Hlavní obsah

Davos o Vánocích: sníh a hokej! Vyhrajte první zápas a turnaj je zachráněný

Foto: Profimedia.cz

Kouzelnou atmosféru Spengler Cupu tvoří i unikátní aréna na úpatí hor s venkovním kluzištěm.

Ve Švýcarsku je slavnější než doma. Jakmile se Josef Marha objeví na nějakém zimáku, fanoušci se s ním chtějí fotit. Přijel „Joe“! Pro Seznam Zprávy rozebírá, v čem je tak unikátní Spengler Cup, kde právě startují Pardubice.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Můžete mu klidně říkat pan Spengler. Josef Marha si turnaj, který v Davosu začíná 26. prosince a finále je v plánu na Silvestra, zahrál dvanáctkrát. Čtyřikrát slavil vítězství, osmkrát nastoupil ve finále. Ve statistikách mu většinou chybí triumf z roku 2001, tak nějak vypadl. „Asi těch výher bylo už moc,“ usměje se.

Marha hrál i NHL, dostal se na soupisku Colorada, Anaheimu a Chicaga. Ale nejlepší éru zažil ve Švýcarsku. Dvanáct sezon v řadě (2001–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2013) nastupoval za Davos, dvanáctkrát za sebou hrál slavný Spengler Cup.

„Oslavili jsme Vánoce, 25. prosince nám dal trenér Arno Del Curto vždycky lehčí trénink a šlo se na věc. Atmosféra turnaje byla a je taková, že ji slovy popsat nejde,“ zasní se. „Miloval jsem to,“ usměje se a vytáhne pár vzpomínek.

V televizi vidíte jen hokej, nádhernou halu s dřevěnou konstrukcí, která připomíná kostel. Ale kolem arény stojí stany, po městě menší stánky, bruslíte pod širým nebem. „Bylo to náročné, ale dostanete se do hokejového ráje,“ odpálí Marha téma, jestli doma neslyšel připomínku, že by bylo fajn, kdyby byl o Vánocích taky někdy doma. „V hlavě si nastavíte, že to tak prostě je,“ přidává. Navíc doplňuje, že jít na akci jako hráč Davosu má benefit: „Vždyť já doma byl, jen jsem chodil na zápasy. To je výhoda těch, kteří hrají za Davos.“

Turnaj založil po první světové válce lékař Carl Spengler. Do zakládající listiny uvedl, že by chtěl nabídnout kdysi znepřáteleným národům vzájemné porozumění a důvěru ve férové soupeření. Svoji myšlenku uvedl do praxe v roce 1923 a od té doby se turnaj v Davosu hraje. Pyšní se označením, že je nejstarší na světě.

Zatím byl zrušen jenom šestkrát. Dvakrát se nehrálo kvůli vypuknutí druhé světové války, dvakrát kvůli covidu, jednou kvůli horku a jednou v 50. letech, když chyběly peníze.

Česká televize poslední roky přenáší zápasy některého z českých týmů. Podruhé za sebou jsou v akci Pardubice. A do Česka i přes obrazovku pustí trochu vánočního švýcarského kouzla. Vidíte zasněžené Alpy, málem si doma berete svetr a nasazujete přeskáče.

„A to ještě nejste na místě,“ usměje se Marha. „Je snadné vysvětlit, proč je to celé tak unikátní. Kdyby se hrálo někde, kde nejsou hory, prší, je tam bláto a žádný sníh, nelíbí se vám to tolik, i kdyby přijelo pět týmů NHL. Tenhle turnaj nikam nepřenesete. Je to tím prostředím,“ myslí si bývalý útočník.

České kluby na Spengler Cupu

Výhry na turnaji

LTC Praha 7× (1929, 1930, 1932, 1937, 1946, 1947, 1948)

Dukla Jihlava 5× (1965, 1966, 1968, 1978, 1982)

Sparta 2× (1962, 1963)

Kometa (1955)

Československý olympijský tým (1975)

Účast a výsledek v posledních pěti ročnících*

2017 Mountfield HK (semifinále)

2018 Třinec (čtvrtfinále)

2019 Třinec (finále)

2022 Sparta (finále)

2023 Pardubice (finále)

* v letech 2020 a 2021 se nehrálo kvůli covidu

Domácí tým má ale i jednu nevýhodu. Je pod tlakem, chce se od něj vždycky excelentní výkon. „Arno (trenér Del Curto) říkal, že musíme vyhrát první zápas, pak je totiž Spengler Cup zachráněný,“ nadechl se Marha. Proč? „Fanoušci pak pijou, utrácí a mají dobrou náladu,“ vysvětlil.

Když první zápas vyhrajete, můžete se usmívat a kochat. Takhle se cítí hráč Davosu: „Představte si jednu věc. Přijdete do práce, makáte, děláte věc, která vás opravdu baví. My tam většinou ještě vyhrávali, takže vyjdete ven, na obloze azuro, všude se na vás smějí lidé a pod nohama vám křupe sníh. Doma si dáte skvělou večeři, projdete se. To za mě byla největší síla.“

Marhovi věříte, že turnaj v rozehrané sezoně miloval. Uměl si užít i atrakce kolem, třeba venkovní kluziště. Ledu neměl plné zuby: „Jasně, že jsem chodil!“ Občas vzal s sebou rodinu, třeba malého Šimona, který momentálně hraje druhou nejvyšší švýcarskou soutěž za Chur. „Vedle domu, kde jsem bydlel, bylo malé jezírko. Upravili ho rolbou a to bylo pak něco,“ zasní se bývalá hvězda Davosu.

Klub má ještě jedno specifikum, jeho hráči mohou na sjezdovku. Davos nedává embargo na lyže, tak nějak svým hvězdám věří, že se nerozsekají. „Jo, mohli jsme lyžovat,“ potvrzuje Marha. „Nevím, jestli z toho byli ve vedení nadšení, ale šlo to,“ pokračuje klubová ikona. „Zakázali nám to jen jednou před play off, jeden kluk ze čtvrté pětky jezdil jak blázen. Ale pak to trenér zase povolil,“ vybaví si.

A jak se výhra na Spengler Cupu slaví? Co se pije a jak dlouho, když se nemusí nikam letět? „Já šel vždycky domů,“ usmál se Marha. „Finále se dohrálo o půl třetí na Silvestra, tak jsme si něco málo užili v kabině a večer jste většinou šli spíš za rodinou,“ přidal útočník.

Související témata:
Marha
Spengler Cup

Doporučované