Hlavní obsah

České výběry pro turnaj NHL. V roce 2006 favorit, teď leda s „Kanaďany“

Foto: Profimedia.cz

Výjimečnost Jaromíra Jágra spočívá v tom, že by Česko táhnul na turnaji pořádaném NHL v letech 1995, 2006 i 2015.

Poprvé od roku 2016 se sešli nejlepší hokejisté světa, aby hráli proti sobě. Česko v NHL nemá dost hráčů, na turnaji chybí. Seznam Zprávy ale zkusily sestavit české týmy pro turnaj po dekádách. V letech 1995-2015 je síla. A Jágr.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Je to hra, ale schválně si ji zkuste s námi. Server Seznam Zprávy dal dohromady českou reprezentaci podle pravidel „4 Nations Face-Off“, tedy že se sestava skládá výhradně z hráčů, kteří mají smlouvu v NHL.

Národní tým tvoříme po dekádách v letech 1995-2025. Hodně baví, jakou palbu by Česko vybalilo před dvaceti roky. Tam by se chlubilo sestavou, která by mezi soupeři naháněla hrůzu. Výběr se ale postupně ztenčoval.

Svůj komentář k výběru týmu poskytl i trenér Slavomír Lener, který s Luďkem Bukačem tvořil už tým pro MS v roce 1996 a dnes komentuje NHL pro Nova Sport. O dění v zámoří si udržuje velký přehled, takže se dostal do opačné pozice. Dřív novináři rozebírali nominaci, kterou buď sám tvořil, nebo se na ní podílel. Teď ji rozpitval on.

V Montrealu proti sobě hrají Kanada, USA, Finsko a Švédsko. Krátký turnaj trvá od 12. do 20. února. Česko, Slovensko, Švýcarsko nebo Německo na něm chybí, protože mají málo hráčů v NHL. Rusko schází kvůli rozpoutané válečné agresi na Ukrajině.

Takhle by vypadaly české týmy podle Seznam Zpráv. Kdyby se takový turnaj hrál dřív, Česko by na něm nechybělo. Potkali by se třeba Patrik Eliáš s Davidem Pastrňákem, nebo Petr Nedvěd s Jaromírem Jágrem.

1995: nespoutaný Jágr a útok „No Nagano Boys“

V roce 1995 by Česko muselo požádat o výjimku, protože v NHL chytal jen Dominik Hašek, jinak nikdo. Z farmy by šlo vykutat Milana Hniličku a jednoho brankáře by bylo nutné dovézt z Evropy. Jinak se podařilo sestavit hodně silný tým, který by klidně mohl hodně pokousat Kanadu, Ameriku i Rusy. Finsko by tehdy sestavu z NHL dohromady nedalo, Švédsko ano.

Jen by tedy musel do sebe zapadnout jeden základní předpoklad. Tým by si musel vyhovět a šlapat jak v Naganu v roce 1998. Ne aby naladění připomínalo Světový pohár 1996, kdy nesourodý tým plný hvězd prohrál i s Německem.

Před dvaceti lety by šlo složit hodně zajímavý mix. Michal Pivoňka odešel do NHL v roce 1986, stal se výraznou českou osobností za mořem, celkem posbíral 599 bodů v 825 zápasech. Jenže kariéra se mu lámala v éře kolem Nagana, takže na slavnou olympiádu nejel. Doma není tak známý, jak by měl být.

Foto: Profimedia.cz

Michal Pivoňka reprezentoval Československo na Kanadském poháru 1991, za samostatné Česko si ale nezahrál nikdy.

Produktivní byl v NHL skoro stejně jako Jakub Voráček, kdybyste hledali nějaké porovnání. Kdyby se dělala česká nominace před dvaceti lety, Pivoňka by v sestavě byl, bez debat.

A rovnou bychom ho zařadili do formace s dalšími dvěma staršími borci. Petr Klíma byl divokým křídlem, střelcem, který by si dokázal reprezentační turnaj užít po všech směrech, Robert Kron dokázal pravidelně střílet 20 gólů za Hartford. Jejich útok NNB (No Nagano Boys) prostě láká.

Jaromír Jágr byl v tu dobu nejproduktivnějším hráčem NHL, takže jasná první lajna. Na turnaji by slavil 23. narozeniny, klidně by se tady dala oživit spolupráce z Bernu 1990, kde na MS váleli s Roberty Reichelem a Holíkem.

Ostatně, když si představíte střední útočníky Reichela, Pivoňku, Petra Nedvěda a Roberta Langa v jednom týmu? Tohle zvoní!

Do obrany by se dostalo pět hráčů, kteří pak odjeli do Nagana (Hamrlík, Šlégr, Kučera, Šmehlík a Svoboda). Rafan František Musil by bil všechny kolem brány. A taky by jistil démona Miloše Holaně. V téhle době to byl poklad, český Bobby Orr. Jen zámoří ho v 90. letech neumělo využít, kreativita se od beků zrovna nežádala. Holaň by klidně mohl být králem turnaje.

Česko v roce 1995

Brankáři
Dominik Hašek (Buffalo)
Milan Hnilička (Denver/IHL)
Obrany
Roman Hamrlík (Tampa) Petr Svoboda (Buffalo)
Jiří Šlégr (Vancouver)František Kučera (Hartford)
Miloš Holaň (Anaheim)František Musil (Calgary)
Richard Šmehlík (Buffalo)
Útoky
Jaromír Jágr (Pittsburgh)Robert Reichel (Calgary)Robert Holík (NJ Devils)
Petr Klíma (Tampa)Michal Pivoňka (Washington)Robert Kron (Hartford)
Martin Straka (Pittsburgh)Petr Nedvěd (NY Rangers)Josef Beránek (Vancouver)
Michal Grošek (Winnipeg)Robert Lang (LA Kings)Martin Ručinský (Quebec)
Jan Čaloun (Kansas/IHL)

Náhradníci: brankář nebyl další - Stanislav Neckář (Ottawa) - Radek Bonk (Ottawa)

Slavomír Lener: "Zajímavost je, že všichni obránci jsou leváci. Trochu slabina, že tam chybí pravák, ale zase tihle kluci měli takovou kvalitu, že by to nemuselo vadit. Logiku mi dává první útok, hráli spolu v reprezentacích už jako hodně mladí hráči. Ale ten druhý? Super lajna. Asi by nás bavilo je vidět spolu.

Úžasným hráčem byl Miloš Holaň, pro mě jasně do první čtyřky. Líbí se mi mix defenzivních beků s útočnými. Celý tým má velkou kvalitu."

2006: Drtivá síla, Kanada by se klepala

V první řadě by se turnaj musel hrát v roce 2006, protože o rok dříve zastavila NHL výluka. Ta postihla ligu i v sezoně 1994/95, ale hrát se nakonec začalo. Ale rok 2006? Tady přišel zlatý věk českého hokeje, který se asi hodně dlouho nebude opakovat. Trénovat Česko by si přál každý a vybírat tým taky.

V NHL tehdy nastoupilo 62 hráčů v poli, 25 z nich hrálo průměrně přes 18 minut na zápas. Česko mělo hodně hráčů v klíčových rolích, v prvních dvou pětkách a hráči měli za úkol rozhodovat zápasy.

Foto: Profimedia.cz

Jaromír Jágr si v roce 2006 vodil NHL, měl by v týmu ještě silnější pozici než v roce 1995.

Pro srovnání, v současném ročníku NHL nastoupilo 21 Čechů a jen pět se dostalo zatím přes 18 minut na zápas.

V roce 2006 to byla prostě palba. Šlo by postavit tak silný tým, že ostatní by se klepali a přemýšleli, jak ho ubránit. Stalo by se to poprvé a naposledy. Všechny čtyři formace by byly gólové, udeřit, zničit, rozstřílet.

Mimochodem, Jaromír Jágr byl i tady nejproduktivnějším hráčem zámořské ligy, stejně jako v minulé nominaci. Bavilo by obalit ho spoluhráči z NY Rangers. Řádil vedle něj dynamit Petr Průcha. Za nás by vystrčil Martina Havláta, který měl sezonu plnou zranění.

Útok plný hvězd v nejlepší formě, obrana taky, v bráně pořád dokonalý Dominik Hašek a k němu zlepšující se Tomáš Vokoun. Až děsivě dobrý tým.

Česko v roce 2006

Brankáři
Dominik Hašek (Ottawa)
Tomáš Vokoun (Nashville)
Martin Prusek (Columbus)
Obrany
Tomáš Kaberle (Toronto) Jaroslav Špaček (Edmonton)
Marek Židlický (Nashville)František Kaberle (Carolina)
Pavel Kubina (Tampa)Roman Hamrlík (Calgary)
Michal Rozsíval (NY Rangers)
Útoky
Jaromír Jágr (NY Rangers)Martin Straka (NY Rangers)Petr Průcha (NY Rangers)
Petr Sýkora (NY Rangers)Václav Prospal (Tampa)Patrik Eliáš (NJ Devils)
Milan Hejduk (Colorado)Robert Lang (Detroit)Martin Ručinský (NY Rangers)
Aleš Hemský (Edmonton)David Výborný (Columbus)Jan Bulis (Montreal)
Petr Čajánek (St. Louis)

Náhradníci: Miroslav Kopřiva (Minnesota) - Marek Malík (NY Rangers) - Aleš Kotalík (Buffalo)

Slavomír Lener: "Tady byl vidět velký boom českého hokeje, klidně bychom postavili dva hodně silné týmy. V gólmanech není co řešit. Vzadu je hodně technických obránců, já bych si tam dovedl představit ještě velkého a důrazného Marka Malíka. Důkaz, kolik skvělých hráčů jsme měli, že vlastně nevíte místo koho, ale místo by měl mít i Filip Kuba. Trénoval jsem ho na Floridě a byl vyrovnaný dopředu i dozadu.

Škoda, že v téhle sezoně nehrál v NHL Honza Hlaváč. Dokázal dát i 28 gólů za New York Rangers, objížděl všechny reprezentační akce. Sem by mi taky pasoval. Je takových jmen, která by šla řešit dál, třeba Tomáš Plekanec. Jenže když vidíte ty centry a on teprve v NHL začínal… Tohle by byla hodně těžká i příjemná volba. Martin Erat? Taky by jindy v takové formě nechyběl.

Vazba Aleše Hemského na Honzu Bulise je hodně zajímavá. Perfektně tam pak pasuje Petr Čajánek, který byl skvělý na defenzivní práci. Tady bychom vážně mohli udělat pět skvělých útoků."

2015: Pastrňák u Eliáše, to chcete

Přihlásila by se nová vlna brankářů. Parta v čele s Petrem Mrázkem by obstála úplně v klidu, Mrázek měl v téhle éře nejlepší formu za mořem. Handicap už se pomalu ale objevoval v defenzivě. Ofenzivní přesilovkoví obránci pomalu mizeli. Role dostávali poctiví pracanti typu Poláka, Hejdy, Gudase, kteří se dobře hodili do hokejové války.

Vepředu by mohlo zafungovat propojení veteránů Jágra (ve 43 letech už tedy nebyl nejproduktivnějším hráčem NHL), Eliáše a mladého divocha Pastrňáka, který rozjížděl svoji první sezonu za Boston.

Foto: Profimedia.cz

Tenhle úsměv Davida Pastrňáka by bavil všechny, i dosluhující Patrika Eliáše s Jaromírem Jágrem.

Zajímavou proměnou tady prošel za deset let Aleš Hemský. V předchozím výběru by ve čtvrté formaci fungoval jako ukrytý poklad a extrémně bodový hráč. V roce 2015 by si plnil víc defenzivnějších úkolů. Sem totiž za dekádu plnou nešťastných zdravotních patálií došel. Byl ale tak chytrý hokejista, že se dovedl přizpůsobit, a v lize vydržel i dál. Naučil se hrát dobře dozadu, ale jeho ruce by stejně pár kliček vyšily.

Česko v roce 2015

Brankáři
Petr Mrázek (Detroit)
Ondřej Pavelec (Winnipeg)
Michal Neuvirth (Buffalo)
Obrany
Marek Židlický (NJ Devils)Michal Rozsíval (Chicago)
Roman Polák (Toronto)Andrej Šustr (Tampa)
Radko Gudas (Tampa)Jan Hejda (Colorado)
Jakub Kindl (Detroit)
Útoky
Jakub Voráček (Philadelphia)Jiří Hudler (Calgary)Radim Vrbata (Vancouver)
Jaromír Jágr (Florida)Tomáš Plekanec (Montreal)Ondřej Palát (Tampa)
David Pastrňák (Boston)David Krejčí (Boston)Patrik Eliáš (NJ Devils)
Michael Frolík (Winnipeg)Martin Hanzal (Arizona) Tomáš Hertl (San Jose)
Aleš Hemský (Dallas)

Náhradníci: Marek Mazanec (Nashville) - Zbyněk Michálek (Arizona) - Martin Erat (Arizona)

Slavomír Lener: "V základní sestavě mi chybí Zbyněk Michálek v obraně. Hodný kluk, držák, týmový hráč a vlezl vám úplně do všeho, hrozně platný. Nic proti Jakubu Kindlovi, ale prohodil bych je. Kuba Kindl byl dřív hodně útočný bek, dnes by možná měl větší šanci se prosadit. Na přesilovky by hlavně chodil Židla z beků. A máte tam tolik silných útočníků, že klidně druhá přesilovka by se mohla skládat jenom z nich.

Napadl mě silný bulař Radek Faksa, ale beru, že Martin Hanazl byl v té době výš. Když se zasníte, tak lajna Pasta, Krejča, Eli? To je bomba. Pleky s Džegrem nad nimi. Kuba Voráček, je dobře, že jste tahle vysoko dali Jirku Hudlera, skvělý hráč. Rád jsem měl hodně i Vrbku… Pěkná sestava, navíc v hlouboce Frodla, který měl v tuhle dobu skvělou formu, a silný chlap Hertlik."

2025: Do you speak Czenglish?

Pohled na aktuální českou soupisku je přísný. Není těžké pochopit, proč se neřešil turnaj 5 zemí, Česko hráče v NHL nemá. Zásadní problém by vyskočil v obraně, jen čtyři beci v sezoně totiž nastoupili do zápasu. Pravdou je, že chytalo už osm brankářů, na soupisku by se dostali jen tři, takže třeba by šlo přesvědčit Davida Ritticha, jestli by nezvládl… Ne, konec legrace.

Protože se nehraje podle pravidel IIHF, dalo by se využít Arbera Xhekaje (Montreal) s Johnem Ludvigem (Colorado), kteří mají české rodiče. Česky umí oba určitě dobře nadávat, na dlouhé povídání to moc nebude. Ale to v tuhle chvíli nemá cenu řešit. Dva tvrdí hráči by tady hodně pomohli. Vedle kanadského mají navíc české občanství, nešlo by o žádnou loupež typu, že si Katar nakupuje sportovce z celého světa.

Xhekaj má kořeny v Hradci Králové, Ludvig se dokonce narodil v Liberci. Ale protože v Česku nikdy nehráli dvě sezony v řadě po desátých narozeninách, podle předpisů IIHF ho nemohou reprezentovat. NHL by to bylo jedno.

Z farmy by mohl dorazit David Špaček, kterému se povedlo poslední MS v Praze. A dál? Dál se modlit, aby nikdo ze sedmičky beků nedostal dva týdny chřipku nebo nešťastně nedošlápl na schodech.

Česko má sice Davida Pastrňáka s Martinem Nečasem, ale celkově hráči v klíčových rolích schází.

Do brány se nabízí vzít stejnou sestavu, která spolu fungovala už na mistrovství světa v Praze. Jen na pozici jedničky by se mohl posunout Karel Vejmelka, který patří v sezoně k širší špičce NHL. Filip Hronek s Radko Gudasem by v defenzivě posbírali hodně minut. Na přesilovce by mohl hodně překvapit zámoří i David Jiříček, který si silnou pozici teprve musí vybudovat.

Vepředu je volbou postavit vyloženě pracovní četu do čtvrté formace. Vyskládat vedle sebe Kämpfa s Faksou a Noskem by na úzkém zámořském hřišti fungovat mohlo. Je to trochu myšlení na kanadský způsob, protože k sobě míří tři hráči, kteří jsou i silní na buly a umí hrát ve středu útoku. Kdyby byla potřeba agresivita, hlasujeme pro vypuštění Jakuba Lauka, tedy za předpokladu, že je fit.

Mimochodem, pokud naskočí myšlenka, jestli B tým z roku 2006 má větší kvalitu, než elitní z varianty 2025? V defenzivě rozhodně už jen proto, že by byli lidi (Kuba, Malík, Modrý, Škoula, Martínek, Krajíček, Melichar…). V útoku by tým s Kotalíkem, Eratem, Vrbatou, Nedvědem, Varaďou, Vašíčkem, Dvořákem, Plekancem nebo Michálkem s Havlátem taky udělal velkou parádu. Takže ano, i druhý tým z roku 2006 by byl nabitější.

Česko v roce 2025

Brankáři
Karel Vejmelka (Utah)
Lukáš Dostál (Anaheim)
Petr Mrázek (Chicago)
Obrany
Filip Hronek (Vancouver)Radko Gudas (Anaheim)
David Jiříček (Minnesota)Jan Rutta (San Jose)
Arber Xhekaj (Montreal)David Špaček (Iowa/AHL)
John Ludvig (Colorado)
Útoky
David Pastrňák (Boston)Pavel Zacha (Boston)Ondřej Palát (NJ Devils)
Martin Nečas (Colorado)Filip Chytil (Vancouver)Tomáš Hertl (Vegas)
Matěj Blümel (Dallas)Jiří Kulich (Buffalo)Adam Klapka (Calgary)
David Kämpf (Toronto)Radek Faksa (St. Louis)Tomáš Nosek (Florida)
Jakub Lauko (Minnesota)

Náhradníci: Dan Vladař (Calgary) - Filip Král (Wilkes-Barre/AHL) - Ivan Ivan (Colorado)

Slavomír Lener: "Pořád přemýšlím o těch obráncích. Když si hodně zaspekulujeme, tak mě jedna věc napadla. Kdyby se před dvěma roky ohlásilo, že Česko na turnaji bude, ale lze využít jen hráče se smlouvou v NHL? Třeba by za mořem zůstali Jakub Zbořil a Libor Hájek. Jen kvůli tomu, aby se na turnaj dostali a šli by tam po jednocestném kontraktu. Jednocestnou smlouvu má Filip Král na farmě Pittsburghu.

Jde mi o to, že Král a teoreticky Hájek se Zbořilem by šli využít taky. Zkrátka myslím, že z tří zmíněných hráčů by tam minimálně dva byli, kdyby se řeklo, že potřebujeme hráče z NHL, a šest beků bychom měli. Hodně kluků, kteří byli na hraně prvního týmu a farmy, odešlo do Evropy, podmínky tady jsou dobré a oni dostali velkou roli. Ale s vidinou velkého turnaje by tam třeba zůstal i Dominik Kubalík, kdo ví.

Osobně mám hrozně moc rád Kubu Vránu, ale trenérům se do výběru nikdy moc nehodil. On je skvělý kluk, hráč s velkým potenciálem. Docela rád bych viděl lajnu Pasta, Zacha, nebo Chytil a Vrána. Je to jen spekulace, ale Pasta by mu uměl nabít."

Doporučované