profimedia.cz

Disciplinární komise extraligy uložila Hradci Králové pokutu dva miliony za doping tří hráčů v semifinále s Vítkovicemi v sezoně 2022/23.

Nespokojení s tresty jsou všichni. Nebo aspoň se tak tváří. Viníci i oběti. Kdo je kdo? A co vlastně zapeklitý případ tří hráčů Hradce Králové vypovídá o posuzování dopingu v českém hokeji?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nahněvaný generální manažer hokejových Vítkovic Richard Šimíček má po vynesení trestu extraligové disciplinární komise jasno: „Berte doping a za dva roky se to nějak vyřeší, můžete vyhrát zlato a klidně si jej nechat.“

Právník tří hradeckých hráčů Jan Šťovíček to samozřejmě vidí odlišně, byť vítkovické pocity chápe: „Úplně to chápu, že se cítí opačně, protože oni byli ti v uvozovkách poškození a představovali by si přísnější trest, ale je potřeba pohlížet na to, že není doping jako doping. Těch případů, kdy se látka dostane do těla sportovce tak, že o tom vůbec neví, je hodně. Buď jde o omyl, nebo jsme dokonce měli případy, kdy to někdo sportovcům nasype do pití. A pak jsou případy vědomě systematicky dopujících sportovců a to je úplně jiná věc.“

Pojďme si shrnout kauzu, která rok a půl otřásá tuzemskými mantinely, ani ne tak hokejovými jako dopingovými. Před startem nové sezony v zemi hokejových mistrů světa, jež se ponese ve slavnostním duchu odcházení fenomenálního sportovce Jaromíra Jágra, konečně padly aspoň nějaké tresty, leč uzavřený případ stále není, jelikož Antidopingový výbor České republiky (ADV ČR) se proti rozhodnutí Národního rozhodčího soudu pro sport odvolal.

Právník: Prokázalo se, že nešlo o vědomý doping

V dopingových kauzách má Šťovíček bohaté zkušenosti, platí za vyhlášeného experta. U Sportovní arbitráže v Lausanne například pomáhal očistit jméno cyklisty Romana Kreuzigera, nyní hájí trojici hradeckých hokejistů Graema McCormacka, Kevina Klímu a Martina Štohanzla, kteří kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu během semifinálové série s Vítkovicemi v sezoně 2022/23 dostali desetiměsíční zákaz činnosti. Disciplinární komise extraligy nyní potrestala i hradecký klub dvoumilionovou pokutovou a kontumací utkání, které stejně prohrál 1:2, avšak postoupil do finále.

„V antidopingovém řízení se prokázalo, že hráči se nedopustili žádného vědomého dopingu,“ řekl advokát Seznam Zprávám.

Opačně to vidí ovšem Vítkovice, které sérii prohrály a do finále postoupil Hradec Králové i se zmíněnou trojicí hráčů v sestavě. Kritici mírných trestů mluví o týmovém dopingu, jenže ten se prokázat nepodařilo, třebaže je pozoruhodné, že zakázanou látku našli antidopingoví komisaři u všech tří testovaných hradeckých hráčů.

Mohlo jich být víc?

„Tohle se už nemůžeme zpětně dovědět. Podle informací, které vyplynuly z antidopingového řízení, nic nenasvědčovalo tomu, že by to bralo více hráčů. Vypadá to, že to skutečně byli jen tito tři hráči. Nemáme důvod domnívat se, že by jich bylo víc,“ míní Štovíček.

Podle něj hlavním viníkem nejsou jeho klienti, nýbrž výrobce doplňku stravy Mesomorph V4, jenž měl být kontaminován látkou, která nebyla uvedena na etiketě.

„Všichni to vidí jako takový vzorec: Tam se dopovalo, tak musí přijít tvrdý trest! Ale kdo zná detaily, tak ví, že to nebyl vědomý doping. Uvedu příklad: vezměte si, že byste si v restauraci dal limonádu, pak byste sednul za volant, chytila vás policie a nadýchal byste přes promile alkoholu. Potom byste zjistil, že v té limonádě byl panák vodky, což jste nemohl tušit. Takhle podobně to bylo s dopingem hráčů. Oni prostě nevěděli, že tam je kontaminace, že tam je látka, která podle výrobce, co uvádí na etiketě, tam neměla figurovat. Tohle za doping nepovažuji,“ říká Štovíček.

„Na to jsou dokonce předpisy v antidopingovém právu, které sportovce vyviňují, když se tohle stane. Z tohoto pohledu je na to třeba pohlížet. Něco jiného by bylo, kdyby se prokázalo, že ti sportovci užívali systematicky a dlouhodobě zakázané látky, aby si zlepšili výkonnost. To nebyl tento případ, proto říkám, že ten trest je přísný.“

Vítkovice: Zadostiučinění? Výsměch

Přísný trest ovšem vypadá podle Vítkovických jinak, nikoli úsměvnou kontumací stejně prohraného zápasu. „Určitě to pro nás není zadostiučinění, spíše výsměch,“ pravil na předsezonní tiskové konferenci Šimíček. „Po roce a půl jsme se dozvěděli, že Hradec Králové dostane finanční pokutu, která je směšná. Když se naplní celá hala, tak je pokuta zaplacená, navíc v play off zápasech.“

Ředitel extraligy Martin Loukota k trestu uvedl: „Ze znění směrnice pro kontrolu a postih dopingu v ČR vyplývala řídicímu orgánu ELH povinnost klubu udělit přiměřenou sankci. Kvůli této obecné formulaci disciplinární komise zvažovala celou škálu možných trestů.“

K bodovému odečtu, jako například v kauze špatně zaregistrovaných hráčů, ovšem nesáhla. Ani k odebrání stříbrných medailí. Klub mohl být i vyloučen ze soutěže nebo mu komise mohla uzavřít stadion.

„Kauzu jsme všichni členové disciplinární komise vnímali jako vážnou a vycházeli jsme z toho, že klub musí být potrestán, neboť bylo prokázáno porušení antidopingových pravidel u více než dvou hráčů. Přihlédli jsme k nápravným krokům hradeckého klubu, který spolupracoval během celého řízení, a při vynesení trestu jsme se opírali o možnosti, které nám dává disciplinární řád soutěže. Vzhledem k časovému odstupu jsme především řešili aplikovatelnost a realizovatelnost trestu při zachování principu jeho předvídatelnosti, proto byly nutné i právní konzultace,“ upřesňuje předseda disciplinární komise Viktor Ujčík.

Hradec Králové považuje dvoumilionovou pokutu za nepřiměřeně vysokou, ale odvolávat se už nehodlá, neboť chce mít klid na hokej.

„Jsem strašně rád, že po 15 měsících, co kauza trvá, ji považuji tímto verdiktem za uzavřenou. Bylo to nekonečné a byla za tím spousta práce a starostí. Vydalo by to na knížku,“ uvedl na tiskové konferenci k nové sezoně generální manažer Hradce Aleš Kmoníček. „Žánr? Bylo by to drama. Minulou sezonu jsem si proto vůbec neužil, neustále se nám to vracelo. Doufám, že už to nikdy nezažiju, že to do startu sezony utichne a budeme se moct plně soustředit na hokej.“

Potrestaní hráči zvažují žalobu

Trojice hradeckých hokejistů podle Šťovíčka zvažuje žalobu na firmu vyrábějící doplněk stravy Mesomorph V4, neboť přišli o značnou část platu. „A ještě v situaci, kdy se McCormackovi právě narodilo dítě. Dostával se potom do finanční tísně. Myslím si, že ten trest byl pro ně dostatečný,“ poznamenal.

Těší ho, že klub po jeho klientech nebude uhrazení pokuty vyžadovat. „Jsem strašně rád, že pan Kmoníček se takto vyjádřil, protože to znamená, že chápe, že oni na tom nenesou žádnou vinu. Jeho vyjádření pokračovalo v tom smyslu, že byli potrestáni už tím, že nemohli deset měsíců hrát, nedostávali plat,“ připomíná. „Hráči se doteď nerozhodli, zda budou chtít odškodnění, ale měli by na to samozřejmě právo, protože došlo k pochybení té firmy. Naše teorie je, že použili nějakou směs, stroje, kde se předtím vyráběla jiná látka, třeba léčivo a že tam mohlo zůstat trochu látky z předchozí výroby.“

Že se to může zdát jako poněkud divoká teorie?

Šťovíček má opačný pohled, jelikož podobných případů už řešil víc. „Měli jsme hodně případů, kdy byl kontaminovaný produkt. Stává se to poměrně často, to je zajímavá věc. Světová antidopingová agentura vydává čas od času varování před některými produkty, to jsou takové potravinové doplňky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ prášky, tablety, tyčinky, kde se vyskytla kontaminace. Výjimečné to bylo v tom, že šlo o tři hráče z jednoho týmu.“

Proč to trvalo tak dlouho

Vítkovickým se nepozdávala rovněž dlouhá doba šetření kauzy, respektive vynesení verdiktu. „I to je směšné,“ kroutí hlavou Šimíček. „My jsme to neustále urgovali, ptali jsme se a vždy nám bylo řečeno, že se to řeší a chce to čas. Rok a půl je zkrátka dlouhá doba, navíc, když pak vyjde informace, že kontumován byl pouze jeden zápas. Ti hráči pak normálně nastupovali, takže mohli ovlivnit tu sérii. Neodebraly se ani medaile, tak jak je to v jiných sportech, kdy se třeba i po dvou letech od dopingu medaile odeberou.“

K délce vyšetřování extraligový ředitel Loukota podotýká: „Naší snahou bylo rozhodnout co nejdříve, ale řízení s hráči ze strany Národního rozhodčího soudu pro sport není ani po tak dlouhé době stále ukončeno. Délka trvání těchto řízení zásadně limitovala i naše kroky.“

Disciplinární komise se v kompletním složení začala nad tímto případem scházet v okamžiku, kdy byla proti trojici rozhodnutí Národního rozhodčího soudu pro sport podána odvolání ze strany ADV ČR, nikoliv ze strany hráčů, a nebyl přiznán odkladný účinek. „Tím podle nás byla potvrzena vina hráčů a podle zmíněné směrnice jsme již mohli věc řešit. Chtěli jsme, aby naše disciplinárka verdikt vynesla před zahájením nového extraligového ročníku,“ vysvětlil Loukota.

Také Šťovíček připouští, že celý případ se vleče až příliš dlouho. „Nelze očekávat, že se to vyřeší za dva měsíce, jsou tam dané procesy, lhůty na vyjádření, znalecké posudky také zaberou nějaký čas, ale je to dlouho. Asi by to zkrátit šlo. Alespoň do tři čtvrtě roku by se tohle všechno mělo stihnout.“

Osvětový seminář pro hráče

Vítkovice nyní zvažují další postup, neboť s trestem pro Hradecké se nemíní smířit. „Je to výsměch, je to směšné a my jako klub určitě zvážíme s právníky, jaké další kroky můžeme podniknout a jestli se proti tomuto rozhodnutí můžeme odvolat. Nechceme to nechat tak a určitě nejsme s tímto rozhodnutím spokojeni. Je to nešťastně vyřešená situace a trest není dostačující. Není to fér vůči našim partnerům ani našim fanouškům,“ zdůrazní Šimíček.

„Já si nemyslím, že by dva miliony korun nebyla citelná pokuta. Neznám ekonomiku hradeckého klubu, ale z hlediska obecných poměrů v české extralize to je hodně. Bude to díra, kterou bude muset klub řešit se svými akcionáři, bude to muset vysvětlovat svým sponzorům, že peníze utratí tímto způsobem. Není to pár korun, které by jen tak zaplatili z pokladny. Musí na to hledat prostředky,“ považuje Šťovíček trest za přísný.

„To pravidlo je podobné nebo stejné ve všech zemích –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pokud více než dva hráči v kolektivním sportu mají dopingový nález, tak se potom trestá klub. Ale není případ jako případ. Pokud se jedná o kontaminovaný produkt, tak většinou padne pokuta, ne tedy takhle vysoká. Pokud by se například prokázalo, že je tam hráč, který užíval anabolické steroidy, což je závažný doping, dalo by se mluvit o přísnějších trestech, třeba o tom krajním, tedy vyloučením z ligy.“

Hradečtí hráči užili látku, která je na zakázaném seznamu, tudíž může zlepšit sportovní výkon. „Teoreticky ano. Nejsem tedy specialista na toxikologii, ale muselo by se to používat dlouhodobě, systematicky v přesných dávkách, to nebyl případ těchto hráčů,“ tvrdí Šťovíček.

Vzali si jeho klienti z toho ponaučení, tedy kromě toho, že už nebudou užívat Mesomorph? „Určitě, a nejen ti tři, co byli testování, ale i extraliga jako taková. Jak jsem mluvil s panem Loukotou, vzali si ponaučení a udělali osvětový seminář, protože to je základ. Hráči mají malé povědomí o tom, co je může potkat a pak jsou překvapení, když se to stane. Je to seminář pro hráče ze všech klubů, protože se to může stát každému,“ dodává Šťovíček.

Sportovcům z praxe radí: „Hlavně být opatrný, když si objednají něco z internetu a přijde produkt z Číny, kde vůbec nevíte, co v něm je, což tedy nebyl tento případ. Šlo o to, aby se zvýšila povědomost o nebezpečnosti těchto potravinových doplňků, to se povedlo. Ale je to těžké, protože žádný hráč není toxikolog a není to jako u pilota formule jedna, který má okolo sebe tým nejrůznějších expertů, lékařů, řeknou mu, co znamenají latinské názvy, to po klukovi v Čechách nemůžete chtít, aby tomu všemu rozuměl.“

Klubový lékař by však hráčům pomoct měl. „Asi jo,“ kývne Šťovíček. „Oni to konzultovali s klubovým lékařem, ale bohužel ani pro něj to není jednoduchá věc, když tam je padesát latinských názvů a sloučenin. Antidopingový výbor by si představoval, aby všichni sportovci předtím, než začnou užívat nějaký doplněk stravy, si ho poslali do laboratoře, ale to to také nejde, protože analýza přijde na sto tisíc korun. Je to patová situace. Je potřeba, aby sportovci věděli, že si mají dát pozor, poradili se s lékařem, ale stoprocentně se to vyloučit nedá.“

Související témata:
HC Vítkovice Ridera

Doporučované